Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Izraelio premjeras nedalyvaus N. Mandelos atminimo ceremonijoje dėl per brangios kelionės

BNS 2015.09.08 13:45

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu nusprendė nedalyvauti šią savaitę Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) vyksiančiose kovos su apartheidu simboliu tapusio Nelsono Mandelos atminimo ceremonijose, nes į tą šalį jam nuvykti esą būtų pernelyg brangu, sekmadienį pranešė žydų valstybės žiniasklaida.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu nusprendė nedalyvauti šią savaitę Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) vyksiančiose kovos su apartheidu simboliu tapusio Nelsono Mandelos atminimo ceremonijose, nes į tą šalį jam nuvykti esą būtų pernelyg brangu, sekmadienį pranešė žydų valstybės žiniasklaida.

B.Netanyahu anksčiau buvo informavęs PAR institucijas, kad atvyks, tačiau paskutinę minutę pakeitė planus – esą dėl didelės kelionės kainos: vien premjero skrydis ir jo saugumo užtikrinimas kainuotų apie 7 mln. šekelių (apie 5 mln. Lt – LRT.lt), pranešė visuomeninis radijas ir dienraštis „Haaretz“.

„Šis sprendimas priimtas dėl didelių kelionės išlaidų, susijusių su trumpu pasiruošimo laikotarpiu ir saugumu, kurį premjerui reikės užtikrinti Johanesburge“, – informavo „Haaretz“.

Izraelio lyderis pastaruoju metu buvo atsidūręs dėmesio centre, kai buvo paviešinta, kad jo trijų rezidencijų išlaikymas mokesčių mokėtojams kainavo beveik milijoną JAV dolerių (2,52 mln. litų).

Žiniasklaida ypač akcentavo 17 tūkst. eurų (59 tūkst. litų) sąskaitą už vandenį, sunaudotą plaukimo baseine jo viloje šiauriniame Cezarėjos mieste.

Daugiau nei 50 valstybių ir vyriausybių vadovų patvirtino ketinantys atvykti į PAR atiduoti paskutinės pagalbos velioniui buvusiam prezidentui, kuris mirė praeitą ketvirtadienį, nurodė PAR užsienio reikalų ministerija.

JAV prezidentas Barackas Obama ir jo žmona Michelle bus tarp 80 tūkst. žmonių, antradienį dalyvausiančių didžiulėse pamaldose Soveto stadione, kuriame vyko 2010 metų Pasaulio futbolo čempionato finalas.

Atminimo ceremonijų kulminacija įvyks gruodžio 15-ąją, kai N.Mandela bus palaidotas Kunu kaime, kuriame užaugo.

Palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas paskelbė dalyvausiantis antradienio ceremonijoje.

Izraelio lyderiai išreiškė pagarbą buvusiam PAR prezidentui, kuris mirė po ilgos ligos, būdamas 95 metų.

Tačiau kai kurie komentatoriai atkreipė dėmesį, jog Izraelis palaikė glaudžius ryšius su apartheido režimu, kol Jungtinės Valstijos perspėjo, jog tie ryšiai gali sukelti pavojų dosniai Vašingtono karinei pagalbai, teikiamai žydų valstybei.

Kai 1990-aisiais buvo paleistas po 27 metus trukusio kalinimo, N.Mandela pirmąkart aplankė Izraelį ir palestiniečių teritorijas 1999 metais. Jis karštai palaikė palestiniečių siekius, tačiau taip pat tvirtai tikėjo, jog Izraelis galiausiai pasirinks taikos kelią.

PAR žydai atliko iškilų vaidmenį kovoje su apartheidu – tarp jų velionis komunistų lyderis Joe Slovo, kuris vadovavo Afrikos nacionalinio kongreso (ANC) sukarintam sparnui.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi