Naujienų srautas

Pasaulyje2013.12.10 08:59

Kijeve pareigūnai šturmavo opozicijos ir žiniasklaidos būstines, stūmė protestuotojus

Protestuotojai Kijeve neišsigando telkiamų pajėgų ir naktį, kuri praėjo be rimtų incidentų, praleido gatvėse. Naktį specialiųjų pajėgų kariai „Berkut“ išardė protestuotojų barikadas Liuteronų gatvėje, nugriovė palapines, esančias šalia prezidentūros pastato. Per susidūrimus keli žmonės sužeisti.

Vakaras Kijeve prasidėjo opozicijos lyderės Julijos Tymošenko partijos „Batkivščyna“ (Tėvynės) būstinės šturmu, kibernetinėmis atakomis prieš opozicijos žiniasklaidos portalus ir kratomis leidinių, televizijos biuruose. Operaciją pradėjo gerai ginkluotos kovos su riaušininkais pajėgos.

Pareigūnai ieškojo medžiagos, kuri galėtų atskleisti tolesnius protestuotojų planus ar sukompromituoti prezidento Viktoro Janukovyčiaus priešininkus. Kijeve sutelktos specialiosios pajėgos apsupo opozicijos šalininkų palapines, kurias jie pasistatė prie vyriausybinių pastatų, ir pradėjo ardyti barikadas, kurias surentė protestuotojai.

Pirmadienį, nepaisant aktyvistų blokadų, į mitinguojantį Kijevą iš Vasilkovo išvažiavo specialūs Ukrainos rezerviniai sukarintos policijos daliniai. Apie 20 autobusų ir sunkvežimių kolona, pralaužusi nenorėjusių jų praleisti žmonių grandinę. Tuo metu Ukrainos socialiniuose tinkluose mirga pranešimai, kad specialus padalinys „Tigras“ jau Kijeve. Miesto gyventojai „Facebook“ kelia karinių mašinų ir išsirikiavusių kariškių nuotraukas.

Milicija pasakojo, kad mitinguotojai kliudė įvažiuoti autobusams, dėl to kilo susidūrimų dėl protestuotojų ir teisėsaugininkų.

Tiesioginę transliaciją iš Maidano galite stebėti čia.

06 val. 30 min. Naktis praėjo be rimtų incidentų. Protestuotojų pareigūnų veiksmai neišgąsdino. Šie naktį praleido gatvėse.

06 val. 20 min. Naktį specialiųjų pajėgų kariai „Berkut“ išardė protestuotojų barikadas Liuteronų gatvėje, nugriovė palapines, esančias šalia prezidentūros pastato.

Visi protestuotojai išstumti. Bandant išstumti protestuotojus šie susidūrė su pareigūnais, sužeisti keli žmonės, informuoja lenta.ru. Į įvykio vietą buvo atvykę greitosios pagalbos automobiliai.

Gruodžio 10 d. 0 val. 5 min. UDAR partijos deputatai su protestuotojais užtvėrė kelią traktoriui, kuriuo ketinta nuversti barikadas. Vladimiras Kličko privertė traktorininką apsisukti. Traktorius pasitelkė teisėsaugininkai, kurie nori išardyti protestuotojų stovyklas.

V. Kličko paklausė traktoriaus vairuotojo, kodėl šis slepia veidą ir važiuoja ant žmonių. V. Kličko paaiškino: „Mes iš čia nepasitrauksime“. Tada traktorius apsisuko ir nuvažiavo.

23 val. 50 min. Prezidentas V. Janukovyčius sulaukė JAV viceprezidento Joe Bideno skambučio. Aukštas JAV politikas išreiškė susirūpinimą dėl padėties Ukrainoje ir aiškinosi, kokia yra smurto protrūkio grėsmė. J. Bidenas pabrėžė, kad problemą būtina spręsti dialogu su opozicijos lyderiais ir sumažinti įtampą Kijeve.

JAV viceprezidentas teigė, kad smurtui ir prievartai nėra vienos demokratiškoje visuomenėje ir kad tai nesuderinama su strategine partneryste. J. Bidenas dar kartą pabrėžė, kad remia Ukrainos siekį suartėti su Europos Sąjunga ir pasveikino Catherine Ashton ir Victorios Nuland vizitus Kijeve.

22 val. 45 min. „Berkut“ pajėgos paliko partijos „Batkivščyna“ (Tėvynė) būstinę. „Išlaužtos durys, išgąsdinti bendradarbiai, kurie grasinant ginklais buvo suguldyti ant žemės. Kartu su įvairiais dokumentais „Berkut“ paėmė ir partijos serverius“, – praneša Rados deputatas Vladimiras Arjevas.

21 val. 20 min. Žmogaus teisių gynimo organizacija „Freedom House“ išplatino pranešimą, kuriuo ragina Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių atsistatydinti. Taip pat JAV įsikūrusi organizacija tikina, kad Vašingtonas ir Europos Sąjunga turėtų imtis sankcijų, jeigu Kijeve valdžia prieš protestuotojus panaudotų jėgą.

„Prezidentas V.Janukovyčius prarado Ukrainos žmonių paramą ir pasitikėjimą. Mes neremiame minios valdžios, tačiau akivaizdu, kad V.Janukovyčius šalį įstūmė į krizę, kai atsisakė kelio į ES ir ignoravo protestuotojų reikalavimus, kad valdžia dirbtų žmonių naudai“, – pareiškė  „Freedom House“ vadovas Davidas J. Krameris. Jo nuomone, vienintelis būdas nutraukti protestus – V.Janukovyčiaus sprendimas pasitraukti iš valdžios.

20 val. 50 min. Ukrainos žiniasklaida praneša, kad iš sostinės milicijos izoliatorių į regionus išvežami sulaikytieji. Taip parengiama vieta galimiems sulaikymams ir areštams. Kartu su kitais areštantais pareigūnai iš Kijevo išgabena ir per protestus sulaikytus asmenis.

20 val. 35 min. Ukrainos sostinės milicijos spaudos tarnybos vadovė Olga Bilyk praneša, kad teisėsaugos institucijų darbuotojai ketina iki antradienio išlaisvinti centrinių Kijevo gatvių važiuojamąją dalį transporto eismui.

Vadinamajame vyriausybiniame kvartale, kur yra pagrindiniai šalies administraciniai pastatai, pareigūnai išstūmė mitinguotojus ir ardo laikinus statinius, trukdančius automobilių eismui.

Vienas pirmųjų buvo nugriautas palapinių miestelis Gruševskio gatvėje prie Ukrainos ministrų kabineto pastato. Ardomi analogiški miesteliai Bogomoleco, Liuteronų, Šelkovičnajos ir kitose gatvėse, praneša ITAR-TASS.

Mitinguotojai nesipriešina, pabrėždami, kad jų akcija yra taiki.

20 val. 15 min. Ukrainos teisėsaugininkai gavo įsakymą „išvalyti“ Kijevo meriją ir Profsąjungų rūmus nuo juos užėmusių protestuotojų, praneša lenta.ru.

Pasak šaltinio, abiejų pastatų šturmas turi prasidėti naktį į gruodžio 10-ąją.

Šiuo metu miesto savivaldybės pastate įsikūręs viena siš Maidano štabų, o taip pat medicinos punktas, valgykla, tai ir vieta pasišildyti. Profsąjungų rūmuose įsikūręs mitinguotojų spaudos centras, jų ūkio tarnybos, taip pat ten galima išgerti arbatos ir kavos, pavalgyti ir gauti šiltų drabužių.

Anksčiau pranešta apie dėl nenurodytų priežasčių uždarytą šalia Nepriklausomybės aikštės esantį restoraną „McDonalds“.

19 val. 58 min. Ukrainos milicija teigia, kad partijos „Batkivščina“ biure krata buvo atlikta ieškant vogtų kompiuterių, o strateginės metro stotys buvo uždarytos ieškant padėtų sprogmenų. Barikados ir palapinės griaunamos, nes trukdo komunalininkams valyti gatves.

19 val. 50 min. Nepaisant valdžios pranešimų, kad visos metro stotys, patikrinus dėl sprogmenų, tęsia darbą, stotis prie Nepriklausomybės aikštės ir toliau uždaryta, praneša pravda.com.ua.

19 val. 40 min. „Interfax“ praneša, kad Nepriklausomybės aikštėje nuo scenos kalbėtojas pakvietė mitingo dalyvius suformuoti 50-100 žmonių kolonas ir pasivaikščioti Institutskaja gatve ir Krepostnoj skersgatviu iki Karininkų namų bei pasižiūrėti, kas dedasi tame rajone.

19 val. 35 min. V.Klyčko partija „Udar“, baiminantis galimo šturmo, iš savo būstinės evakuavo darbuotojus.

19 val. 15 min. Milicija užėmė vieną iš palapinių miestelių Kijevo centre, praneša lenta.ru. Tai vieta Institutskaja gatvės ir Krepostnoj skersgatvio sankryžoje. Pasak „Interfax“ korespondento, prie stovyklos pašiame sankryžos centre sustojo apie šimtas kariškių. Netoli jų stovi panašaus skaičiaus „Berkut“ kolona. Tarp jų likę apie 200 protestuotojų, jie nesiima aktyvių veiksmų.

19 val. 10 min. Be partijos „Batkivščina“ ir televizijos INTV biurų, Berkuto pajėgos užėmė ir leidinius Censor.net bei „Vakarinės žinios“.

18 val. 58 min. Atidarytos ir dvi likusios Kijevo metro stotys - Nepriklausomybės aikštės ir Kreščatiko.

18 val. 52 min. „Batvivščina“ partijos narys pasakojo, kad biuro darbuotojus privertė gulėti ant grindų, kol specialiųjų tarnybų kariai apieškojo jų biurą ir laužė serverio kambario duris, praneša pravda.com.ua.

18 val. 48 min. Specialiosioms pajėgoms duotas nurodymas per naktį „išvalyti“ visus administracinius apstatus Kijevo centre, teigia liga.net šaltinis iš valdžios organų.

18 val. 40 min. Iš opozicinės partijos „Batkivščina“ biuro išvežta kompiuterinė technika. Partijos interneto svetainė neveikia.

18 val. 27 min. Vidaus pajėgų kariai stumia mitinguotojus iš valdžios kvartalo, barikada prie Vyriausybės pastato nugriauta, rašo zn.ua.

18 val. 25 min. Specialiosios VRM pajėgos užėmė INTV televizijos kanalo biurą.

18 val. 18 min. Milicija griauna barikadas aplink visą Maidaną, praneša aktyvistai socialiniuose tinkluose.

18 val. Pranešama, kad "Berkut" šturmavo ir užėmė J.Tymošenko partijos "Batkivščina" (Tėvynė) biurą. Vienas opozicijos lyderių Arsenijus Jaceniukas teigia, kad pareigūnai suniokojo patalpas.

17 val. 30 min.  Vidaus pajėgų kariai apsupo vieną iš Euromaidano piketuotojų grupę Liuteranskaja gatvėje. Prie Karininkų namų apsuptas Euromaidano patikrinimo punktas. Apsuptos opozicijos palapinės, šiuo metu jos demontuojamos, rašo zn.ua.

Kariai pradėjo aktyviai judėti po Kijevo centrą nuo penktos vakaro.

17 val. 29 min. Netoli Nepriklausomybės aikštės pajudėjo specialiojo dalinio „Berkut“ kolona. Pareigūnai pakėlė skydus ir pasiruošė mūšiui, tačiau protestuotojai grandine atitvėrė pareigūnus nuo galimų provokatorių, kurie esą pasirodė minioje. Opozicijos atstovai per garsiakalbius ragina saugotis provokatorių, keli šimtai žmonių gieda dainas.

17 val. 20 min. Zn.ua praneša, kad opozicijos lyderiai pranešė apie Kijevo gatvėse esančių patikrinimo punktų šturmą. Tai nacionalinio pasipriešinimo štabe surengtoje spaudos konferencijoje pranešė susivienijimo „Svoboda“ lyderis Olegas Tiagnibokas.

Pasak jo, dabar įvykių epicentre yra patikrinimo punktai, kuriuos opozicija įsteigusi aplink piketų ir kitų akcijų vietas.

16 val. 50 min. Maidane paskleistas gandas, kad prasidėjo šturmas. Netrukus informacija paneigta – tai buvo provokacija.

16 val. 30 min. Prezidentas V. Janukovyčius antradienį susitiks su trimis buvusiais Ukrainos prezidentais – Leonidu Kravčiuku, Leonidu Kučma ir Viktoru Juščenka – ir tarsis dėl kompromiso. Prezidentų apskritojo stalo pasitarimas bus transliuojamas tiesiogiai.

16 val. 15 min. Viena iš trijų metro stočių, kurios buvo uždarytos prisidengiant pranešimu dėl užminavimo, – „Teatralnaja“ – atnaujino darbą, praneša pravda.com.ua. Milicijos atstovai teigia, kad sprogstamųjų medžiagų paieškos baigtos, pavojingų objektų nerasta.

Nepriklausomybės aikštės ir Kreščatiko metro stotys dar tebėra uždarytos.

Maidanas tebėra apsuptas specialiųjų vidaus pajėgų karių, situacija kol kas rami.

Prezidentas sušaukė pasitarimą su jėgos struktūros vadovais

Pasak Ukrainos žiniasklaidos, kuri remiasi informuotais šaltiniais, buvo aptariami „padėties nukreipimo į konstitucinę vagą“ planai, pagal kuriuos būtų „išvalytas“ Euromaidanas, išlaisvinti mitinguojančiųjų užimti administraciniai pastatai Kijevo centre.

Pasitarime tarp dalyvavusiųjų buvo ir Vidaus reikalų ministerijos (VRM), Valstybės apsaugos valdybos, Generalinės prokuratūros vadovai, taip pat ministras pirmininkas Mykola Azarovas, Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Andrijus Kliujevas.

Dėl šio pasitarimo buvo atšauktas savaitinis ministrų posėdis N.Azarovo būstinėje.

Pasak VRM šaltinio, „ryžtingų veiksmų parengimas padėčiai nukreipti į konstitucinę vagą, tikriausiai, bus atidėtas iki apskritojo stalo“ (V . Janukovyčiau susitikimo su buvusiais Ukrainos vadovais – Viktoru Juščenka, Leonidu Kučma ir Leonidu Kravčiuku) pasitarimo.

15 val. 30 min. Ukrainos ES atstovybė pranešė, kad šiuo metu Maidane yra keletas jų darbuotojų, kurie stebi, kaip vystosi įvykiai. Informaciją, kad aikštėje yra Europos diplomatų, patvirtino ir Jungtinė Karalystė.

Centrinę Kijevo aikštę aplankė ir Jungtinės Karalystės ambasadorius Kijeve Simonas Smithas, apie tai jis parašė savo „Twitter“ paskyroje.

15 val. 20 min. Socialiniuose tinkluose pranešama, kad aktyvistai užbarikadavo požeminę perėją, vedadnčią į Nepriklausomybės aikštės metro stotį ir „Globus“ prekybos centrą.

Jie baiminasi, kad „Berkut“ pajėgos ateis į aikštę iš uždarytos metro stoties.

Taip pat pranešama, kad į aikštę atėjo provokatorių. Juos gaudo patys protestuotojai.

14 val. 50 min. Prezidentas V. Janukovyčius ryte buvo susitikęs su ginkluotąsias pajėgas kontroliuojančių ministerijų ir žinybų vadovais. Pasitarime taip pat dalyvavo premjeras Mykola Azarovas, praneša zn.ua.

Buvo aptariami planai „įvesti situaciją į konstitucinę vagą“, siūlyta galimybė išvaikyti Euromaidaną ir atsiimti mitinguotojų užimtą Kijevo savivaldybės pastatą.

Zn.ua nepavyko sužinoti galutinio pasitarime priimto sprendimo.

Opozicija ragina burtis, bet išlikti ramius

Ukrainos opozicinės partijos UDAR lyderis Vitalijus Klyčko kviečia visuomenę skubiai susirinkti Nepriklausomybės aikštėje Kijeve, praneša partijos spaudos tarnyba.

„Valdžia mėgina psichologiškai mus spausti ir išgąsdinti, bet žmonės nesirengia niekur eiti ir liks stovėti. Mes raginame visus skubiai atvykti į Nepriklausomybės aikštę. Kuo daugiau mūsų čia bus, tuo greičiau sužlugdysime valdžios planus. Raginu visus nedelsiant ateiti į Nepriklausomybės aikštę“, – sakė V.Klyčko.

Tuo met vienas iš opozicijos atstovų – Aukščiausiosios Rados narys – Oleksandras Bryhynecis teigia manąs, kad valdžios veiksmai – veikiau jėgos demonstravimas, o ne ruošimasis šturmuoti protestuotojų užimtą sostinės administracijos pastatą.

„Šiuo atveju esu optimistas – netikiu, kad Ukrainos armija, (milicijos specialiosios pajėgos) „Berkut“ ir prezidentas po įvykių Maidane (Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje) išdrįs panaudoti jėgą prieš Ukrainos liaudį“, – pridūrė opozicinės partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) deputatas, esantis prie Kijevo merijos.

Jis taip pat sakė esantis įsitikinęs, kad Europos ir tarptautinės institucijos primins prezidentui Viktorui Janukovyčiui jos viešą pažadą nenaudoti jėgos prieš taikius piliečius.

Vienas „Interfax“ korespondentas nurodė, kad šiuo metu iš Kijevo miesto administracijos pastato išvesti beveik visi protestuotojai. Merijoje liko daugiausiai nacionalinio pasipriešinimo štabo apsaugos nariai ir žurnalistai.

Daugelis opozicijos savigynos būrių narių dėvi šalmus, kelių ir rankų apsaugas, veidus prisidengę raiščiais. Kai kurie iš jų ginkluoti medinėmis lazdomis, pasidarytomis iš sulaižytų kėdžių kojų.

Situacija kol kas rami

Euromaidanas baigsis taikiai. Komandos išvaikyti protestuotojus nebuvo – pareiškė generolas, Vidaus pajėgų štabo vado pavaduotojas Aleksandras Oleščenka.

Pajėgos atvyko tik užtikrinti viešosios tvarkos.

Pasak generolo, šiuo metu Maidane stovi apie 100 vidaus reikalų ministerijos pareigūnų.

Situacija kol kas rami. Teisėsaugininkai su skydais stovi nugara į barikadų ir mitinguotojų pusę.

Tuo tarpu Ukrainos socialiniuose tinkluose mirga pranešimai, kad specialus kariuomenės padalinys „Tigras“ jau Kijeve. Miesto gyventojai „Facebook“ kelia karinių mašinų ir išsirikiavusių kariškių nuotraukas.

Milicija pasakojo, kad mitinguotojai kliudė įvažiuoti autobusams, dėl to kilo susidūrimų dėl protestuotojų ir teisėsaugininkų.

Televizijos „5 kanalas“ žiniomis, 20 autobusų, KAMAZ sukvežimių ir ZIL mašinų su milicininkais važiuoja į Kijevą. Milicininkai su šalmais ir lazdomis bėga palei autobusus ir išstumia iš trasos visas mašinas, kurios bando blokuoti kolonos judėjimą į Kijevą.

Gausi specialiųjų policijos pajėgų „Berkut“ kolona įsiveržė į Ukrainos nacionalinio radijo pastatą, esantį Kreščiatik gatvėje, praneša korrespondent.net.

Kaimynystėje yra Kijevo miesto savivaldybės pastatas, kur susirinkę protestuotojai. Metro stoties įėjimai ir išėjimai prie Maidano uždaryti.

Pranešama, kad Maidanas apsuptas Berkuto ir kariuomenės pajėgų.

Frakcijos „Batkivshchyna” deputatas, palapinių miestelio komendantas Andrejus Parubij paprašė vyrų eiti į barikadas, o moterų ir vaikų pasitraukti į palapinių miestelį.

„Kviečiame vyrus ateiti prie palapinių miestelio linijos prie Michailovskaja gatvės ribos, ginti mūsų Maidano“, – sakė jis Nepriklausomybės Maidane.

Ruošiamasi naudoti jėgą prieš protestuotojus

„Kyiv Post” šaltinis vyriausybėje patvirtino, kad buvo primtas sprendimas prieš protestuotojus naudoti jėgą.

Michailovskaja aikštėje taip pat stovi didelė vidaus karinių pajėgų kolona. Vidaus reikalų ministras, vilkintis civiliais drabužiais, taip pat yra ten ir duoda nurodymus, pranaeša zn.ua.

Aikštėje yra ir opozicinės partijos „Udar“ lyderis Vitalijus Klyčko, jis derasi su teisėsaugininkais.

Protestuotojų koordinatoriai, vis dar užėmę Kijevo merijos pastatą, primygtinai prašo visus pašalinius palikti pastatą. Taip pat kviečiama pasilikti gatvėje tiktai savanorius, o likusius eiti į pastato pirmąjį aukštą. Ant laiptų, vedančių į antrą pastato aukštą, įrengtas didelis medinis skydas – barikada.

Protestuotojai trukdo komunalininkams?

Kijevo policijos vadovybė pateikė formalią priežastį, kodėl telkiamos pajėgos sostinės centre.

Ukrainos vidaus reikalų ministerijos tinklapyje išplatintuose pranešimuose pareigūnai perspėjo, kad centrines aikštes blokuojantiems protestuotojams gali grėsti baudžiamoji atsakomybė.

Anot pareigūnų, protestuotojai kalti dėl sostinėje kilusių milžiniškų kamščių ir trukdo pravažiuoti komunalinėms tarnyboms. Be to, jie naktimis esą triukšmauja ir trukdo miegoti aplinkinių namų gyventojams.

Prie Nepriklausomybės aikštės esančios metro stotys, anot pareigūnų, uždarytos „dėl saugumo priežasčių“.

Maidanas apsuptas

Prie Kijevo merijos priartėjo Berkuto dalinys, Maidanas apsuptas.

Opozicija tvirtina tirinti pakankamai žmonių, kad atremtų Berkuto puolimą.

Parlamentaras Arsenijus Jaceniukas mano, kad mitinguotojų šturmas Nepriklausomybės Maidane neplanuojamas.

Jo manymu, specialiosios pajėgos planuoja tiktai užblokuoti aikštę, kad į ją neatvyktų naujų protestuotojų, taip pat nutraukti maisto ir vandens tiekimą.

Euromaidene besibūriuojantys žmonės susirinkę arčiau scenos. Meldžiasi įvairių konfesijų dvasininkai.

Europa nebetylės

Reaguodama į aštrėjančią situaciją Ukrainoje Europos Sąjunga (ES) nusprendė imtis realių veiksmų. Antradienį į Kijevą dviejų dienų vizitui išvyks Vyriausioji ES įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Catherine Ashton.

Pareigūnės darbotvarkė dar derinama, tačiau planuojami jos susitikimai su aukščiausiais Ukrainos valdžios atstovais ir opozicijos lyderiais.

Europos Komisijos (EK) spaudos tarnyba patvirtino, kad dėl šio vizito telefoninio pokalbio metu praėjusį savaitgalį susitarė EK pirmininkas Jose Manuelis Barroso ir Viktoras Janukovyčius.

Teigiama, kad C. Aschton mėgins skatinti politinį valdžios ir opozicijos dialogą, be to, ragins ir toliau tęsti tyrimą dėl praėjusią savaitę prieš taikius protestuotojus panaudotos jėgos.

Paklausta, ar tai reiškia, kad Briuselis palaiko į Kijevo gatves išėjusius žmones ir jų reikalavimą dėl prezidento atsistatydinimo, EK atstovė spaudai Pia Ahrenkilde Hansen teigė, kad Europa palaiko žmonių teisę viešai išsakyti savo nuomonę dėl šalies europinės ateities.

„Mes negalime išspręsti problemos, bet galime padėti tai daryti. Todėl C. Ashton rytoj ten vyksta“, – teigė P.Hansen.

Gerokai atviriau viešėdamas Milane kalbėjo EK pirmininkas J. M. Barroso, pareikšdamas, kad „ES turi teisę ir prievolę šiuo sunkiu metu stoti į ukrainiečių gretas“.

Be to, jis dar kartą pabrėžė, kad telefoninio pokalbio su V. Janukovyčiumi metu jis prašęs prezidento nenaudoti jėgos prieš protestuotojus, elgtis santūriai ir gerbti europines laisves.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
 


 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi