Pasaulyje

2013.12.05 17:05

Popiežius įkūrė Vatikano komitetą kovai su vaikų lytiniu išnaudojimu

BNS2013.12.05 17:05

Popiežius Pranciškus ketvirtadienį įkūrė komitetą, kuriam bus patikėta kovoti su vaikų lytiniu išnaudojimu katalikų bažnyčioje, taip pat teiks ganytojišką pagalbą nukentėjusiems.

Popiežius Pranciškus ketvirtadienį įkūrė komitetą, kuriam bus patikėta kovoti su vaikų lytiniu išnaudojimu katalikų bažnyčioje, taip pat teiks ganytojišką pagalbą nukentėjusiems.

Pontifikas šį sprendimą priėmė atsižvelgęs į savo įsteigtos patariamosios kardinolų tarybos rekomendacijas.

Šią žinią paskelbė JAV kardinolas Seanas O'Malley – Bostono arkivyskupas ir vienas iš aštuonių tarybos narių.

Pasak jo, naujojo komiteto narių sudėtis bus paskelbta „artimiausioje ateityje“.

S.O'Malley sakė, kad taryba pasiūlė įsteigti naują komitetą trečiadienį ir popiežius Pranciškus šiam pasiūlymui pritarė ketvirtadienį.

„Šventasis Tėvas nusprendė sudaryti vaikų apsaugos komitetą“, – sakė S.O'Malley.

Komitetas galėtų sukurti dvasininkams skirtą profesinės etikos kodeksą, direktyvas atskirų šalių bažnyčios pareigūnams, kaip elgtis netinkamo elgesio atvejais ir tikrinti būsimus bažnyčios tarnus, kalbėjo kardinolas.

„Kol kas išryškinamos daugiau teisines procedūras, bet mažiau dėmesio skirta ganytojiškam atsakui“, – sakė jis, pridurdamas, kad komitetas taip pat peržiūrės bendradarbiavimo su pasaulietine valdžia, kovos su išnaudojimu būdus.

„Mokymai daug padeda prevencijai, (padeda) pastebėti pavojaus signalus“, – sakė jis.

„Užduotis bus tokia – išnagrinėti padėtį ir pateikti pasiūlymus Šventajam Tėvui“, – pridūrė S.O'Malley.

Vatikanas sako, kad Kanonų teisės prokurorai atlieka tyrimus dėl tūkstančių įtariamo išnaudojimo atvejų, tačiau nežinia, kiek iš jų pasitvirtino ir kokių veiksmų imtasi prieš tuos asmenis, kurie buvo pripažinti kaltais.

„Tikėjimo doktrinos kongregacijos pareigos nepasikeis“, – sakė kardinolas, kalbėdamas apie įtariamų išnaudojimo atvejų tyrimą atsakingą kongregaciją.

Pirmieji dvasiškių vykdyto nepilnamečių išnaudojimo ir šių nusikaltimų dangstymo atvejai buvo atskleisti Jungtinėse Valstijose prieš dešimtmetį ir nuo tada jų skaičius labai išaugo, daugiausia skundų gaunama Vakarų šalyse.

Vatikanas trečiadienį pareiškė, kad negali atsakyti į Jungtinių Tautų (JT) Vaikų teisių komiteto pateiktus klausimus dėl vaikų išnaudojimo, paaiškindamas, kad nėra atsakingas už atskirų bažnyčios tarnų veiksmus, nes jie pavaldūs savo valstybių įstatymams.

Vatikano pareigūnai sausio 16 dieną dalyvaus JT komiteto susitikime ir, pasak S.O'Malley, „tai padės Šventajam Sostui parodyti savo troškimą padėti“.

Su vaikų lytiniu išnaudojimu susiję skandalai, daugelis kurių mena kelių dešimtmečių senumo įvykius, išgąsdino Romos katalikų bažnyčią visame pasaulyje ir labai sumažino visuomenės pasitikėjimą šia institucija tokiose šalyse kaip Airija ir JAV.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.