Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Ukrainos milicija ir protestuotojai susirėmė prie Kijevo miesto administracijos pastato (papildyta)

BNS 2015.09.08 13:45

Ukrainos saugumo pajėgos trečiadienį paryčiais šturmavo Kijevo centrinę Nepriklausomybės aikštę, kurią ilgiau nei savaitę laikė užėmę protestuotojai, tačiau demonstrantai neišsisklaidė ir atkakliai priešinasi.

Ukrainos saugumo pajėgos trečiadienį paryčiais šturmavo Kijevo centrinę Nepriklausomybės aikštę, kurią ilgiau nei savaitę laikė užėmę protestuotojai, tačiau demonstrantai neišsisklaidė ir atkakliai priešinasi.

Užpuolė naktį

Milicijos elitinio dalinio „Berkut“ ir VRM specialiųjų pajėgų nariai pradėjo veiksmus prieš demonstrantus apie 2 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, o JAV valstybės Johnas Kerry pareiškė jaučiantis „pasišlykštėjimą“ dėl to susidorojimo.

Tačiau protestuotojai, įpykę dėl prezidento Viktoro Janukovyčiaus sprendimo nepasirašyti svarbios sutarties su Europos Sąjunga (ES), spaudžiant Rusijai, liko susitelkę dalyje didžiulės aikštės, o jų skaičius nuo milicijos veiksmų pradžios išaugo bent iki 10 tūkstančių.

Dešimtys žmonių suformavo grandines, neleisdami milicininkams patekti į aikštę iš aplinkinių gatvių, nurodė vienas naujienų agentūros AFP korespondentas. Oratoriai sakė kalbas nuo aikštėje įrengtos scenos, o per garsiakalbius buvo leidžiami Ukrainos popmuzikos hitai, pagarsėję per 2004 metų Oranžinę revoliuciją.

Tūkstančiai milicininkų apsupo aikštę, o vėliau į ją įžengė, savo skaičiumi priversdami demonstrantus atsitraukti nuo aikštę kertančios gatvės.

Milicija taip pat išardė visas barikadas, kurias protestuotojai buvo įrengę aplink aikštę, ir nugriovė kelias jų palapines.

Reaguodamas į saugumo pajėgų veiksmus, Ukrainos opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas paragino Kijeve surengti milijonų žmonių protestą, sakydamas, kad V. Janukovyčiaus režimas žlugs.

„Mes to neatleisime. Čia bus milijonai, o jo (V. Janukovyčiaus) režimas žlugs“, – A. Jaceniukas, kuris yra kalinamos buvusios premjerės Julijos Tymošenko partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) lyderis, sakė protestuotojams Nepriklausomybės aikštėje.

„Janukovyčius spjovė į veidą Jungtinėms Valstijoms ir ES narėms“, – pridūrė jis, protestuotojams skanduojant „Šalin gaują!“

Tūkstančiai demonstrantų praleido žvarbią naktį aikštėje, tęsdami prieš beveik tris savaites prasidėjusius protestus.

„Kijeviečiai, sukilkite! Tik kartu galime išsikovoti teisę gyventi laisvoje šalyje“, – pasaulio bokso čempionas ir opozicinės partijos UDAR („Smūgis“) lyderis Vitalijus Klyčko sakė protestuotojams.

Aikštėje sutelkti milicijos pareigūnai sakė, kad jie nesiekia išvaikyti visų protestuotojų, tik atlaisvinti aikštę kertantį Kreščiatiko prospektą – pagrindinę Kijevo gatvę, kad ja vėl galėtų vykti eismas.

„Milicija dirba kartu su Kijevo savivaldybės tarnybomis, šalindama barikadas, užtvėrusias pravažiavimą“, – vienas Kijevo milicijos atstovas sakė AFP.

Nacionalistinio judėjimo „Svoboda“ („Laisvė“) lyderis Olehas Tiahnybokas sakė, kad keli protestuotojai buvo sužeisti, o pareigūnai sulaikė 11 žmonių.

Milicija pradėjo veiksmus, kai į Kijevą yra atvykę aukšti ES ir JAV diplomatai, siekiantys padėti išspręsti šią krizę. Keliomis valandomis anksčiau V. Janukovyčius dalyvavo derybose su ES išorės politikos vadove Catherine Ashton.

Piktai reaguodamas į naujausius įvykius, J. Kerry sakė Vašingtone „reiškiantis pasišlykštėjimą Ukrainos valdžios sprendimu prieš taikų protestą pasiųsti ... riaušių policiją, buldozerius ir lazdas, užuot gerbus demokratines teises ir žmogaus orumą“.

„Šis atsakas nėra nei priimtinas, nei tinkamas demokratijai“, – pridūrė jis.

ES delegacija Kijeve pareiškė mėginanti susisiekti su Ukrainos institucijomis, kad užkirstų kelią smurto naudojimui prieš piliečius.

„Valdžia neturi veikti prisidengdama naktimi“, – sakoma C. Ashton pranešime.

Demonstruodama Europos palaikymą Ukrainos demonstrantams, C. Ashton antradienio vakarą asmeniškai apsilankė protestų židinyje – Nepriklausomybės aikštėje, dar vadinamoje Maidanu.

„Šiuo metu su dideliu susirūpinimu sekame įvykius Maidane ir aplink. Represijos nėra kelias į priekį Ukrainai – juo turėtų tapti reformos“, – Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas rašo socialiniame tinkle „Twitter“.

Susirėmė prie administracijos pastato

Ukrainos milicija ir protestuotojai trečiadienį susirėmė prie Kijevo miesto administracijos, kai pareigūnai mėgino išvaryti iš pastato apie 200 opozicijos aktyvistų, kurie laikė jį užėmę ilgiau nei savaitę, pranešė vienas naujienų agentūros AFP korespondentas.

Milicija prie pastato panaudojo gumines lazdas, grumdamasi su lazdomis ginkluotais protestuotojais. Tuo tarpu pastato viduje įsitvirtinę protestuotojai laistė milicininkus šaltu vandeniu iš gaisrinės žarnos, priversdami pareigūnus atsitraukti į specialiųjų tarnybų autobusus.

Didėjant įtampai, tūkstančiai demonstrantų susirinko į piketą prie sostinės savivaldybės pastato, kur nacionalistinis judėjimas „Svoboda“ („Laisvė“) surengė derybas su saugumo pajėgomis dėl tolesnių veiksmų.

Saugumo pajėgų nariai liko savo autobusuose, sustatytuose prie pagrindinio įėjimo į savivaldybės pastatą, apsupto protestuotojų. Kol kas neaišku, ar jie mėgins dar kartą šturmuoti pastatą.

Tuo tarpu aktyvistai išdidžiai mojavo „Svoboda“ ir Ukrainos vėliavomis savivaldybės pastato viršutiniuose aukštuose, demonstruodami, kad jie tebekontroliuoja padėtį. Gatvėje susirinkę žmonės skandavo pagrindinius protestuotojų šūkius, tokius kaip „Šalin gaują!“

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi