Naujienų srautas

Pasaulyje2013.12.10 18:46

V. Janukovyčius sutinka pasirašyti sutartį su ES

15min.lt, BNS 2013.12.10 18:46

Kijeve tebesitęsiant protestams, antradienį Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius susitiko su trimis buvusiais šalies prezidentais. Pasak pranešimų, V. Janukovyčius jau sutinka pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga. Šis klausimas ir išprovokavo opozicijos nepasitenkinimą, kai prezidentas atsisakė pasirašyti sutartį Rytų partnerystės susitikime Vilniuje.

Kijeve tebesitęsiant protestams, antradienį Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius susitiko su trimis buvusiais šalies prezidentais. Pasak pranešimų, V. Janukovyčius jau sutinka pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga. Šis klausimas ir išprovokavo opozicijos nepasitenkinimą, kai prezidentas atsisakė pasirašyti sutartį Rytų partnerystės susitikime Vilniuje.

Ukraina sparčiau rengs sąlygas, kuriomis sutiktų pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjungą, ir tikisi šį darbą baigti iki kito ES viršūnių susitikimo 2014-ųjų kovą, pareiškė prezidentas Viktoras Janukovyčius.

„Mes pateikėme vyriausybei užduotį paspartinti šį darbą... Kai tik mes rasime sampratą ir bus pasiektas toks kompromisas, parašas bus padėtas“, – sakė jis antradienį per apskritojo stalo derybas su trimis buvusiais Ukrainos prezidentais Kijeve.

Pasak V. Janukovyčiaus, jau trečiadienį į Briuselį išvyks vicepremjero Serhijaus Arbuzovo vadovaujama vyriausybės delegacija aptarti tokių sąlygų.

„Tikslas labai paprastas – mes norime sąlygų, kurios šiandien patenkintų Ukrainą, Ukrainos prekių gamintojus, Ukrainos liaudį“, – pabrėžė prezidentas.

„Atsakyta į šiuos klausimus bus tik tada, kai mes baigsime šias derybas, pasakysime tiesą vienas kitam. Jeigu sąlygos mūsų netenkins, reikalausime pakeitimų, ginsime savo interesus... Reikia iki minimumo sumažinti riziką mūsų ekonomikai“, – sakė V.Janukovyčius.

Anot jo, Ukraina baiminasi neigiamų pasekmių savo ekonomikai, pirmiausia – žemės ūkiui ir mašinų gamybai.

„Labiausiai pažeidžiama mūsų ekonomikos šaka – žemės ūkis. Jeigu tokia kaip dabar sutartis būtų pasirašyta, susidarytų daug rūpesčių agrariniame sektoriuje. Mes turime apginti agrarinę rinką“, – sakė V. Janukovyčius.

„Jeigu Ukraina atvers rinką ir atiduos ją Europai, reikia suprasti, – kokiomis sąlygomis? Kas bus mainais? Ar bus kompensacijų? Kokių?“ – pridūrė prezidentas.

Anot buvusio Ukrainos prezidento Leonido Kravčuko, susitikusio su Viktoru Jaunukovyčiumi, prezidentas sutiko paleisti žmones, suimtus gruodžio 1 dienos protestų metu.

Pasak „Kyiv Post“, L.Kravčukas, bendraudamas su žurnalistais, taip pat tvirtino, kad Ukrainos pareigūnai pasirengę pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga kovo mėnesį. Lapkričio gale Vilniuje vykusiame Rytų partnerystės susitikime

Tuo tarpu V.Janukovyčius per susitikimą su trimis buvusiais šalies prezidentais, kurį transliavo televizija, teigė davęs vyriausybei nurodymą pagreitinti darbus, kad būtų rasti būdai kompensuoti šalies praradimus pasirašius ES asociacijos sutartį.

„Jiems leista pasitelkti tiek žmonių, kiek reikia. Manau, kad jie pabaigs darbą iki kito ES susitikimo kovo mėnesį“, – sakė prezidentas.

Buvę lyderiai pažėrė pamokų

Valdžia ir opozicija turi pradėti dialogą; apskritojo stalo derybos turėtų padėti brėžiant laikinas gaires Ukrainos kelyje į euro-integraciją, mano 2005–2010 metais buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Juščenka.

„Apskritojo stalo tikslas turi būti vienas. Maidanas prasidėjo dėl to, kad žmonės panoro sugrąžinti šalį į eurointegraciją“, – sakė jis per buvusių prezidentų ir dabartinio šalies vadovo susitikimą antradienį Kijeve.

„Apskritasis stalas turi duota atsakymą apie mūsų eurointegracijos datą ir laiką“, – pridūrė V. Juščenka ir nurodė, kad alternatyvos šiam dialogui nėra.

Kiti du prezidentai – Leonidas Kravčiukas (1990–1994 metais) ir Leonidas Kučma (1994–2004) priminė dabartiniam prezidentui Viktorui Janukovyčiui, kaip jų laikais premjerai savo noru atsistatydindavo.

L. Kravčiukas prisiminė, kaip jam esant Aukščiausiosios Rados pirmininku mitingavo studentai; anuomet, pareikalavus mitinguojantiems, buvo surengtas specialus posėdis ir parlamentas priėmė atitinkamą nutarimą.

„Ir premjeras tada pats pasitraukė. Beje, ne taip dažnai būna, kad rašo (prašymą) savo noru, ir nelaukia, kada juos stumtelės“, – pažymėjo L. Kravčiukas.

Savo ruožtu L. Kučma, kuris anuomet, L. Kravčiuko minėtu laikotarpiu, buvo premjeras, pastebėjo: „Vitoldas Fokinas (buvęs premjeru 1991–1992 metais) irgi pats atsistatydino, bet jis – ir savo noru, ir verčiamas, o aš – tik savo noru“.

Kalbėdamas apie išeitį iš susidariusios padėties, L. Kučma nurodė: „Pilietinė visuomenė dabar laukia signalo iš prezidento“.

Be kita ko L. Kravčiukas dar sakė sutinkąs, kad ukrainiečiai turi teisę į demonstracijas ir valios išreiškimą, bet taip pat pažymėjo, kad mitinguojančiųjų veiksmai neturi trukdyti Kijevui gyventi.

Prie apskritojo stalo kviečiama opizicija

Nacionalinis „apskritasis stalas“, dalyvaujant visoms suinteresuotoms šalims, tęs darbą trečiadienį nuo 14 val., pareiškė buvęs Ukrainos prezidentas Leonidas Kravčiukas.

Į L. Kravčiuko iniciatyva vadinamojo apskritojo stalo derybas mėginta surengti šį antradienį Kijeve „Ukraina“ rūmuose, bet į jį neatėjo opozicijos lyderiai.

„Mes sušaukėme apskritąjį stalą, bet nėra tų, kurie vadovauja šiandien Maidanui. Vienašališkai šių klausimų nagrinėti negalima, todėl perkelsime jį rytdienai ir prašysime opozicijos, kad pareikštų savo nuomonę“, – sakė Aukščiausiosios Rados pirmininkas Volodymyras Rybakas.

L.Kravčiukas visų trijų buvusių prezidentų vardu atsiprašė surinkusių „apskritojo stalo“ dalyvių dėl to, kad posėdį teko perkelti.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi