Naujienų srautas

Pasaulyje2013.12.15 17:26

Į proeuropietišką mitingą Ukrainoje susirinko 200 tūkst. žmonių (papildyta)

BNS 2013.12.15 17:26

Mažiausiai 200 tūkst. žmonių susirinko į sekmadienio mitingą Ukrainos sostinėje, kurį organizavo opozicija, protestuojanti prieš vyriausybės sprendimą nepasirašyti sutarties su Europos Sąjunga (ES).

Mažiausiai 200 tūkst. žmonių susirinko į sekmadienio mitingą Ukrainos sostinėje, kurį organizavo opozicija, protestuojanti prieš vyriausybės sprendimą nepasirašyti sutarties su Europos Sąjunga (ES).

Kreipdamasis į susirinkusiuosius JAV senatorius Johnas McCainas pareiškė, kad Vašingtonas remia jų troškimą dėl europinės integracijos.

„Visai Ukrainai – Amerika su jumis“, – sušuko jis džiūgaujančiai miniai.

„Laisvasis pasaulis su jumis, Amerika su jumis, aš su jumis ... Ukraina padarys Europą geresnę ir Europa padarys Ukrainą geresnę“, – pareiškė senatorius, kurį į Ukrainą atlydėjo demokratų senatorius Chrisas Murphy, pirmininkaujantis Senato Europos pakomitečiui.

„Esame čia tam, kad paremtume dėl jūsų teisaus reikalo, Ukrainos suverenios teisės laisvai ir nepriklausomai spręsti savo paties likimą. O tas likimas, kurio siekiate, jūsų laukia Europoje“, – pridūrė J. McCainas.

Opozicinės partijos ragino „visus ukrainiečius“ susirinkti Nepriklausomybės aikštėje, kurią jau daugiau kaip tris savaites yra okupavę protestuotojai, nepritariantys prezidento Viktoro Janukovyčiaus sprendimui nepasirašyti Asociacijos sutarties su ES ir užmegzti glaudesnius ryšius su Rusija.

Protestuotojams, kurie vilki geltonus ir žydrus – Ukrainos vėliavos spalvų – drabužius, renkantis šioje simboliu tapusioje aikštėje, ES plėtros komisaras Štefanas Fuele sakė, kad Briuselis sustabdo darbą su Ukraina dėl Asociacijos sutarties, kuri būtų nustačiusi šaliai integracijos į ES kursą.

Darbas dėl šio susitarimo „sustabdytas“, „Twitter“ parašė Š.Fuele, kuris nurodė, kad tolesnėms diskusijoms reikia Ukrainos „aiškaus įsipareigojimo pasirašyti“ sutartį.

V. Janukovyčius yra smarkiai spaudžiamas nuspręsti, ar nustatyti savo šalies kursą į Vakarus pasirašant sutartį su ES, ar prisijungti prie Maskvos vadovaujamos Muitų sąjungos.

Antradienį jis turi nuvykti į Maskvą susitikti su prezidentu Vladimiru Putinu. Tikimasi, kad pagrindinis jų derybų klausimas bus siūlomas laisvosios prekybos susitarimas su Rusija, kuriam kategoriškai nepritaria Ukrainos demonstrantai.

„Tai paskutinė galimybė Ukrainai kaip nepriklausomai šaliai“, – prieš sekmadienio mitingą sakė 43 metų protestuotojas Leonidas Chusačenka, istorijos mokytojas iš Ukrainos vakaruose esančio Lvovo.

Ukrainos saugumo tarnybos paskelbė aukšto laipsnio parengtį, o maždaug 5 tūkst. V. Janukovyčiaus šalininkų, autobusais suvažiavusių iš provincijų, pradėjo atsakomąjį mitingą parke netoli Nepriklausomybės aikštės ir pažadėjo „protestus be sustojimo“.

Tačiau L. Chusačenka, sėdėdamas šalia aukštos barikados iš sniegu pripildytų maišų, medienos atliekų ir spygliuotos vielos, su Ukrainos vėliava ant kaklo, sakė nemanantis, kad pasikartos praėjusios savaitės milicijos veiksmai, nes aikštėje yra pasaulio žiniasklaidos atstovų.

V. Klyčko prieš mitingą sakė, kad „visi ukrainiečiai turi eiti į Maidaną išsakyti savo siekimą gyventi modernioje Europos šalyje“.

„Matėme bandymus mus įbauginti, bet visi jie žlugo“, – sakė jis.

Šis naujausiais masinis mitingas vyksta praėjus kelioms dienos po nesėkmingo riaušių milicijos bandymo išvaryti protestuotojus iš visame pasaulyje išgarsėjusios aikštės, kuris dar labiau paaštrino politinę krizę šioje šalyje.

V. Janukovyčius šeštadienį pamėgino nuraminti protestuotojų pyktį dėl lapkričio 30 dieną surengto brutalaus aktyvistų užpuolimo atleisdamas iš pareigų Kijevo merą ir savo Saugumo tarybos vadovo pavaduotoją.

Savo ruožtu generalinis prokuroras nurodė, kad jis pateiks kaltinimus Kijevo milicijos viršininkui ir jo pavaduotojui dėl piktnaudžiavimo valdžia.

Opozicijos lyderiai sveikino šiuos žingsnius, bet sakė kad jie nėra pakankami ir kad turi būti atstatydintas vidaus reikalų ministras ir premjeras Mykola Azarovas.

Tuo tarpu V. Janukovyčiaus šalininkai savo stovyklą su didelėmis armijos palapinėmis įkūrė centriniame Marijos parke.

„Su mūsų žmonėmis negalima būti pernelyg liberaliam“, – sakė pensininkė Galina Beresniova, viena iš 5 tūkstančių, susirinkusių parke.

„Jeigu prezidentas padarė klaidą, tai nereiškia, kad reikia rinktis Maidane“, – pridūrė ji.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi