Pasaulyje

2013.12.16 08:34

ES sustabdžius derybas į Kijevo gatves išėjo beveik 300 tūkst.

BNS2013.12.16 08:34

Beveik 300 tūkst. ukrainiečių sekmadienio vakarą nepabūgo žvarbaus šalčio, išėję į gatves ir reikalaudami savo šalies glaudesnio suartėjimo su Vakarų pasauliu, kai Europos Sąjunga (ES) netikėtai paskelbė stabdanti istorines derybas su Kijevu dėl partnerystės, nes Ukrainos vyriausybė toliau stengėsi įtikti Rusijai.

Beveik 300 tūkst. ukrainiečių sekmadienio vakarą nepabūgo žvarbaus šalčio, išėję į gatves ir reikalaudami savo šalies glaudesnio suartėjimo su Vakarų pasauliu, kai Europos Sąjunga (ES) netikėtai paskelbė stabdanti istorines derybas su Kijevu dėl partnerystės, nes Ukrainos vyriausybė toliau stengėsi įtikti Rusijai.

46 mln. gyventojų turinti valstybė tapo įnirtingo diplomatinio virvės tempimo varžybų centru po to, kai Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius praeitą mėnesį netikėtai paskelbė nepasirašysiantis svarbios asociacijos sutarties su ES ir siekiantis glaudesnių ryšių su tradiciniais Kijevo partneriais Kremliuje.

Sekmadienį prasidėjus opozicijos mitingui Kijeve, ES plėtros komisaras Štefanas Fuele socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad Bendrija stabdo visas derybas, kol sulauks V. Janukovyčiaus „aiškaus įsipareigojimo“, kad jo šalis ketina pasirašyti tą sutartį.

„Ukraina: prezidento ir vyriausybės žodžiai ir darbai dėl asociacijos sutarties vis labiau tolsta vieni nuo kitų“, – pažymėjo Š. Fuele.

Tačiau Ukrainos premjeras Mykola Azarovas tvirtino, kad integracija su Europa išliek jo šalies prioritetu.

„Mums buvo pasakyta, kad mums atviros visos durys į ES, taip pat į Muitų sąjungą“ – buvusių Sovietų Sąjungos respublikų aljansą, į kurį Rusija siekia įtraukti Ukrainą, premjeras sakė vietos televizijai.

„Labai gerai, kad galime rinktis, ir mes pasirinkome integraciją su Europa“, – pridūrė M. Azarovas.

V. Janukovyčius antradienį turėtų susitikti Maskvoje su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, o už eurointegraciją pasisakantys demonstrantai baiminasi, kad tos derybos gali lemti dar glaudesnį abiejų kaimyninių valstybių suartėjimą.

Protestuotojai planuoja surengti kitą didžiulį mitingą antradienį, kai vyks V. Janukovyčiaus ir V. Putino susitikimas.

Tuo tarpu JAV respublikonas senatorius Johnas McCainas, vienas iš įnirtingiausių Kremliaus režimo kritikų, dar kartą asmeniškai išsakė Vašingtono palaikymą Ukrainos opozicijai.

„Visai Ukrainai – Amerika su jumis“, – sušuko jis džiūgaujančiai miniai, kuri angliškai skandavo „Ačiū“.

„Laisvasis pasaulis su jumis, Amerika su jumis, aš su jumis ... Ukraina padarys Europą geresnę ir Europa padarys Ukrainą geresnę“, – pareiškė senatorius, kurį į Ukrainą atlydėjo demokratų senatorius Chrisas Murphy, pirmininkaujantis Senato Europos pakomitečiui.

Protestuotojai nekantriai laukė J. McCaino pasirodymo aikštėje įrengtoje scenoje, kai pasklido žinia, jog S. Fuele informavo apie Briuselio sprendimą sustabdyti derybas su Kijevu po penktadienį įvykusio susitikimo, nedavusio aiškių rezultatų.

J. McCainas vėliau susitiko su V. Janukovyčiumi, nurodė prezidentūra, neatskleidusi tų derybų detalių.

Sekmadienį vakare apie 5 tūkst. žmonių pasiliko Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, dar vadinamoje Maidanu, susispietę aplink ugniakurus arba brezentinėse palapinėse, temperatūrai nukritus iki minus 4 laipsnių Celsijaus.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.