Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Saugumo tinklą Sočio olimpiadoje pins bepiločiai orlaiviai ir šarvuotos mašinos

lrytas.lt 2015.09.08 13:45

Nedidelis voro pavidalo sraigtasparnis tai pakyla aukštai į dangų, tai priskrieja prie pat žmonių ir automobilių. Jame įtaisyta kamera nuskaito mašinų valstybinius numerius, iš arti nufotografuoja praeivio veidą. Mažyčiai žvalgybiniai aparatai per Sočio žiemos olimpiadą Rusijos saugumo tarnyboms suteiks visą įmanomą informaciją apie galimas grėsmes, skelbia naujienų agentūra AFP.

Nedidelis voro pavidalo sraigtasparnis tai pakyla aukštai į dangų, tai priskrieja prie pat žmonių ir automobilių. Jame įtaisyta kamera nuskaito mašinų valstybinius numerius, iš arti nufotografuoja praeivio veidą. Mažyčiai žvalgybiniai aparatai per Sočio žiemos olimpiadą Rusijos saugumo tarnyboms suteiks visą įmanomą informaciją apie galimas grėsmes, skelbia naujienų agentūra AFP.

Daugeliui rusų tokios saugumo priemonės, kai pasitelkiami net tokie bepiločiai orlaiviai, atrodo pernelyg griežtos – net turint omenyje padažnėjusius teroristinius išpuolius regione aplink Sočį.

Dažnas vyresnis šalies gyventojas prisimena drakoniškus suvaržymus per Maskvos vasaros olimpiadą 1980 metais, kuri vyko dar tuometėje Sovietų Sąjungoje.

Bepiločiais orlaiviais neapsiribojama. Pareigūnai kaups duomenis apie visų į Sočį atvyksiančių žmonių internetinį susirašinėjimą ir telefoninius pokalbius. Didžiulėje teritorijoje aplink kurortą bus griežtai kontroliuojamas eismas. Savo ruožtu Kremliaus kritikai jau sekami, net persekiojami.

Žvalgybos aparatai leidžia sutaupyti

„Žvalgybinis stebėjimas bus vykdomas 24 valandas per parą, – sako Nikita Zacharovas. Jis – vienas bendrovės „Zala Aero“, suteikusios Rusijos saugumo tarnyboms prieigą prie savo turimų žvalgybinių aparatų. – Svarbiausia, kad bepiločio orlaivio nei pamatysi, nei išgirsi.“

Tokiais žvalgybiniais sraigtasparniais ir specialiomis mašinomis Rusijos saugumiečiai iššukuos tarpeklius Sočio kalnuose – jie ribojasi su pavojinguoju Šiaurės Kaukazo regionu. Policija Krasnodare jau pasinaudojo bepiločiais orlaiviais, kad pagautų kontrabandininkus, ir susektų marihuanos laukus.

N.Zacharovas tvirtina, kad žvalgybiniai sraigtasparniai Rusijai yra efektyvi ir taupi išeitis. Esą orlaiviai puikiai pakeis tūkstančius policininkų ir karių, kuriems reiktų patruliuoti didelėje teritorijoje sunkiomis, žiemiškomis sąlygomis.

Antai Federalinės saugumo tarnybos specialistai galės patogiai tiesiogiai stebės iš bepiločių orlaivių į operacijų centrą siunčiamą vaizdą.

Primena olimpiadą Maskvoje

Olimpinės žaidynės Sočyje, vyksiančios vasario 7-23 dienomis, pagal Kremliaus sumanymą turi parodyti naują, modernią Rusiją – šalį, kurią į XXI amžių atvairavo prezidentas Vladimiras Putinas.

Bet apžvalgininkai teigia, kad daugelis saugumo priemonių primena 1980-uosius, kai prieš vasaros olimpines žaidynes Sovietų Sąjungos sostinė Maskva buvo iš esmės uždaryta.

Deklasifikuoti dokumentai apie Maskvos olimpiadą rodo, kad KGB pareigūnai buvo įsidarbinę valytojais viešbučiuose, kad 6 tūkst. užsieniečių buvo įtraukti į juodąjį sąrašą ir kad milicijai apskritai buvo įsakyta neįleisti „nepageidaujamų asmenų“ į Maskvą.

Panašių priemonių, regis, imamasi ir šiemet. Lapkritį už šimtų kilometrų nuo Sočio išdygo kelio ženklai, įspėjantys apie ribojamą įvažiavimą į miestą.

Kadangi Sočyje kovo viduryje taip pat vyks žiemos parolimpinės žaidynės, suvaržymai čia galios iki pat kovo 21-osios. Kiekvienas į kurortą atvykstantis automobilis bus nuodugniai tikrinamas, o mašinos, registruotos kituose miestuose, į Sočį nebus įleidžiamos.

Į olimpiadą akredituotų asmenų – sportininkų, teisėjų, žurnalistų – telefoninių pokalbių ir internetinių susirašinėjimų duomenys bus sukaupti ir saugumiečių duomenų bazėse laikomi trejus metus.

„Įsivaizduokite situaciją, kai aktyvistai susisiekia su žurnalistais, kad įspėtų juos apie planuojamą protesto akciją, – teigia saugumo analitikas Andrejus Soldatovas. – Duomenys apie tokį pokalbį bus užfiksuoti, o saugumiečiai su šia informacija galės daryti ką panorėję.“

„Naudojami seni, sovietiniai metodai. Tiesa, šįkart jiems įgyvendinti skiriamos milžiniškos pinigų sumos“, – priduria specialistas.

Išskirtinis dėmesys aktyvistams

Beveik neabejojama, kad pačiame Sočyje per olimpiadą bus saugu. Labiau nerimaujama – o sekmadienio ir pirmadienio išpuoliai Volgograde parodė, kad ne be reikalo – dėl netoli kurorto esančių miestų. Čečėnų karo vadas Doku Umarovas dar liepą paragino džihadistus „maksimaliai stengtis“ sužlugdyti Sočio olimpiadą.

Nenuostabu, kad Sočio gyventojai visą lapkritį ir gruodį teigia vis pastebintys, jog į miestą traukiniais gabenamos šarvuotos karinės mašinos.

Būgštauja ir opozicijos aktyvistai. Antai organizacijos „Environmental Watch on North Caucasus“ atstovai jau teigia, kad į juos taikomasi. Vienas judėjimo koordinatorių Dmitrijus Ševčenka buvo sulaikytas Krasnodaro oro uoste ir čia apklausiamas 4 valandas.

FST vietos policijai yra įteikusi įtartinų asmenų, kurie esą gali kažką padaryti per žaidynes, sąrašą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi