Naujienų srautas

Pasaulyje2012.08.09 16:36

A. Lukašenka grasina, kad Lietuvai už lėktuvą su meškiukais „klius kaip reikiant“(papildyta)

Lietuvos Generalinė prokuratūra gavo Baltarusijos prokurorų teisinės pagalbos prašymas tiriant pliušinių meškiukų istoriją. Ko konkrečiai prašo kaimyninės šalies pareigūnai, kol kas neskelbiama. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė laukiąs atsakymų iš Lietuvos, o jei jų nebus – Lietuvai „klius kaip reikiant“.

Lietuvos Generalinė prokuratūra gavo Baltarusijos prokurorų teisinės pagalbos prašymas tiriant pliušinių meškiukų istoriją. Ko konkrečiai prašo kaimyninės šalies pareigūnai, kol kas neskelbiama. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė laukiąs atsakymų iš Lietuvos, o jei jų nebus – Lietuvai „klius kaip reikiant“. Politologai pastebi, kad Aleksandras Lukašenka, kaltindamas Lietuvą ir Švediją, tiesiog bando nukreipti dėmesį nuo šalies problemų prieš artėjančius parlamento rinkimus, praneša LRT Televizijos laida „Panorama“.

Liepos pradžioje savo skrydį nufilmavę švedai tikina, kad jie iš Lietuvos įskrido į Baltarusiją ir čia išmetė apie 800 pliušinių meškiukų su raginimais prezidentui A. Lukašenkai gerbti žmogaus teises.

Lietuvos Krašto apsaugos ministerija tvirtina, kad radarai neužfiksavo Švedijos lėktuvo skrydžio į Baltarusiją. Tačiau aviacijos specialistai sako, kad Švedijos viešųjų ryšių bendrovės atstovai galėjo skristi žemai, tokiu atveju sienos kirtimas lieka nepastebėtas.

„Penktą ryto iš Pociūnų pakilo, pasirodė objektas, skrendantis link Rytų, po to vėl pasirodė Šalčininkuose, tada dingo, ir po kurio laiko vėl atsirado Šalčininkuose, ir tada atskrido į Pociūnus“, – sako Civilinės aviacijos administracijos direktoriaus pavaduotojas Alvydas Šumskas.

Anot Civilinės aviacijos administracijos, šių duomenų nepakanka norint įrodyti skrydžių taisyklių pažeidimą. Tačiau neatmetama galimybė Švedijos pilotams kelti administracinę bylą.

Krašto apsaugos ministerija pabrėžia, kad Švedijos lėktuvo dingimas iš radarų nėra pažeidimas, o žodžio laisvės aktyvistai į Lietuvą atskrido teisėtai, turėjo patvirtintą skrydžio planą.

Pliušinių meškiukų desanto incidentas peraugo į diplomatinį konfliktą tarp Baltarusijos ir Švedijos. Baltarusija vakar nusprendė išsiųsti iš šalies visus Švedijos diplomatus ir atšaukti savo diplomatus iš Stokholmo.

Generalinė prokuratūra ketvirtadienį gavo Baltarusijos prokurorų teisinės pagalbos prašymą. Tačiau ko konkrečiai prašo kaimyninė šalis, nekomentuojama. Teisinės pagalbos Baltarusija kreipėsi ir į Švediją.

„Ir jei šių atsakymų pagal tarptautines normas iš Švedijos ir Lietuvos nebus, rasime adekvatų atsakymą į pliušinius reikalus. Lietuvoje tegul netupi kaip pelytės po šluota. Jie mums turi atsakyti, kodėl suteikė savo teritoriją pažeisti sieną. Kam, kam, o jau Lietuvai šiuo požiūriu klius kaip reikiant“, – grasino A. Lukašenka.

„Ši pliušinių meškiukų akcija pakankamai sėkminga, ir A. Lukašenka kažkaip į ją turėjo sureaguoti. [Iš pradžių] bandė patylėti, o po to pabandė situaciją išnaudoti sau ir pamanipuliuoti prieš savo parlamento rinkimus. Kartu pažaisti su ES politika, išsiųsti Švedijos ambasadorius, tikintis, kad bus reakcija iš ES valstybių“, – komentuoja politologas Vytis Jurkonis.

Europos Sąjungos narių ambasadoriai penktadienį svarstys Bendrijos atsaką į Baltarusijos diplomatinį karą su jos narėmis.

Lietuvos Užsienio reikalų ministerija ir Prezidentūra Baltarusijos pareiškimų nekomentuoja.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi