Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Volgograde per sprogimą troleibuse žuvo 14 žmonių (papildyta)

BNS2015.09.08 13:45

Mažiausiai 14 žmonių žuvo pirmadienį per galingą sprogimą, visiškai nuniokojusį sausakimšą troleibusą Rusijos pietiniame Volgogrado mieste – tai buvo jau antras išpuolis po ankstesnę dieną įvykdytos mirtininkės sprogdintojos atakos to miesto pagrindinėje geležinkelio stotyje, nurodė pareigūnai.

Mažiausiai 14 žmonių žuvo pirmadienį per galingą sprogimą, visiškai nuniokojusį sausakimšą troleibusą Rusijos pietiniame Volgogrado mieste – tai buvo jau antras išpuolis po ankstesnę dieną įvykdytos mirtininkės sprogdintojos atakos to miesto pagrindinėje geležinkelio stotyje, nurodė pareigūnai.

Sprogimas, driokstelėjęs per rytinį eismo piką į darbą vykstančių žmonių pilname troleibuse visiškai sunaikino tą transporto priemonę, taip pat išdaužė aplinkinių namų langus, pranešė valstybinė televizija.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, per šį išpuolį žuvo dešimt žmonių, o dar 28 buvo sužeisti.

Kiek anksčiau Volgogrado srities vicegubernatorius Vasilijus Galuškinas iš įvykio vietos buvo pranešęs, kad per sprogimą troleibuse 14 žmonių žuvo, o dar 28 nukentėjo.

„Greitoji pagalba suveikė operatyviai. Visi nukentėjusieji jau nuvežti į ligonines“, – sakė vicegubernatorius.

„Vaizdas čia baisus“, – pridūrė jis.

Naujas išpuolis dar labiau didina nerimą žiemos olimpinių žaidynių, kurios vasario 7 dieną prasidės Juodosios jūros kurorte Sočyje, esančiame už 690 kilometrų į pietvakarius nuo Volgogrado ir netoli neramaus Šiaurės Kaukazo regiono.

Rusijos tyrėjai pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl numanomo teroro akto, taip pat dėl neteisėto ginklų laikymo, Tiriamojo komiteto atstovas Vladimiras Markinas sakė šalies naujienų agentūroms.

Kitas šaltinis sakė valstybinei naujienų agentūrai ITAR–TASS, kad bombą galėjo detonuoti mirtininkas, tačiau ši prielaida dar nėra patvirtinta.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jau informuotas apie naują ataką Federalinės saugumo tarnybos (FSB) vadovo Michailo Bortnikovo, sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Tuo tarpu sekmadienį Volgogrado pagrindinėje geležinkelio stotyje mirtininkei detonavus bombą žuvo 17 žmonių, o tas išpuolis padidino nuogąstavimus dėl saugumo, likus vos šešios savaitėms iki Sočio olimpiados atidarymo.

Tos atakos aukų padaugėjo nuo 16 iki 17, kai naktį mirė dar vienas iš sužeistųjų, nurodė Sveikatos apsaugos ministerija.

Miestas, kuris Sovietų Sąjungos laikais buvo vadinamas Stalingradu, jau anksčiau šiais metais buvo tapęs atakų taikiniu: spalio 21 dieną šeši žmonės žuvo viename sausakimšame autobuse susisprogdinus mirtininkei, palaikiusiai ryšius su islamistais.

Kovotojų smūgiai tebėra kasdienybė Šiaurės Kaukaze, kuriame dauguma gyventojų yra musulmonai. Tačiau sprogdinimai Volgograde kelia itin didelį susirūpinimą valdžiai, nes jie buvo įvykdyti daugiau nei milijoną gyventojų turinčiame mieste, esančiame Rusijos širdyje.

Šiaurės Kaukazo kovotojų vadas Doku Umarovas, siekiantis įkurti islamo valstybę tame regione, įsakė sukilėliams taikytis į civilius gyventojus už regiono ribų ir sutrikdyti olimpiadą.

Sekmadienį Volgogrado geležinkelio stotį sudrebinęs sprogimas pagal aukų skaičių buvo didžiausias Rusijoje nuo sprogdinimo Maskvos Domodedovo oro uoste 2011–ųjų sausį, per kurį žuvo 37 žmonės.

Tyrėjai nurodė, kad mirtininkė detonavo bombą, kai buvo sustabdyta policijos pareigūno prie metalo ieškiklio, įrengto prie centrinio įėjimos į geležinkelio stotį, kurioje tuo metu buvo daug žmonių, vykstančių švęsti artėjančių Naujųjų metų.

Rusijos VRM nurodė nedelsiant nurodžiusi padidinti saugumo parengtį didelėse traukinių stotyse ir oro uostuose visoje šalyje.

Volgogrado vyriausybė taip pat paskelbė padidintą saugumo parengtį dėl tikėtinų teroro išpuolių tame regione per ateinančias 15 dienų.

Sprogdintojos mirtininkės Rusijoje dažnai vadinamos „juodosiomis našlėmis“. Tai moterys, kurios išpuoliais prieš civilius rusus nori atkeršyti už savo artimųjų mirtį kovose Šiaurės Kaukaze.

Moterys sprogdintojos ne kartą smogė taikiniams Rusijoje per jau 14 metų trunkantį V.Putino vadovavimą. „Juodosios našlės“ yra atsakingos už dviejų keleivinių lėktuvų, kurie 2004 metais kelių minučių intervalu pakilo iš Maskvos oro uosto, susprogdinimą. Per tą išpuolį žuvo maždaug 90 žmonių.

2010 metų kovo mėnesį mirtininkės sukėlė sprogimus dviejose Maskvos metropoliteno stotyse, per kuriuos žuvo daugiau nei 35 žmonės.

Bombą veikiausiai detonavo mirtininkas

Šrapnelio pripildytą sprogstamąjį užtaisą pirmadienį viename troleibuse Rusijos pietiniame Volgogrado mieste veikiausiai detonavo mirtininkas, nurodė Tiriamojo komiteto atstovas spaudai Vladimiras Markinas.

„Preliminariai galima sakyti, kad sprogstamąjį užtaisą detonavo teroristas mirtininkas – vyras, kurio kūno fragmentai buvo paimti ir pasiųsti genetinei ekspertizei, siekiant nustatyti jo tapatybę“, – nurodė Tiriamojo komiteto atstovas.

Jis pridūrė, kad detonuota bomba pagal savo galią atitinka maždaug 4 kg trotilo.

„Pagal pirminius duomenis, sprogstamojo užtaiso galia atitinka ne mažiau nei 4 kg trotilo – kaip ir sprogstamasis užtaisas, (detonuotas sekmadienį Volgogrado) geležinkelio stotyje). Į jį buvo pridėta žalojančių elementų“, – sakė V. Markinas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.