Naujienų srautas

Pasaulyje2013.12.30 15:29

Pietų Sudane iš Boro bėga šimtai gyventojų

BNS 2013.12.30 15:29

Šimtai žmonių pabėgo iš Pietų Sudano Boro miesto, kai pirmadienį armija perspėjo apie greitą grupuotės „Baltoji armija“ ataką, pranešė pareigūnai.

Šimtai žmonių pabėgo iš Pietų Sudano Boro miesto, kai pirmadienį armija perspėjo apie greitą grupuotės „Baltoji armija“ ataką, pranešė pareigūnai.

Kovos jauniausioje pasaulio valstybėje tęsiasi jau dvi savaitės. Nuo gruodžio 15 dienos, kai sostinėje Džuboje kilo susirėmimai, kurie vėliau išplito į naftos gavybos regionus, sutrikdė naftos rinkas ir sukėlė nuogąstavimus dėl pilietinio karo, jau žuvo daugiau kaip 1 tūkst. žmonių.

Nesantaika liepsnoja tarp pagrindinės dinkų ir nuerų etninių grupių.

„Baltoji armija“, kurią sudaro nuerų jaunuoliai, tepantys savo kūną baltais pelenais, anksčiau palaikė buvusį viceprezidentą, taip pat nuerą Rieką Macharą, kurį vyriausybė kaltina pradėjus dabartines kovas.

Tačiau Pietų Sudano Vienybės valstijos, kurią dabar kontroliuoja R. Macharui lojalios pajėgos, vyriausybės atstovas sekmadienį neigė, kad R. Macharas kontroliuoja „Baltosios armijos“ kovotojus, ir tai reiškia galimybę, kad smurtas plinta už pripažintų etninių lyderių kontrolės ribų.

„(„Baltoji armija“) dabar yra nelabai toli nuo Boro, tad ataka įvyks greitu laiku“, – telefonu iš Džubos, esančios 190 km į pietus nuo Boro, sakė Sudano armijos (SPLA) atstovas Philipas Agueras.

Civiliai gyventojai bėgo iš miesto, kirto Baltojo Nilo upę ir traukė į pelkynus, sakė informacijos ministras Michaelas Makuei. Nuerų kovotojų grupuotės per etnines kovas 1991 metais Bore žudė dinkus.

Dėl naujausių kovų Pietų Sudanas, kuris yra tarp didžiausių pagalbos recipientų pasaulyje, išgyvena didžiausią krizę nuo 2011 metų, kai paskelbė nepriklausomybę nuo Sudano.

Vakarų valstybės ir Pietų Sudano kaimynės stengėsi sulaikyti neramumus, nes nerimauja, kad konfliktas gali išplisti pro prastai saugomas Pietų Sudano sienas ir destabilizuoti trapią Rytų Afriką.

Pietų Sudano kaimynės ragino konflikto šalis sudėti ginklus ir iki gruodžio 31-osios pradėti taikos derybas.

Etiopijos užsienio reikalų ministras Tedrosas Adhanomas ir Ugandos prezidentas Yoweri Museveni pirmadienį buvo Džuboje ir toliau darė spaudimą dėl derybų.

Y. Museveni pirmadienį pareiškė, kad Rytų Afrikos šalys nugalės Pietų Sudano sukilėlių lyderį R. Macharą, jeigu jis atmes Džubos vyriausybės pasiūlytas paliaubas.

„Mes (regiono šalys) suteikėme R. Macharui keturias dienas pateikti atsakymą. Jeigu jis to nepadarys, turėsime stoti prieš jį: mes visi dėl to susitarėme Nairobyje“, – Y. Museveni sakė žurnalistams Pietų Sudano sostinėje.

Paklaustas, ką jis turi omenyje, Y. Museveni atsakė: „Jį nugalėti.“

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi