Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.14 17:32

JAV žvalgyba kuria kvantinį kompiuterį, kuris leistų įveikti beveik visus šifrus

BNS 2015.02.14 17:32

JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) deda pastangas sukurti kvantinį kompiuterį, kuris leistų įveikti beveik visus šifrus, pranešė dienraštis „The Washington Post“.

JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) deda pastangas sukurti kvantinį kompiuterį, kuris leistų įveikti beveik visus šifrus, pranešė dienraštis „The Washington Post“.

Laikraštis, remdamasis buvusio NSA kontraktininko Edwardo Snowdeno nutekintais dokumentais, rašo, kad toks kompiuteris leistų šiai slapiai žvalgybos agentūrai įveikti šifravimo protokolus, naudojamus visame pasaulyje siekiant apsaugoti bankų, medicinos, verslo ir vyriausybinių institucijų duomenis.

Proveržio kuriant kvantinius kompiuterius siekia IT sektoriaus milžinės, tokios kaip IBM. Kvantiniuose procesoriuose skaičiavimus būtų galima vykdyti naudojant atskirų atomų arba molekulių kvantines būkles, o tai smarkiai padidintų kompiuterių ir kitų įrenginių spartą bei patikimumą.

Tačiau ekspertai, kuriuos cituoja „The Washington Post“, sakė, jog labai abejotina, ar NSA galėtų būti priartėjusi prie tokio procesoriaus sukūrimo nežinant mokslininkų bendruomenei.

„Atrodo mažai tikėtina, kad NSA galėtų būti smarkiai pažengusi nuo atvirojo pasaulio, niekam apie tai nežinant“, – laikraščiui sakė Masačusetso technologijų instituto ekspertas Scottas Aaronsonas.

NSA atsisakė komentuoti šį pranešimą.

„The Washington Post“ rašo, jog nutekinti dokumentai rodo, kad NSA savo tyrimus atlieka didelėse apsaugotose patalpose, pro kurių sienas negali prasiskverbti elektromagnetinės bangos – vadinamuosiuose Faraday narvuose.

Dėl didžiulės skaičiavimų spartos veikiantis kvantinis kompiuteris leistų greitai įveikti patikimiausius šifravimo algoritmus, šiuo metu naudojamus internete – pavyzdžiui, elektroninėje bankininkystėje arba elektroniniams laiškams šifruoti.

Kai kurios technologijų milžinės, tokios kaip „Google“ ir „Yahoo“, pastarosiomis savaitėmis paskelbė dėsiančios pastangas užtikrinti didesnį savo duomenų šifravimo patikimumą, žiniasklaidai pranešus, kad NSA pajėgi įveikti arba apeiti daugelį šiuolaikinių šifravimo standartų.

Rugsėjį paskelbtuose dienraščių „The New York Times“, „The Guardian“ ir nepriklausomos naujienų agentūros „ProPublica“ pranešimuose, taip pat pagrįstuose E. Snowdeno nutekintais dokumentais, sakoma, kad JAV ir Didžiosios Britanijos žvalgybos agentūros pajėgios dešifruoti netgi duomenis, apsaugotus itin patikimais laikomais metodais.

Dokumentai rodo, kad NSA, bendradarbiaudama su Britanijos elektroninės žvalgybos tarnyba GCHQ, sugebėjo tai pasiekti, naudodama superkompiuterius, teismo orderius ir užsitikrinusi tam tikrą pagalbą iš technologijų bendrovių.

Jeigu tie pranešimai tikslūs, NSA vykdoma itin slapta programa yra pajėgi prieiti prie privačių duomenų internete, kurie laikomi patikimai apsaugotais – pradedant elektroninio pašto laiškais, baigiant interneto pokalbių svetainių arba išmaniųjų telefonų žinutėmis.

IBM tyrėjai praeitais metais tvirtino padarę pažangą kuriant kvantinį kompiuterį, kuris potencialiai būtų pajėgesnis už bet kurį dabartinį superkompiuterį.

Naujo tipo skaičiavimuose operacija būtų apdorojama užrašyta kvantiniais bitais (kubitais), pritaikant teoriją, dėl kurios mokslininkai diskutuoja jau kelis dešimtmečius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi