Pasaulyje

2013.12.22 11:59

M. Chodorkovskis nežada stoti prieš V. Putiną

BNS, 15min.lt 2013.12.22 11:59

Buvęs naftos magnatas Michailas Chodorkovskis, kuris sulaukė Rusijos prezidento Vladimiro Putino malonės ir po daugiau kaip 10 metų kalėjimo išėjo į laisvę, sakė, kad neis į politiką ir nesieks atgauti savo buvusios naftos kompanijos JUKOS turto.

Buvęs naftos magnatas Michailas Chodorkovskis, kuris sulaukė Rusijos prezidento Vladimiro Putino malonės ir po daugiau kaip 10 metų kalėjimo išėjo į laisvę, sakė, kad neis į politiką ir nesieks atgauti savo buvusios naftos kompanijos JUKOS turto.

Sekmadienį skelbiamame interviu Rusijos žurnalui „The New Times“ M. Chodorkovskis sako, kad su jo malone nebuvo susietos jokios sąlygos, bet nurodo, kad laiške V. Putinui buvo parašęs: „Neketinu įsitraukti į politiką ir neketinu kovoti už (JUKOS) turto susigrąžinimą“.

„Parašiau savo rašte tai, apie ką anksčiau ne kartą kalbėjau viešai: aš neketinu užsiimti politika ir neketinu kovoti už (JUKOS) aktyvų susigrąžinimą“, – sakė buvęs magnatas.

Geriau kosminiai laivai nei kaltės pripažinimas

Verslininkas pasakojo, kad sprendimą prašyti malonės jis priėmė tada, kai Kremlius pagaliau nebereikalavo jo pripažinti kaltę. Būtent tokią salygą kėlė Dmitrijus Medvedevas – tuometis Rusijos prezidentas sakė pasirengęs suteikti M. Chodorkovskiui malonę, tačiau tik tuo atveju, jeigu šis pripažins esąs kaltas. „Tačiau V. Putinas ar kažkas kitas iš jo aplinkos staiga pasakė, kad nebereikia kaltės pripažinimo. Man tai buvo kritinis momentas“, – kalbėjo M. Chodorkovskis.

„Buvau pasiryžęs rašyti bet ką – kad ir apie kosminius laivus, kurie keliauja po visatą. Tačiau kaltės pripažinimas būtų sukėlęs konkrečias pasekmes dideliam žmonių ratui ratui žmonių“, – prisiminimais dalijosi M. Chodorkovskis.

„Kai tik pripažinčiau savo kaltę, daugelis žmonių patektų į labai sudėtingą situaciją. Tiesą sakant, visi, kurie yra kada nors dirbę „Jukos“, taptų pažeidžiami“, – savo nenorą prisipažinti kaltu aiškino verslininkas.

Buvęs „Jukos“ vadovas pasakojo, kad per televiziją išgirdęs geriausias naujienas per dešimtmetį – kad jam galų gale suteikiama malonė, jam tarsi akmuo nuo širdies nukrito. „Tuomet supratau, kad viskas bus išspręsta per kelias dienas, kadangi jie pasistengs mane kuo greičiau išleisti iš kalėjimo“, – kalbėjo M. Chodorkovskis. Jis sakė žinojęs, kad šiuo įvykiu susidomės ne tik Rusijos, bet ir pasaulio žiniasklaida, o Rusijos valdžiai visai nereikia, kad žurnalistai šniukštinėtų aplink kalėjimą.

Vienu didžiausių V. Putino kritikų vadinamas jau buvęs kalinys sakė, kad kiti kaliniai iškart pradėjo jį sveikinti – tarsi jo išleidimas suteikė viltį ir kitiems.

Žmoną galėjo pamatyti tik kelis kartus

Kažkada turtingiausiu Rusijos žmogumi buvęs M. Chodorkovskis Berlyne šeštadienį, kitą dieną po to, kai sulaukė malonės, susitiko su savo šeima.

Jo paleidimą daugelis laiko Kremliaus pastangomis nutildyti kritiką dėl žmogaus teisių padėties Rusijoje prieš vasarį Sočyje prasidėsiančias žiemos olimpines žaidynes.

Naftos magnato M. Chodorkovskio imperiją JUKOS perėmė valstybė, kol jis sėdėjo kalėjime dėl kriminalinių kaltinimų, kuriuos jo šalininkai laiko politiškai motyvuotais.

Savo pirmąja spaudos konferenciją M. Chodorkovskis turi surengti 12 val. Grinvičo (14 val. Lietuvos) laiku prie vieno Šaltojo karo simbolių – patikrinimo posto „Charlie“, kuris tarnavo kaip sienos perėja tarp Rytų Berlyno ir Vakarų Berlyno.

Opoziciniam žurnalui „The New Times“, kuris jo interviu ištrauką savo interneto svetainėje paskelbė šeštadienį, M. Chodorkovskis sakė, kad žmoną Iną per pastaruosius 10 metų galėjo pamatyti tik kelis kartus.

„Kartą per tris mėnesius – ketverius metus iš dešimties – man buvo leidžiama praleisti naktį pasimatymų kambaryje“, – pasakojo M. Chodorkovskis, sėdėdamas krėsle prabangiame Berlyno viešbutyje „Adlon“, vis dar su trumpa kalinio šukuosena ir numetęs svorio.

50 metų M. Chodorkovskis buvo Vakarų investuotojų numylėtinis, atvirai kovojęs su V. Putino politine darbotvarke ir Rusijos valstybės ekonomine prieiga, bet 2003 metų spalį buvo areštuotas dėl kaltinimų vengus mokėti mokesčius.

2005 metais jo byloje priimtas nuosprendis ir 2010 metų nuosprendis antroje byloje dėl kaltinimų grobstymu daugeliui tapo ir Kremliaus brutalaus selektyvaus teisingumo, ir teismų sistemos pataikavimo valstybei simboliu.

Žmogaus, kurio turtas kažkada buvo vertinamas 15 mlrd. dolerių, ateitis atrodo miglota po to, kai buvęs Vokietijos užsienio reikalų ministras Hansas-Dietrichas Genscheris  – diplomatas veteranas, dar nuo sovietinių laikų turintis ryšių Maskvoje, – padėjo susiderėti dėl jo žaibiško pervežimo į Berlyną.

V. Putino atstovas Dmitrijus Peskovas atsisakė nurodyti, ar su M. Chodorkovskio paleidimu buvo susietos kokios nors sąlygos ir ar jis galės dalyvauti politikoje.

Tačiau duodamas interviu telefonu D. Peskovas pridūrė, kad šis senas V. Putino priešininkas „laisvai gali grįžti į Rusiją, absoliučiai“.

Vienas vokiečių analitikas, kuris padėjo pervežti M. Chodorkovskį, sakė, kad buvęs oligarchas tikriausiai neis į politiką, bet galėtų tapti gerai žinoma vieša figūra ir moraliniu autoritetu.

„Jis galėtų prisiimti (Aleksandro) Solženicyno vaidmenį“, – sakė Alexanderas Rahras, paminėdamas buvusį sovietų disidentą, rašytoją ir Nobelio premijos laureatą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.