Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Latvijos vyriausybės vairas pirmą kartą bus patikėtas moteriai

BNS 2015.09.08 13:45

Prie Latvijos vyriausybės vairo pirmą kartą stos moteris – prezidentas Andris Bėrzinis pirmadienį pavedė Laimduotai Straujumai formuoti naują ministrų kabinetą.

Prie Latvijos vyriausybės vairo pirmą kartą stos moteris – prezidentas Andris Bėrzinis pirmadienį pavedė Laimduotai Straujumai formuoti naują ministrų kabinetą.

62 metų L. Straujuma šiame poste pakeis Valdį Dombrovskį, kuris atsistatydino prisiimdamas atsakomybę dėl lapkritį Rygoje įvykusios tragedijos, kai įgriuvus prekybos centro „Maxima“ stogui žuvo 54 žmonės, o dar dešimtys žmonių buvo sužeisti.

Nuo 2011-ųjų Žemės ūkio ministerijai vadovaujanti L. Straujuma pelnė pagyrimų už savo derybinius įgūdžius, kai siekė šalies ūkininkams naudingesnio ES susitarimo.

V. Dombrovskis toliau vadovaus vyriausybei, kol bus suformuotas naujas kabinetas. Prognozuojama, kad šis procesas truks dvi ar tris savaites. Naujoji vyriausybė dirbs iki spalį numatytų rinkimų.

„Esu tikra, kad ši centro dešiniųjų koalicija gali dirbti efektyviai“, – sakė L. Straujuma žurnalistams Rygoje.

Fiziko išsilavinimą turintis 42 metų V. Dombrovskis, pelnęs pagarbą dėl savo skaidrios politikos, atsistatydino lapkričio 27 dieną po šalį sukrėtusios nelaimės Rygos vakariniame Zuolitūdės rajone. Jis yra ilgiausiai dirbęs premjeras nuo tada, kai šalis 1991-aisiais atgavo nepriklausomybę.

Du milijonus gyventojų turinti Latvija 2004-aisiais prisijungė prie ES, o šįmet tapo 18-ąja euro zonos nare.

L. Straumjuma, anksčiau dirbusi ekonomiste ir valstybės tarnautoja, iki šiol buvo nepartinė politikė. Sekmadienį ministrė įstojo į centro dešiniųjų partiją „Vienybė“, kad ši politinė jėga galėtų oficialiai iškelti ją kandidate į vyriausybės vadovo postą.

Spaudos konferencijoje Rygoje L. Straujuma pasirodė su keturių partijų, kurios iš principo pritarė jos kandidatūrai į premjerus, atstovais.

L. Straujuma sakė, kad vadovaudama vyriausybei daugiausiai dėmesio skirs efektyviam ES lėšų panaudojimui ir pastangoms gerinti švietimą.

„Būtina per ateinančius devynis mėnesius išlaikyti stabilumą“, – pabrėžė ji.

Latvijos žiniasklaida atkreipė dėmesį, kad L. Straujuma savo išvaizda kiek panaši į Vokietijos kanclerę Angelą Merkel. Pati L. Straujuma pirmadienį nuleido juokais šiuos pastebėjimus: „Jaučiuosi labai pamaloninta, kad esu lyginama su ponia Merkel“.

Sulaukusi prezidento pritarimo jos kandidatūrai, dabar L.Straujuma pradės derybas su Seime atstovaujamomis politinėmis partijomis.

100 vietų Seime naujoji vyriausybė turėtų kontroliuoti 66 vietas (keturių partijų koalicijos deputatai ir nepartiniai Seimo nariai, kurių paramą jau užsitikrino L. Straujuma).

Latvijos premjero poste dar nėra dirbusi nė viena moteris, tuo tarpu prezidento pareigas 1999-2007 metais dvi kadencijas iš eilės ėjo Vaira Vykė-Freiberga, kuri laikoma viena geriausių šalies vadovų per visą jos istoriją.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi