Naujienų srautas

Pasaulyje2013.12.20 16:11

Krizė Afrikoje gilėja: prasidėjo kovos Pietų Sudane

Jungtinės Tautos (JT) įspėja apie gilėjančias krizes Afrikoje. Greta religinio smurto Centrinės Afrikos Respublikoje prasidėjo ir etninės kovos kaimyniniame Pietų Sudane.

Jungtinės Tautos (JT) įspėja apie gilėjančias krizes Afrikoje. Greta religinio smurto Centrinės Afrikos Respublikoje prasidėjo ir etninės kovos kaimyniniame Pietų Sudane.

Barackas Obama Kongresui rašo, kad Pietų Sudanui vėl gresia tamsus laikas, todėl amerikiečiai siunčia dešimtis karių savo piliečiams saugoti. Tamsus laikas – tai nuoroda į dešimtmečius trukusį pilietinį kare Sudane, nuo kurio prieš dvejus metus Pietų Sudanas ir atsiskyrė. Šis konfliktas nusinešė daugiau nei milijoną gyvybių.

Tačiau buvę sukilėliai susiskaldę. Savaitgalį prezidentas Salva Kiiras, priklausantis daugumą sudarančiai Dinkų etninei grupei, apkaltino buvusį padėjėją Rieką Macharą iš nuerų tautos esą šis bandė įvykdyti perversmą.

Nuo to laiko tarp naftos pelno nepasidalijančių etninių grupių kilo susirėmimų, žuvo mažiausiai penki šimtai žmonių, tarp jų ir trys JT taikdariai.

 „JT misija Pietų Sudane gavo pranešimų apie daugybę išžudytų ir sužeistų žmonių, informaciją tikriname. Misija toliau remia civilius dviejuose punktuose sostinėje Džuboje, ten besiglaudžiančių yra apie dvidešimt tūkstančių“, – apie aštrėjančią padėtį informuoja JT generalinis sekretorius Ban Ki-moonas.

Panašus smurtas tęsiasi ir kaimyninėje Centrinės Afrikos Respublikoje, nors joje Prancūzija su Saugumo tarybos palaiminimu neseniai dislokavo 1,5 tūkst. karių.

Ten – smurtas tarp religinių grupių. Kai kurie krikščionys ėmė burtis į savigynos būrius, nes pavasarį valdžią užgrobęs ir prezidentu tapęs Michel Djotodia nesugebėjo suvaldyti jį rėmusių, o dabar siaučiančių musulmonų Selekos kovotojų. Abi kariaujančios pusės gali būti padariusius karo nusikaltimų.

„Aišku, kad Centrinės Afrikos Respublikoje kol kas nėra tyrėjų, bet pabrėžiame, kad už nusikaltimus atsakingi privalo atsakyti, tai svarbu, kad išvengtume smurto aklavietės ateityje“, – įsitikinusi JAV ambasadorė Jungitnėse Tautose Samantha Power.

Žmogaus teisių organizacija Amnesty International įspėjo, kad aukų skaičius gali siekti tūkstančius, o ne šimtus, kaip anksčiau skelbė JT.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi