Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Britanija suteikė malonę „informatikos tėvui“ gėjui A. Turingui

BNS 2015.09.08 13:45

Didžioji Britanija antradienį po mirties suteikė malonę Alanui Turingui, Antrojo pasaulinio karo kodų šifravimo didvyriui, kuris nusižudė nuteistas už tuo metu nusikaltimu laikytą homoseksualizmą.

Didžioji Britanija antradienį po mirties suteikė malonę Alanui Turingui, Antrojo pasaulinio karo kodų šifravimo didvyriui, kuris nusižudė nuteistas už tuo metu nusikaltimu laikytą homoseksualizmą.

A. Turingas, dažnai vadinamas informatikos tėvu, suvaidino lemiamą vaidmenį iššifruojant vokiečių kodą „Enigma“ ir tai, kai kurių istorikų nuomone, paankstino Antrojo pasaulinio karo pabaigą.

Jis mirė 1954-aisias, suvalgęs cianidu užnuodytą obuolį, dveji metai po to, kai buvo nuteistas cheminei kastracijai už „sunkų nusižengimą moralei“. Koroneris nusprendė, kad A. Turingas nusižudė, bet vėliau dėl šios versijos atsirado tam tikrų abejonių.

Homoseksualumas Britanijoje nusikaltimu nelaikomas nuo 1967 metų.

Kodas „Enigma“ buvo naudojamas bendravimui tarp vokiečių povandeninių laivų Atlanto šiaurėje šifruoti. A. Turingo pastangos iššifruojant šį kodą visuomenei jo mirties metu buvo praktiškai nežinomos, nes jo darbai paslaptyje buvo laikomi iki 1974-ųjų.

A. Turingas taip pat publikavo novatorišką darbą apie ankstyvuosius kompiuterius, viename 1936-ųjų straipsnyje aprašė „universaliąją Turingo mašiną“.

Sakydamas, kad nori „sukurti smegenis“, jis išplėtojo teoriją, kuri sudarė sąlygas vienai mašinai vykdyti daugelio funkcijas – kaip šiandienos kompiuteriuose.

Darbo Britanijos elektroninio šnipinėjimo agentūroje GCHQ jis neteko, kai buvo nuteistas, o sulaukęs 41 metų amžiaus mirė.

2009 metais tuometinis britų ministras pirmininkas Gordonas Brownas paskelbė atsiprašymą A. Turingui ir sakė, kad su juo buvo elgiamasi „baisiai“.

Tačiau pernai vyriausybė atmetė raginimą paskelbti jam oficialią malonę po mirties ir nurodė, kad jis buvo deramai nuteistas už tai, kas tuo metu buvo nusikaltimas.

Pernai peticiją internete, kuria buvo raginama suteikti A. Turingui malonę, pasirašė daugiau kaip 37 tūkst. žmonių.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi