Naujienų srautas

Pasaulyje2013.12.05 12:48

Bokso čempionas V. Kličko per Ukrainos krizę iškilo kaip rimtas varžovas

BNS 2013.12.05 12:48

Kijevo gatvėse rafinuoti liberalai protestuoja šalia skustagalvių, tačiau jei prieš devynerius metus įvykusi Oranžinė revoliucija turi pasikartoti, reikia lyderio, kuris juos suvienytų. Ir čia pasirodo Vitalijus Kličko, stotingas pasaulio bokso čempionas, apsigynęs sporto mokslo daktaro laipsnį, kuris vis labiau atrodo kaip stipriausias opozicijos žaidėjas.

Kijevo gatvėse rafinuoti liberalai protestuoja šalia skustagalvių, tačiau jei prieš devynerius metus įvykusi Oranžinė revoliucija turi pasikartoti, reikia lyderio, kuris juos suvienytų. Ir čia pasirodo Vitalijus Kličko, stotingas pasaulio bokso čempionas, apsigynęs sporto mokslo daktaro laipsnį, kuris vis labiau atrodo kaip stipriausias opozicijos žaidėjas.

Protestuotojai ir komentatoriai mato V. Kličko kaip būsimą lyderį, opozicijai siekiant nuversti prezidentą Viktorą Janukovyčių, atsisakiusį prekybinės sutarties su Europos Sąjunga (ES) ir nusprendusį gaivinti ekonominius ryšius su buvusia sovietine šeimininke Maskva.

„Palaikau Kličko, – „opozicijos okupuotoje“ Kijevo merijoje sakė 54 metų buvęs gamyklos darbininkas Hrihorijus Parchomenka. – Jis užsidirbo turtą savo rankomis, todėl jam nereikia vogti iš žmonių“.

V. Kličko, 2 m ūgio pasaulio sunkiasvorių bokso čempionas, dėl savo erudicijos pramintas „daktaru Geležiniu kumščiu“, scena dalijasi su akiniuotu teisininku, kuris nervinasi dėl savo prasto viešo įvaizdžio, ir chirurgu, kuris vadovauja kraštutinių dešiniųjų nacionalistų grupei. Štai tokia sunkiai įtikima „trijulė“ rengia gatvių iššūkį V. Janukovyčiaus vadovavimui.

Pasipiktinimas V. Janukovyčiaus praėjusio mėnesio sprendimu atsisakyti istorinės sutarties, kuria būtų buvę užmegzti glaudesni ryšiai su ES, primena visuomenės pasipiktinimą suklastota jo pergale 2004-ųjų rinkimuose, kai masiniai protestai privertė anuliuoti rezultatus.

Anuomet lyderė buvo Julija Tymošenko, kurios energija ir ugningos kalbos tūkstančius žmonių gatvėse išlaikė visą šaltą 2004–2005 metų žiemą.

J. Tymošenko sėdint kalėjime, eklektiškas opozicijos aljansas susiduria su iššūkiu, kaip išlaikyti pagreitį ir vienybę.

Jau visą virtinę savaitgalių V. Kličko, buvusio ekonomikos ministro Arsenijaus Jaceniuko ir nacionalistų partijos „Svoboda“ („Laisvė“) lyderio Oleho Tiahnyboko raginimai išveda į gatves dešimtis tūkstančių žmonių.

J. Tymošenko šalininkai natūraliai turėtų linkti prie ją partijos lyderio poste pakeitusio A. Jaceniuko, bet daugeliui jų patinka ir V. Kličko. Tuo metu su griežtosios linijos nacionalistais jie turbūt nesietų daug vilčių.

V. Kličko naudinga susidariusi nuomonė, kad jis nėra korumpuotas ir kad jis yra ne diskredituotos Ukrainos politinės sistemos produktas, o nacionalinis didvyris, gyvenęs užsienyje ir praturtėjęs iš iškovotų titulų.

Sporto pasaulyje jis ir jo jaunesnysis brolis Volodymyras žvaigždės buvo daug metų. Nors Vitalijui Kličko jau 42-eji metai, jis vis dar turi vieną iš keturių pasaulio sunkiasvorių titulų, kurių kiti trys priklauso Volodymyrui.

Praėjusį kartą Vitalijus savo titulą apgynė pernai, įveikęs varžovą vokietį kovoje, kuri buvo sustabdyta po keturių raundų.

Nepaisant nerangaus viešo stiliaus, V. Kličko spinduliuoja santūrią jėgą, kuri Ukrainoje daug kam daro įspūdį. Jis vis labiau atrodo kaip protestų lauko vadas ir galėtų būti bendras kandidatas į varžovus V. Janukovyčiui.

V. Kličko iškilo kaip gatvių lyderis

Tačiau tai gali netikti 39 metų A. Jaceniukui, labiausiai išbandytam politikui iš minėto „trejeto“, kuris perėmė vadovavimą J. Tymošenko partijai parlamente ir daug mėnesių vadovavo spaudimui ją paleisti.

„Jaceniukas ima labai nervintis dėl Kličko konkurencijos. Jis jaučia, kad (Kličko) traukia antklodę ant savęs“, – sakė nepriklausomas analitikas Volodymyras Fesenka.

„Tačiau Kličko autoritetas didėja. Jis iškilo kaip gatvių lyderis. Jis vadovavo miniai ir žmonės ėjo paskui jį. Tai charizmos atsiradimas – minios seka ne paskui kiekvieną“, – sakė jis.

A. Jaceniuko ir V. Klyčko liberalios darbotvarkės labai skiriasi nuo O. Tiahnyboko „Svoboda“ ukrainietiško nacionalizmo su stipriomis antirusiškomis gaidomis. Daugelis ukrainiečių šią partiją laiko antisemitine ir homofobine, nors O. Tiahnybokas tai neigia.

Žmonės Kijevo Nepriklausomybės aikštėje praėjusį sekmadienį reagavo su įtampa, kai „Svoboda“ šalininkai naujametinės eglės viršūnėje šalia Ukrainos vėliavos iškėlė savo žydrą vėliavą su geltona plaštaka trimis iškeltais pirštais.

Lygiai taip pat nacionalistai, kurių daugelis yra studentai iš Vakarų Ukrainos, kur dauguma gyventojų kalba ukrainietiškai, užaugę su ukrainietišku patriotizmu ir antisovietiniais jausmais, nelabai gerbia, sakykime, A. Jaceniuką, kuriam tenka grumtis su savo, kaip atitolusio intelektualo, įvaizdžiu.

Prieš metus laikraščio „Kyiv Post“ paklaustas, kodėl, jo nuomone, susiformavo toks jo įvaizdis, jis santūriai atsakė: „Todėl, kad esu plikas ir nešioju akinius“.

Tačiau realybė tokia, kad ir A. Jaceniukas, ir V. Kličko labai priklauso nuo „greitojo reagavimo būrių“, kuriuos „Svoboda“ organizacija gali išvesti į šalies aikštes.

„Tvyro įtampa, kurios nesimato. Esama prieštaravimų ir tie prieštaravimai stiprėja ... „Trejeto“ viduje vyksta smarkūs ir sunkūs ginčai“, – sakė V. Fesenka.

Protestuotojai nekreipia dėmesio į skirtumus

„Kai šuo sergsti namus, jis turi būti piktas, – sakė 53 metų nacionalistų protestuotojas Serhijus Iščenka. – Tokie ir yra nacionalistai. Mes esame tie, kurie saugo mūsų žemę ir mūsų žmones“.

Protestuotojai kol kas nekreipia didelio dėmesio į skirtumus.

„Nacionalistai gali atrodyti gana radikalūs arba gali laikyti mus pernelyg nuosaikiais, bet svarbu tai, kad visi mes šiuo metu kovojame už vieną Ukrainą ... ir už tai, kad išvaduotume ją nuo dabartinių jėgų“, – sakė 18-metė Marina Ivaniuk, Kijevo valstybinio universiteto tarptautinių santykių studentė.

„Po to galėsime aiškintis savo skirtumus“, – pridūrė ji.

V. Janukovyčiaus stovykla, regis, pajuto, kad pagrindinę grėsmę kelia V. Kličko ir ėmėsi veiksmų jam neutralizuoti – suabejojo jo teise siekti prezidento posto, dėl to, kad jis daug metų gyveno Vokietijoje.

„Bet koks rimtas skilimas jų gretose bus pralaimėjimas tam, kas vyksta gatvėse, – sakė analitikas V. Fesenka. – Jų vienybės klausimas yra opozicijos išgyvenimo klausimas“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi