Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.12 21:36

Vakarai ragina Ukrainos valdžią atsižvelgti į protestuotojų reikalavimus

BNS 2015.02.12 21:36

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paragino Ukrainos valdžią atkreipti dėmesį į tūkstančių demonstrantų reikalavimus, protestuotojams tęsiant vyriausybinių pastatų blokadą ir nesitraukiant iš centrinės Kijevo aikštės.

Jungtinės Valstijos ketvirtadienį paragino Ukrainos valdžią atkreipti dėmesį į tūkstančių demonstrantų reikalavimus, protestuotojams tęsiant vyriausybinių pastatų blokadą ir nesitraukiant iš centrinės Kijevo aikštės.

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Europos reikalams Victoria Nuland kalbėdama Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) susitikime Kijeve sakė, kad JAV palaiko ukrainiečius, svajojančius apie europietišką ateitį po dvi savaites sostinėje nesiliaujančių protestų.

Prezidento Viktoro Janukovyčiaus atsisakymas pasirašyti asociacijos sutartį su ES ir saugumo pajėgų susidorojimas su dėl to į gatves išėjusiais taikiais protestuotojais, įstūmė šalį į didžiausią politinę krizę per pastarąjį dešimtmetį.

„Mes raginame Ukrainos vyriausybe išgirsti balsus savo žmonių, kurie nori gyventi laisvėje“, – kalbėjo V. Nuland.

„Tai – Ukrainos proga. Patenkinti žmonių lūkesčius arba juos nuvilti, rizikuojant nugrimzti į chaosą ir smurtą“, – sakė ji.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Guido Westerwelle atkirto Rusijai, grasinusiai atkeršyti Ukrainai, jeigu ji pasirašys ES sutartį.

„Grasinimai ir ekonominio spaudimo naudojimas, kuriuos stebėjome pastaruosius metus, yra tiesiog nepriimtini“, – sakė jis.

Keli kiti įtakingi užsienio reikalų ministrai, tarp kurių yra ir Švedijos Carlas Bildtas, Lenkijos – Radoslavas Sikorskis ir Rusijos – Sergejus Lavrovas taip pat lankosi Kijeve.

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius yra išvykęs į Kiniją trijų dienų vizito ir tikisi gyvybiškai svarbios paramos negaluojančiai šalies ekonomikai.

G.Westerwelle pabrėžtinai aplankė protestus Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje ir po susitikimo su opozicijos lyderiais sakė žurnalistams, kad „Europos vartai“ Ukrainai tebėra atverti.

Protestuotojai kontroliuoja šią aikštę ir iškėlė mėlyną žvaigždėtą ES vėliavą bei raudonos ir juodos spalvų antikomunistinės Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) simbolį ant miesto rotušės.

Demonstrantams vadovauja ne itin vieninga trijų judėjimų koalicija, kurios lyderiai yra nacionalistas Olehas Tiahnybokas, kalinamos buvusios premjerės Julijos Tymošenko politinis sąjungininkas Arsenijus Jaceniukas ir pasaulio bokso čempionas Vitalijus Klyčko, vadovaujantis partijai UDAR.

Jie reikalauja, kad atsistatydintų M.Azarovas, taip pat būtų surengti pirmalaikiai prezidento rinkimai. Opozicijos lyderiai žada tęsti protestus visą parą, kol bus patenkinti jų reikalavimai.

„Ekstremistai nėra partneriai“

Kreipdamasis į ESBO susitikimo dalyvius, Ukrainos premjeras Mykola Azarovas pareiškė, kad vyriausybė „pasiruošusi dialogui“ su oponentais.

Tačiau jis pabrėžė, kad ES lyderiai turėtų tartis dėl sutarčių su valdžia, o ne su opozicija. „Naciai, ekstremistai ir nusikaltėliai negali būti eurointegracijos partnerai“, – sakė M.Azarovas Vokietijos diplomatijos vadovui.

M.Azarovas peikė demonstrantus, kurie laiko užėmę arba blokuoja vyriausybinius pastatus, sakydamas, jog jų veiksmai prieštarauja vertybėms, kurias jie teigia palaikantys.

Užuot atvykęs derybų į Ukrainą, JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry surengė trumpą, bet labai simbolišką vizitą kaimyninėje Moldovoje, kuri praėjusį mėnesį parafavo asociacijos sutartį su ES, sukdama eurointegracijos keliu.

Akivaizdžiai kritikuodamas Rusiją dėl Ukrainai daromo spaudimo nepasirašyti analogiškos sutarties, J.Kerry pareiškė: „Ukrainos žmonėms sakome tą patį: jūs irgi nusipelnėte galimybės rinktis savo ateitį.“

Protestuotojai tebelaiko užėmę Nepriklausomybės aikštę ir Kijevo miesto administracijos pastatą, taip pat tęsia masinius piketus prie vyriausybės ir Aukščiausiosios Rados pastatų.

Šie „Euromaidanu“ vadinami protestai yra didžiausios demonstracijos Ukrainoje nuo 2004-ųjų metų Oranžinės revoliucijos, per kurią buvo panaikinti klastojimų aptemdytų prezidento rinkimų, kuriuose pergalę iš pradžių skelbė V.Janukovyčius, rezultatai. Anuomet pakartotinius rinkimus laimėjo provakarietiškas reformų šalininkas Viktoras Juščenka.

Opozicija ragina M.Azarovą atsistatydinti ir surengti pirmalaikius prezidento rinkimus, žadėdama nenutraukti ištisomis paromis vykstančių protestų, kol nebus patenkinti jos reikalavimai.

Ministro pirmininko pirmasis pavaduotojas 37-erių Serhijus Arbuzovas, kuris yra laikomas vadinamosios V.Janukovyčiaus sąjungininkų „Šeimos“ nariu, pareiškė, kad vyriausybė neatmeta galimybės aptarti pirmalaikių rinkimų galimybės su opozicija.

„Mums reikia surengti derybas, – sakė jis kalbėdamas per televiziją trečiadienį. – Tada, kai bus oficialių pasiūlymų, juos reikia aptarti“.

Tačiau dauguma protestuotojų netiki tokiomis kalbomis.

„Jie nesiruošia užleisti valdžios, tai tik kalbos“, – sakė vienas protestuotojų Valerijus Vlasenko, sningant stovėdamas aikštėje.

Kalinti opozicijos lyderė Julija Tymošenko paragino Vakarus įvesti sankcijas šalies prezidentui ir jo šeimai.

„Sankcijos tiksliai Janukovyčiui ir jo šeimai yra vienintelė kalba, kurią jis supranta“, – cituodamas J.Tymošenko, kuri solidarizuodamasi su protestuotojais pradėjo bado streiką, sakė jos advokatas Sergejus Vlasenka.

Ukrainos buvę prezidentai Leonidas Kravčiukas, Leonidas Kučma ir V.Juščenka žengė politiškai svarbų žingsnį, paskelbdami neįprastą bendrą pranešimą, kuriame išsakė palaikymą protestams.

V.Juščenka, kuris laimėjo rinkimus iškart po Oranžinės revoliucijos, ir L.Kravčiukas visada palaikė opoziciją ir pasisako už artimesnius Ukrainos santykius su ES bloku.

Tačiau buvusio Ukrainos prezidento (1994-2005) L.Kravčiuko palaikymas gali būti lemiamas, atsižvelgiant į jo gerus santykius su Ukrainos oligarchais ir nemažėjančią politinę įtaką.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi