Naujienų srautas

Pasaulyje2013.12.20 15:06

Lenkija ir Rusija pasirašė beprecedentę sutartį

BNS 2013.12.20 15:06

Lenkija ir Rusija ketvirtadienį pasirašė precedento neturinčią sutartį, apibrėžiančią dvišalio bendradarbiavimo metmenis iki 2020 metų, o šis žingsnis siunčia žinią apie šiltėjančius santykius tarp valstybių, kurios viena į kitą neretai žvelgia įtariai.

Lenkija ir Rusija ketvirtadienį pasirašė precedento neturinčią sutartį, apibrėžiančią dvišalio bendradarbiavimo metmenis iki 2020 metų, o šis žingsnis siunčia žinią apie šiltėjančius santykius tarp valstybių, kurios viena į kitą neretai žvelgia įtariai.

„Mūsų socialiniai, regioniniai ir komerciniai ryšiai geresni negu galima manyti iš žiniasklaidos pranešimų“, – Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis sakė per bendrą spaudos konferenciją su viešinčiu Rusijos diplomatijos vadovu Sergejumi Lavrovu.

Naujame susitarime dėmesys sutelktas į pastangas kurti glaudesnius politinius ir ekonominius ryšius, įskaitant bendradarbiavimą tarptautinėje arenoje, tarp Europos Sąjungos (ES) ir NATO narės Lenkijos bei Maskvos, kuriai Varšuva buvo pavaldi vadovaujant komunistiniam režimui.

„Nusprendėme plėtoti veiklą Jungtinėse Tautose, ESBO (Europos saugumo ir bendradarbiavimo tarybos), Europos Taryboje ... tačiau taip pat didinti veiksmingumą bei pasitikėjimą NATO ir Rusijos tarybos širdyje“, – pažymėjo S. Lavrovas, taip pat išreiškęs viltį, jog ši sutartis „suteiks naują kokybę“ dvišaliams ryšiams.

Kita vertus, Lenkija, kuri yra ES narė nuo 2004 metų, seniai pasisako už Ukrainos suartėjimą su Bendrija, nors tam įnirtingai priešinasi Maskva.

Tiek R.Sikorskis, tiek S. Lavrovas pripažino, kad Ukraina turi pati apsispręsti, ar nori pasirašyti asociacijos sutartį su ES.

Tačiau spaudžiant Maskvai Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius praeitą mėnesį atmetė susitarimą su Bendrija, išprovokuodamas masinius opozicijos protestus. Dabar Rusija siūlo suteikti Ukrainai milijardų JAV dolerių vertės finansinės pagalbos paketą, tačiau Kijeve tęsiasi eurointegracijos šalininkų mitingai.

Rusija yra penktoji didžiausia Lenkijos eksporto rinka ir antroji didžiausia importuotoja, įskaitant energetikos sektorių.

2012 metais jų dvišalės prekybos apyvarta buvo 37,9 mlrd. dolerių, o šių metų pirmuosius tris ketvirčius ji išaugo 13 proc., lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praeitais metais, nurodė R. Sikorskis.

Ministras pridūrė, kad Rusija yra investavusi Lenkijoje už 675 mln. dolerių.

Varšuva pakartojo pasisakanti už ES bevizio režimo įvedimą Rusijos piliečiams.

Istoriškai abiejų šalių santykiai buvo itin sudėtingi dėl šimtmečius trukusio priešiškumo ir įtarumo.

Ši įtampa iš dalies išlieka: Rusija priešinasi JAV planams dislokuoti priešraketinės gynybos skydo elementus Lenkijoje ir kaimyninėse šalyse.

Nors Vašingtonas tvirtina, kad šie planai skirti apsisaugoti nuo neprognozuojamų valstybių, tokių kaip Iranas, atakų, Maskva juos laiko keliančiais grėsmę Rusijos branduoliniam potencialui.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi