Pasaulyje

2015.09.08 13:45

JAV jūrų pėstininkai iš Pietų Sudano išvežė Amerikos ambasados darbuotojus

15min.lt2015.09.08 13:45

JAV jūrų pėstininkai iš neramumų apimto Pietų Sudano penktadienį evakuavo Amerikos ambasados darbuotojus. Tą pačią dieną pranešta, kad JAV skirs solidžią humanitarinę pagalbą nuo smurto nukentėjusiems šalies žmonėms.

JAV jūrų pėstininkai iš neramumų apimto Pietų Sudano penktadienį evakuavo Amerikos ambasados darbuotojus. Tą pačią dieną pranešta, kad JAV skirs solidžią humanitarinę pagalbą nuo smurto nukentėjusiems šalies žmonėms.

Kaip pranešė JAV gynybos departamentas, iš Pietų Sudano sostinės Džubos penktadienį evakuota apie 20 Amerikos ambasados darbuotojų. Taip pat penktadienį JAV pranešė skirsianti 49,8 mln. dolerių humanitarinės pagalbos nuo konflikto nukentėjusiems asmenims.

Pasak JAV gynybos departamento atstovo spaudai armijos pulkininko Steveno Warreno, ambasados darbuotojai evakuoti anksti iš ryto.

„Gynybos departamentas iš Ugandos nusiuntė du orlaivius KC-130 su specialiosios paskirties jūrų pėstininkais, kurie sėkmingai evakavo apie 20 žmonių“, – sakė pulkininkas S.Warrenas.

Vienas orlaivis Pietų Sudano sostinėje Džuboje, o kitas laukė netoliese, jei prireiktų pagalbos. Jūrų pėstininkų būrys, vos tik lėktuvas nusileido, iš karto užtikrino saugumą ant žemės.

Evakuoti ambasados darbuotojai saugiai išgabenti į Ugandą.

Pentagonas savo pranešime pabrėžia, kad evakuacijoje dalyvavę jūrų pėstininkai iš greitojo reagavimo padalinio nuolat treniruojasi ir ruošiasi tokioms misijoms, kokia buvo atlikta šį kartą.

JAV valstybės departamento atstovė Marie Harf pranešė, kad iš Džubos saugumo sumetimais evakavus Amerikos ambasados personalą, Pietų Sudane likusiems amerikiečiams reikalingą konsulinę pagalbą suteikti pasiruošusi JAV ambasada Kenijos sostinėje Nairobyje.

Tuo pačiu M.Harf visus Pietų Sudane likusius JAV piliečius paragino nedelsiant išvykti iš šalies saugumo sumetimais.

Šalis atsidūrė prie „prarajos“

Kovos Pietų Sudane prasidėjo gruodžio 15 dieną, kai prezidentas S.Kiiras apkaltino savo varžovą buvusį viceprezidentą R. Macharą, atleistą iš pareigų liepą, mėginimu surengti karinį perversmą. R.Macharas tai kategoriškai neigė ir sakė, kad prezidentas vienu susirėmimu tarp armijos junginių naudojasi kaip pretekstu politiniam „valymui“.

Prieš pat Kalėdas buvo skelbiama, kad per neramumus žuvo per tūkstantį žmonių, o iš šalies pradėti evakuoti užsienio piliečiai.

JAV prezidentas Barackas Obama smurtui šalyje plečiantis perspėjo, kad Pietų Sudanas atsidūrė prie „prarajos“.

„Pastarieji susirėmimai grasina nugramzdinti Pietų Sudaną atgal į tamsias praeities dienas“, – pažymėjo prezidentas, konkrečiai neminėdamas 22 metus trukusio pilietinio karo, per kurį Sudane, prieš jam pasidalijant, žuvo apie 2 mln. žmonių.

Primindamas pažadus ir viltis, kurie lydėjo Pietų Sudano įžengimą į pasaulio valstybių bendriją vos prieš dvejus metus ir Džubos pažangą mažinant smurtą, B. Obama perspėjo, kad „šiandien ta ateitis yra atsidūrusi pavojuje“.

„Pietų Sudanas stovi prie prarajos“, – pridūrė prezidentas, žadėdamas, kad Jungtinės Valstijos išliks Džubos „patikimomis partnerėmis“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt