Pasaulyje

2013.12.19 08:17

Tarp JAV ir Indijos kilo diplomatinis skandalas

Indijos generalinio konsulo pavaduotojos suėmimas Niujorke ir jos pasodinimas į areštinę išprovokavo neregėto masto diplomatinį skandalą. 

Indijos generalinio konsulo pavaduotojos suėmimas Niujorke ir jos pasodinimas į areštinę išprovokavo neregėto masto diplomatinį skandalą. 

Skandalas kilo dėl Indijos generalinio konsulo pavaduotojos Niujorke suėmimo. Devyani Khobragade buvo suimta už tai, kad mokėjo savo namų tvarkytojai indei triskart mažesnį atlyginimą nei priklauso Niujorke. Be to, norėdama gauti jai Amerikos vizą, prašyme taip pat nurodė, kad mokės 4,5 tūkst. dolerių per mėnesį.

Pagal JAV įstatymus už tai gresia iki 15 metų kalėjimo. Bet skandalą išprovokavo tai, kad vidury dienos suimta konsulo pavaduotoja vėliau pateko į paprastą areštinę, buvo išrengta, apieškota ir atsidūrė eilinėje kameroje su kitomis prasižengusiomis moterimis.

„Mums visiškai nepriimtina, kad tokio lygio pareigūnė turėjo patirti tokį pažeminimą. Todėl noriu pasakyti, kad yra daroma viskas, ką reikia daryti tokiu atveju“, – apie atsakomuosius Indijos veiksmus sako užsienio reikalų ministras Salmanas Khurshidas.

Tuo metu JAV valstybės departamento atstovė Marie Harf pabrėžia, kad sulaikant diplomatę buvo laikomasi standartinių procedūrų.
„Norėčiau atkreipti dėmesį į porą dalykų. Per areštą Valstybės departamento diplomatinio saugumo pareigūnai laikėsi standartinių procedūrų. Po suėmimo ji buvo perduota Jungtinių Valstijų maršalams. Šie ir priėmė suimtąją. Taigi visi klausimai, susiję su tuo, kaip su ja buvo elgiamasi, turėtų būti skirti maršalams, ne mums“, – teigia M. Harf.

Bet indai nepanoro aiškintis su federalinių maršalų tarnyba ir ėmėsi atsakomųjų priemonių. Nuo Amerikos ambasados Delyje buvo demonstratyviai nutempti apsauginiai barjerai, visiems Jungtinių Valstijų diplomatams liepta pateikti duomenis apie tai, kiek jie moka savo namų tvarkytojams ir kitiems samdomiems indams. Taip pat buvo suvaržytas alkoholio ir kitų diplomatams skirtų prekių įvežimas į šalį.

JAV valstybės departamentas pareiškė esąs įsitikinęs, kad tai yra visiškai izoliuotas incidentas, kuris  negali sugadinti tarpvalstybinių santykių.   
„Mes ir toliau dirbsime su Indija, kad užtikrintume visas mūsų diplomatų ir konsulinių pareigūnų teises ir saugumą, be abejo, taip pat ir mūsų įstaigų saugumą. Mes tai vertiname labai rimtai“, – tikina M. Harf.
Mažiausiai dėmesio šioje istorijoje kliuvo vicekonsulės namų tvarkytojai, Sangeetai Richard. Neoficialias duomenimis amerikiečių kriminalinį tyrimą išprovokavo būtent jos skundas, kai  padirbusi pusmetį ji negavo žadėto atlyginimo ir pabėgo nuo savo šeimininkės.  

Indai ėmėsi atsakomųjų priemonių, bet amerikiečiai jiems primena, kad diplomatė akivaizdžiai pažeidė Jungtinių valstijų įstatymus.