Pasaulyje

2015.02.14 17:26

M. Chodorkovskis: nefinansuosiu opozicijos ir nedalyvausiu politikoje

15min.lt, ELTA 2015.02.14 17:26

Didžiausiu Rusijos vadovo Vladimiro Putino kritiku vadinamas Michailas Chodorkovskis Vokietijoje sekmadienį surengė spaudos konferenciją. Jos metu buvęs verslo magnatas, dešimtmetį praleidęs kalėjime, sakė norįs atkreipti dėmesį, kad jis – toli gražu ne paskutinis politinis kalinys Rusijoje.

Didžiausiu Rusijos vadovo Vladimiro Putino kritiku vadinamas Michailas Chodorkovskis Vokietijoje sekmadienį surengė spaudos konferenciją. Jos metu buvęs verslo magnatas, dešimtmetį praleidęs kalėjime, sakė norįs atkreipti dėmesį, kad jis – toli gražu ne paskutinis politinis kalinys Rusijoje.

„Aš santykių su V. Putinu problemą perkėliau į pragmatišką sferą, kurioje nėra vietos kerštui ir neapykantai“, – sakė M. Chodorkovskis.

Jis palinkėjo Ukrainos buvusiai premjerei Julijai Tymošenko kuo greičiau būti paleistai į laisvę, informuoja „RIA Novosti“. „Visa širdimi linkiu Julijai Vladimirovnai, kad ji būtų kiek įmanoma greičiau paleista į laisvę, – sakė M. Chodorkovskis. – Labai viliuosi, kad prezidentas Viktoras Janukovyčius, kuris pastaruoju metu gana dažnai bendrauja su mano šalies prezidentu, paseks jo pavyzdžiu tokiu klausimu kaip politinio kalinio paleidimas į laisvę, – na iš pradžių bent jau vieno kalinio“, – pabrėžė jis.

M. Chodorkovskis taip pat pareiškė, kad Ukraina jam rūpi, bet kol kas būtų sunku kalbėti apie susiklosčiusią situaciją joje, nes esąs nepakankamai informuotas.

Buvęs kalinys pareiškė kol kas nežinantis, kiek ilgai išbus Vokietijoje. Pasak jo, viza išduota vieniems metams. „Tad metus dar turiu“, – sakė M. Chodorkovskis.

„Aš – ne paskutinis kalinys Rusijoje“

„Tikiuosi, kad pasaulio vadovai nepamirš, kad aš – ne paskutinis politnis kalinys Rusijoje“, – kalbėjo M. Chodorkovskis. Jis pridūrė, kad būtų pernelyg arogantiška iš jo pusės dalinti daugiau patarimų valstybių vadovams, kaip jie turėtų elgtis su Rusija.

Paklaustas, kokia jo nuomonė apie Sočio žiemos olimpinių žaidynių boikotą, jis sakė pats net neturįs pasirinkimo dalyvauti jose. Tačiau jis pabrėžė, kad žaidynės – šventė milijonams žmonių, todėl būtų nesąžininga jas gadinti dėl politikos.

Spaudos konferencijos metu buvęs „Jukos“ vadovas padėkojo Vokietijos kancelei Angelai Merkel, kuri realybe pavertė jo norą išeiti į laisvę, ir žurnalistams. Anot M. Chodorkovskio, jis dabar nebūtų laisvas, jeigu ne žiniasklaidos dėmesys. „Jūs turite galią padėti žmonėms visame pasaulyje“, – kalbėjo jis.

Jis nusijuokė, kad išėjęs turi taikytis prie naujo informacinio gyvenimo – kai jis pateko į kalėjimą prieš 10 metų, neegzistavo nei „Twitter“, nei tokia sparti žinių dalijimosi praktika kaip dabar.

Kalėjime ir jis pats pasikeitė – metė rūkyti. „Kai tave nori palaidoti, kvaila pačiam save laidoti“, – šmaikštavo M. Chodorkovskis.

Nesikiš į politiką ir verslą

Spaudos konferencijos metu jis sakė, kad dešimtys, jei ne šimtai žmonių gyvenimų buvo sunaikinti dėl „Jukos“ bylos. „Galų gale ši byla baigta“, – džiaugėsi M. Chodorkovskis.

Tačiau prieš didžiąją spaudos konferenciją grupelei žurnalistų jis pareiškė, kad neketina finansuoti Rusijos opozicijos ir nenori būti toliau laikomas opozicijos sponsoriumi.

Buvęs „Jukos“ vadovas taip pat pareiškė net nesvarstantis galimybės įsitraukti į politiką. „Nėra net klausimo apie politiką, jeigu politika suprantama kaip kova dėl galios. Manęs nedomina ir aš nenoriu elgtis taip, kaip turi elgtis Rusijos politikai. Aš manau, kad aš iškovojau sau vieną teisę, kuri reiškia tiek daug – teisę nesakyti to, ko aš negalvoju“, – sakė M. Chodorkovskis.

Jis taip pat pridūrė, kad neketina įsitraukti ir į verslą – nei kurti naują, nei kovoti dėl senųjų turtų. „Nedalyvausiu tame dėl vienos paprastos priežasties – nenoriu tam švaistyti laiko“, – sakė jis.

Sako negalįs grįžti į Rusiją

Į laisvę paleistas buvęs turtingiausias Rusijos žmogus sekmadienį sakė, kad šiuo metu negali grįžti į Rusiją – dėl teismo nurodymo sumokėti daugiau kaip pusę milijardo dolerių, susijusio su jo pirmuoju nuosprendžiu 2005 metais.

M. Chodorkovskis sakė, kad teismo nurodymas jam sumokėti 550 mln. dolerių kompensaciją tebegalioja ir jeigu jis grįš į Rusiją, „Rusijos teisė turi galią neleisti jam išvykti į užsienį“, – sakė jis Berlyne.

Šeštadienį jis sakė, kad jei turėtų galimybę, norėtų grįžti į Rusiją. Tačiau su viena sąlyga – jis turi būti tikras, kad vėl galėtų iš jos netrukdomas išvykti.

Šeštadienį interviu duodamas „The New Times“ M.Chodorkovskis sakė, kad pats prašydamas malonės V.Putinui rašė, jog neketina nei įsitraukti į politiką, nei kovoti už „Jukos“ turto susigražinimą.

Buvęs „Jukos“ savininkas nusprendė rašyti malonės prašymą, kai Kremlius nustojo kartu su prašymu pripažinti ir savo kaltę. „Buvau pasiryžęs rašyti bet ką – kad ir apie kosminius laivus, kurie keliauja po visatą. Tačiau kaltės pripažinimas būtų sukėlęs konkrečias pasekmes dideliam žmonių ratui“, – prisiminimais dalijosi M.Chodorkovskis.