Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Mirė mirtiniausio ginklo pasaulyje kūrėjas M. Kalašnikovas

BNS 2015.09.08 13:45

Eidamas 95-uosius metus pirmadienį Iževske mirė Michailas Kalašnikovas, legendinio automatinio šautuvo AK-47 autorius, pranešė Udmurtijos prezidentūra.

Eidamas 95-uosius pirmadienį Iževske mirė Michailas Kalašnikovas, legendinio automatinio šautuvo AK-47 autorius, pranešė Udmurtijos prezidentūra.

M. Kalašnikovas sukūrė ginklą, kuris tapo dažnai beatodairiškų žudymų simboliu. Udmurtijoje dirbęs konstruktorius Sovietų Sąjungoje buvo laikomas nacionaliniu didvyriu ir išdidžiosios Maskvos praeities simboliu. Jo sukurtu ginklu, vadinamuoju Kalašnikovo automatu pasaulyje nužudyta daugiau žmonių negu bet kuriuo kitu šaunamuoju ginklu

Už savo garsiojo ginklo sukonstravimą pelnęs įvairiausių apdovanojimų M. Kalašnikovas yra sakęs, kad jis niekada nemanęs, jog šis ginklas taps mėgstamiausiu daugybėje konfliktų visame pasaulyje.

„Aš sukūriau ginklą savo tėvynei ginti. Ne mano kaltė, kad jis kartais naudojamas ten, kur neturėtų būti naudojamas. Tai politikų kaltė“, – sakė jis per apdovanojimą Kremliuje 90-ojo gimtadienio proga.

Santrumpos AK-47 reiškia: AK – Avtomat Kalašnikova; 47 – jo sukūrimo metai – 1947. Šiuo ginklu, dažniausiai vadinamu tiesiog „kalašnikovu“, bei jo modifikacijomis apginkluota dešimtys kariuomenių ir sukilėlių grupuočių pasaulyje.

Daugiau kaip 100 mln. kalašnikovų parduota pasaulyje; juos nešioja kovotojai plačiausiose konfliktų zonose – Irake, Afganistane, Somalyje.

Tačiau šio ginklo autorius, Antrojo pasaulinio karo veteranas, iš to finansiškai ne itin pasipelnė; jis kukliai gyveno Iževske, pramoniniame mieste, esančiame už 1300 kilometrų į rytus nuo Maskvos.

Udmurtijos Respublikoje esančiai gamyklai „Izmaš“, kurioje gaminami ginklai, dabar sunkūs laikai – subyrėjus Sovietų Sąjungai, sumažėjo užsakymų; dėl to M.Kalašnikovas asmeniškai kreipėsi į prezidentą Vladimirą Putiną.

Gimęs viename Sibiro kaimų 1919-ųjų lapkričio 10 dieną, jis buvo 17-tas vaikas šeimoje. Vaikystė jo buvo baisi – buože laikytas tėvas 1930 metais Josifo Stalino laikais buvo ištremtas į Tomsko sritį. 1941 metais M. Kalašnikovas buvo sužeistas mūšyje, o 1947 metais sukūrė automatinį šautuvą. Tai padaryti jį paskatino sovietų pralaimėjimai, patirti karo pradžioje prieš gerokai geriau ginkluotus vokiečius.

1941 metais M. Kalašnikovas nuožmiame mūšyje prie Briansko buvo sunkiai sužeistas ir kontūzytas sviediniui sprogus. Jo biografijoje nurodoma, kad gydomas ligoninėje jis jau galvojo apie savo ginklą.

AK-47 greitai tapo populiarus dėl savo patikimumo sunkiomis aplinkos sąlygomis; jo konstruktorius M. Kalašnikovas buvo apdovanotas aukščiausiais sovietiniais apdovanojimais, tarp jų ir tris kartus Lenino ordinu.

Jo kūrinys nebuvo patentuotas tarptautiniu mastu, todėl „Izmaš“ skųsdavosi, kad pelną iš šio ginklo gamybos smarkiai mažino „piratinė“ gamyba užsienyje.

„Izmaš“, kuriai yra 205 metai, tebėra viena pagrindinių rusiškų ginklų gamykla.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi