Naujienų srautas

Pasaulyje2014.01.09 12:08

Britanijoje riaušes išprovokavęs juodaodžio nužudymas buvo teisėtas

BNS 2014.01.09 12:08

Didžiojoje Britanijoje prisiekusiųjų žiuri, kuriai buvo pavesta ištirti 2011 metais įvykusį incidentą, per kurį policija nušovė juodaodį vyrą, trečiadienį priėjo prie išvados, kad pareigūnai elgėsi teisėtai.

Didžiojoje Britanijoje prisiekusiųjų žiuri, kuriai buvo pavesta ištirti 2011 metais įvykusį incidentą, per kurį policija nušovė juodaodį vyrą, trečiadienį priėjo prie išvados, kad pareigūnai elgėsi teisėtai.

Sprendimas, paskelbtas praėjus daugiau nei dvejiems metams po incidento, kuris šalyje išprovokavo precedento neturinčias riaušes ir sulaukė piktos visuomenės reakcijos.

Nušauto Marko Duggano, kuris, kaip įtariama, priklausė gaujai, artimieji, išgirdę verdiktą, necenzūriniais žodžiais iškoneveikė prisiekusiuosius. Tuo tarpu policija informavo, kad sustiprintos pajėgos pasirengusios numalšinti bet kokius galimus naujus neramumus.

29-erių metų šešių vaikų tėvas M. Dugganas buvo nušautas 2011 metų rugpjūtį Totnamo rajone Londono šiaurėje, kai policija sustabdė taksi, kuriuo jis važiavo.

Po jo žūties per Londoną, Birmingamą, Mančesterį ir kitus Anglijos miestus nusirito neramumų banga, per kurią žuvo penki žmonės, o riaušininkų siautėjimas padarė milijonų svarų žalą.

Prisiekusieji priėjo prie išvados, kad M. Dugganas nelaikė rankoje ginklo, kai policijos snaiperio šūviai pataikė jam į petį ir krūtinę.

Tačiau jie nusprendė, kad vyras važiuodamas taksi turėjo ginklą, kurį likus kelioms sekundėms iki nužudymo suspėjo numesti per tvorą šalia incidento vietos.

„Mes toliau kovosime dėl teisingumo“, – pareiškė M. Duggano brolis Shaunas Hallas prie Londono Karališkojo teismo rūmų, kai buvo paskelbtas verdiktas.

Jo teta Carole Duggan savo ruožtu sakė, kad policija „įvykdė mirties bausmę“ Markui.

Tuo metu prie teismo rūmų susirinkę protestuotojai čia pasirodžiusiam aukšto rango policininkui šaukė: „Žudikas!“.

Londono policijos viršininkas Bernardas Hoganas-Howe'as sveikino prisiekusiųjų verdiktą, tačiau pripažino, jog „bendruomenėje yra žmonių, kurie vis dar pyksta dėl pono M. Duggano mirties“.

„Mano pareigūnai nesirengia imtis operacijos, kuri baigiasi kažkieno mirtimi, – sakoma jo paskelbtame pareiškime. – Jie drąsus žmonės, kurie rizikuoja gyvybe dėl visuomenės saugumo“.

B. Hoganas-Howe'as taip pat pripažino, kad policija turi „padaryti daugiau, kur kas daugiau, kad pagerėtų jos santykiai su juodaodžiais londoniečiais, ir pareiškė užuojautą M. Duggano šeimai.

M. Dugganas, anksčiau teistas už nesunkius nusikaltimus, buvo stebimas policijos dėl įtariamų ryšių su nusikalstama gauja, kai ginkluoti policijos pareigūnai 2011 metų rugpjūčio 4 dieną sustabdė taksi, kuriuo jis važiavo.

Pareigūnai turėjo informacijos, kad jis iš kito vyro, Kevino Hutchinsono-Fosterio, galėjo paimti šaunamąjį ginklą.

Prisiekusieji nustatė, kad policija nepadarė visko, kad būtų tinkamai reaguota į šią informaciją. Visgi žiuri aštuoniais balsais prieš du nusprendė, kad policija, nušovusi M. Dugganą, nepažeidė įstatymų.

K. Hutchinsonas-Fosteris vasarį buvo nuteistas kalėti 11 metų už tai, kad parūpino ginklą.

Teisėjas prašė prisiekusiųjų nuspręsti, ar M. Dugganą nušovęs pareigūnas tikrai manė, kad jis automobilyje turi ginklą.

Pareigūnas, kuris įvardijamas tik kaip V53, tyrimo metu duodamas parodymus sakė, jog buvo tikras, jog M. Dugganas laiko ginklą, todėl į jį šovė.

Prisiekusiesiems išėjus iš teismo rūmų, M. Duggano brolis šaukė jiems įžeidžiančius žodžius, o kiti susirinkusieji skandavo: „Žudikai!“

Kažkas sudaužė durų stiklą, todėl suvaldyti situacijos buvo iškviesti apsaugininkai.

M. Duggano motina Pam ir teta Carole kartu su maždaug 30 žmonių grupe nuėjo prie Totnamo rajono policijos nuovados, 2011-ųjų riaušių epicentro, kur demonstrantai ėmė skanduoti: „Rasistiniai žudikai!“.

Apie 21 val. (23 val. Lietuvos laiku) protestuotojai išsiskirstė.

Britanijos nepriklausoma policijos skundų tyrimo komisija taip pat tiria M. Duggano mirties aplinkybes.

Praėjus dviem dienoms po M. Duggano žūties skurdų Totnamo rajoną užliejo smurto banga. Buvo plėšiamos ir deginamos parduotuvės, o gatvėse šėlo minios kaukėtų jaunuolių. Dėl riaušių buvo nuteisti ir pasiųsti už grotų dešimtys žmonių.

Britanijoje tokio pobūdžio prisiekusiųjų tyrimai atliekami staigių ar neaiškių mirčių atveju. Prisiekusieji turi pasirinkti vieną iš trijų galimų verdiktų: teisėtas nužudymas, neteisėtas nužudymas, negalima padaryti išvados.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi