Pasaulyje

2013.12.05 15:19

Protestų krečiamame Kijeve vyksta ESBO diplomatų susitikimas

BNS2013.12.05 15:19

Užsienio diplomatai ketvirtadienį susirinko Ukrainos sostinėje, krečiamoje didelių protestų prieš vyriausybės sprendimą įšaldyti suartėjimą su Europos Sąjunga (ES) ir vėl atsigręžti į Maskvą.

Užsienio diplomatai ketvirtadienį susirinko Ukrainos sostinėje, krečiamoje didelių protestų prieš vyriausybės sprendimą įšaldyti suartėjimą su Europos Sąjunga (ES) ir vėl atsigręžti į Maskvą.

Keli tūkstančiai aktyvistų ketvirtadienio rytą tęsė mitingus centrinėje Kijevo aikštėje ir laikė apsupę vyriausybės pastatus, kai Vakarų šalių delegatai rinkosi į svarbios Europos saugumo organizacijos susitikimą.

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius dabar yra išvykęs į Kiniją, o vyriausybė nedemonstravo beveik jokių ženklų, kad ketina nusileisti protestuotojams.

Milicija žadėjo nenaudoti jėgos, tačiau teisėsaugos pareigūnai sulaikė dešimtis demonstrantų bei ėmėsi tirti jų veiksmus.

Šias demonstracijas išprovokavo V. Janukovyčiaus sprendimas atsisakyti pasirašyti sutartį su ES, patiriant didelį Maskvos spaudimą.

Protestuotojų pasipiktinimas taip pat padidėjo, kai saugumo pajėgos savaitgalį išvaikė nedidelę taikią demonstraciją.

Kelių šalių diplomatijos vadovai, tarp jų JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry, nusprendė nevykti į Kijeve vyksiantį ESBO ministrų lygio susitikimą.

Tačiau į Kijevą atvyko keli veikėjai, galintys daryti didelę įtaką Ukrainos krizėje, įskaitant Švedijos užsienio reikalų ministrą Carlą Bildtą, Lenkijos Radoslavą Sikorskį ir Vokietijos Guido Westerwelle.

Tarp dalyvių taip pat buvo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, todėl šiame susitikime didėja priešpriešos tarp Rytų ir Vakarų tikimybė.

G. Westerwelle pabrėžtinai aplankė protestus Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje ir po susitikimo su opozicijos lyderiais sakė žurnalistams, kad „Europos vartai“ Ukrainai tebėra atvertos.

„Ukraina turi būti ant Europos denio, ir Europos pasiūlymai tebegalioja“, – pažymėjo jis.

Kreipdamasis į ESBO susitikimo dalyvius, Ukrainos premjeras Mykola Azarovas pareiškė, kad vyriausybė „pasiruošusi dialogui“ su oponentais.

Tačiau jis pasmerkė „ekstremistines jėgas“ tarp protestuotojų ir sakė, kad Ukrainos ateitį lems demokratiniai rinkimai.

M. Azarovas peikė demonstrantus, kurie laiko užėmę arba blokuoja vyriausybinius pastatus, sakydamas, jog jų veiksmai prieštarauja vertybėms, kurias jie teigia palaikantys.

„Tai nėra europinis kelias“, – pabrėžė premjeras, kalbėdamas apie pastatų užėmimus.

Pasak jo, Ukraina lieka ištikima tikslui siekti glaudesnių ryšių su ES, o prezidento V. Janukovyčiaus sprendimas nepasirašyti asociacijos sutarties tėra pauzė šiame procese.

„Akivaizdu, kad šią pertrauką padarėme tik dėl ekonomikos sunkumų“, – aiškino M. Azarovas.

Ukraina sako, kad šiuo metu jai būtų nepakeliamas prekybos su Rusija masto sumažėjimas, kuris buvo tikėtinas, jeigu Kijevas būtų pasirašęs sutartį su ES praeitą mėnesį.

Užuot atvykęs derybų į Ukrainą, J. Kerry surengė trumpą, bet labai simbolišką vizitą kaimyninėje Moldovoje, kuri praeitą mėnesį parafavo asociacijos sutartį su ES, sukdama eurointegracijos keliu.

Akivaizdžiai kritikuodamas Rusiją dėl Ukrainai daromo spaudimo nepasirašyti analogiškos sutarties, J. Kerry pareiškė: „Ukrainos žmonėms sakome tą patį: jūs irgi nusipelnėte galimybės rinktis savo ateitį.“

Protestuotojai tebelaiko užėmę Nepriklausomybės aikštę ir Kijevo miesto administracijos pastatą, taip pat tęsia masinius piketus prie vyriausybės ir Aukščiausiosios Rados pastatų.

Šie protestai, žinomi kaip „Euromaidanas“, yra didžiausios demonstracijos Ukrainoje nuo 2004-ųjų metų Oranžinės revoliucijos, per kurią buvo panaikinti klastojimų aptemdytų prezidento rinkimų, kuriuose pergalę iš pradžių skelbė V. Janukovyčius, rezultatai. Pakartotinius rinkimus laimėjo provakarietiškas reformų šalininkas Viktoras Juščenka.

Ukrainos buvę prezidentai Leonidas Kravčiukas, Leonidas Kučma ir V. Juščenka žengė politiškai svarbų žingsnį, paskelbę neįprastą bendrą pranešimą, kuriame išsakė palaikymą protestams.

Demonstrantai, kuriems vadovauja ne itin vieninga trijų judėjimų koalicija, kurios lyderiai yra nacionalistas Olehas Tyahnybokas, kalinamos buvusios premjerės Julijos Tymošenko politinis sąjungininkas Arsenijus Jaceniukas ir pasaulio bokso čempionas Vitalijus Kličko, vadovaujantis partijai UDAR.

Jie reikalauja, kad atsistatydintų M. Azarovas, taip pat būtų surengti pirmalaikiai prezidento rinkimai. Opozicijos lyderiai žada tęsti protestus apskritą parą, kol bus patenkinti jų reikalavimai.

Pirmasis premjero pavaduotojas – 37 metų Sergejus Arbūzovas, laikomas svarbiu nariu „šeimoje“, kuriai priklauso artimiausi V. Janukovyčiaus šalininkai, darantys didelę įtaką jam priimant sprendimus – sakė, kad vyriausybė neatmeta galimybės surengti derybas su opozicija dėl pirmalaikių rinkimų.

„Turime surengti derybas“, – premjero pirmasis pavaduotojas S. Arbūzovas atsakė, kai buvo paklaustas Ukrainos televizijos 5-ojo kanalo, ar mano, kad pirmalaikiai parlamento ir prezidento rinkimai leistų išspręsti priešpriešą su eurointegracijos šalininkais, rengiančiais demonstracijas visoje šalyje.

„Tuomet, kai bus oficialūs pasiūlymai, (turėsime) juos aptarti“, – pridūrė jis.

„Jie neketina atsisakyti valdžios – tai tik kalbos“, – S. Arbūzovo žodžius komentavo kijevietis protestuotojas Valerijus Vlasenka, stovėdamas Nepriklausomybės aikštėje, ant kurios krito snaigės.

Praeitą savaitgalį vykę kruvini milicijos ir demonstrantų susirėmimai, per kuriuos buvo sužeisti dešimtys žmonių, įskaitant kelis žurnalistus, sukėlė pasipiktinimą Vakarų šalims ir, regis, dar labiau pakurstė sukilimą.

VRM savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė, kad vidaus reikalų ministras Vitalijus Zacharčenka dabar „uždraudė savo pavaldiniams naudoti jėgą prieš taikius protestuotojus“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.