Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Iš Rusijos – kaltinimų lavina Europai

DELFI.lt, ELTA, BNS 2015.09.08 13:45

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį apkaltino Vakarus spaudžiant Ukrainą rinktis glaudesnius ryšius su Europa, nors Kijevas priėmė finansinės pagalbos pasiūlymą iš Maskvos.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį apkaltino Vakarus spaudžiant Ukrainą rinktis glaudesnius ryšius su Europa, nors Kijevas priėmė finansinės pagalbos pasiūlymą iš Maskvos.

Rusiją „stebina bandymai atvirai spausti Ukrainos vyriausybę, kurie tęsiasi nepaisant vakar Maskvoje priimtų sprendimų“, sakė S. Lavrovas, kalbėdamas Rusijos aukštuosiuose parlamento rūmuose.

Nenurodydamas konkrečių šalių jis apkaltino Vakarus keliant „reikalavimus, kad Kijevas „laisvai apsispręstų“ Europos naudai“.

„Pati ši frazė, pats šis raginimas... atima iš suverenios valstybės teisę nepriklausomai spręsti šią situaciją ir veikti pagal savo teisėtus nacionalinius interesus“, - sakė S. Lavrovas, sakydamas Federacijos Tarybai kalbą apie užsienio politiką.

LRT radijas tiesiogiai iš Kijevo praneša, kad naktis Maidane praėjo protestuojant, šokant ir dainuojant. Tačiau susirėmimų su milicija nebuvo. Į Maidaną buvo patekę keletas provokatorių, tačiau jie buvo greitai identifikuoti ir apsaugos išprašyti.

M. Azarovas: V. Putinas išgelbėjo šalį

Ukraina išvengė bankroto ir socialinės griūties dėl „istorinės“ sutarties su Rusija, pagal kurią Maskva įsigis Ukrainos obligacijų už 15 mlrd. JAV dolerių ir sumažins dujų kainas, trečiadienį pareiškė Ukrainos premjeras Mykola Azarovas.

„Kas būtų laukę Ukrainos (be šios sutarties)? Atsakymas aiškus: bankrotas ir socialinė griūtis“, – M. Azarovas sakė parlamentui.

„Tai būtų naujametinė dovanėlė Ukrainos žmonėms“, – ironiškai pridūrė jis.

Jis gyrė antradienio „istorinę sutartį“ tarp Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Ukrainos lyderio Viktoro Janukovyčiaus kaip vienintelę išeitį ekonomikos krizės apimtai šaliai.

„Prezidentas pasiekė susitarimą nepaprastai palankiomis sąlygomis dėl Ukrainos ekonomikos kreditavimo, leidžiančio vykdyti didelio masto ekonomikos modernizacijos planus“, – pažymėjo M. Azarovas.

M. Azarovas sakė, kad Ukraina jokiu būdu negalėjo pasirašyti asociacijos sutarties su Europos Sąjunga, nes Kijevui būtų tekę sutikti su nepriimtinai griežtomis Tarptautinio valiutos fondo (TVF) sąlygomis vykdyti ekonomikos reformas.

Jis taip pat smerkė sutartį dėl Rusijos dujų pardavimo Ukrainai, kurią 2009 metais pasirašė tuometė premjerė Julija Tymošenko, vėliau nuteista kalėti už tą žingsnį.

„Prezidentas užbaigė tą šalies nacionalinių interesų išdavystės istoriją, (susijusią su) tomis pačiomis jėgomis, kurios kursto nestabilumą šiandien, – pažymėjo premjeras. – Susitarimai, kurie buvo pasirašyti (Maskvoje), suteikia geras perspektyvas Ukrainos ekonomikai. Šiandien niekas nebekelia grėsmės Ukrainos ekonomikos ir finansų stabilumui.“

Tuo tarpu demonstrantams, kurie tebelaiko užėmę Kijevo centrinę Nepriklausomybės aikštę, protestuodami dėl vyriausybės sprendimo nepasirašyti sutarties su ES, M. Azarovas paskelbė aiškų perspėjimą.

Vyriausybė dabar „niekam neleis destabilizuoti“ padėties šalyje, perspėjo jis.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį pranešė, kad ketina  už 15 mlrd. JAV dolerių iš Nacionalinio gerbūvio fondo įsigyti Ukrainos vyriausybės vertybinių popierių ir gerokai sumažinti Kijevui Rusijos dujų importo kainas, siekdamas palaikyti su sunkumais susiduriantį Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių, kurio sprendimas nepasirašyti svarbios sutarties su Europos Sąjunga sukėlė milžiniškus protestus šalyje.

Rusija taip pat sutiko panaikinti prekybos barjerus, kuriuos sukūrė metų pradžioje, kai atrodė, kad Kijevas ruošiasi pasirašyti istorinę asociacijos sutartį su Briuseliu, kuri būtų pirmą kartą jį išplėšusi iš Maskvos orbitos.

Rusijos pagalba gali padėti Kijevui atitolinti artėjančią finansų krizę ir galimą nemokumą, nuo praėjusių metų pirmojo pusmečio dėl recesijos nepaliaujamai smunkant šalies ekonomikai.

V. Putinas pranešė, kad Rusija investuos į Ukrainos vyriausybės vertybinius popierius dalį savo Nacionalinio gerbūvio fondo rezervų – 15 mlrd. JAV dolerių.

„Atsižvelgiant į Ukrainos ekonominius sunkumus, kurie didele dalimi yra susiję su pasauline finansų ir ekonomikos krize, siekiant paremti Ukrainos vyriausybės biudžetą, Rusija priėmė sprendimą investuoti dalį savo rezervų iš Nacionalinio gerbūvio fondo – 15 mlrd. JAV dolerių – į Ukrainos vyriausybės vertybinius popierius“, – pareiškė V. Putinas.

Rusijos finansų ministras Antonas Siluanovas pareiškė, kad Maskva investuos 15 mlrd. JAV dolerių į Ukrainos euroobligacijas, kurias Kijevas planuoja išleisti vėliau.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi