Naujienų srautas

Pasaulyje2013.12.02 19:10

Ukraina asociacijos sutarties su ES nepasirašė ir dėl korupcijos?

Ukraina nepasirašė asociacijos sutarties su Europos Sąjunga (ES) ne tik dėl Rusijos spaudimo, bet ir dėl šalyje vyraujančios korupcijos. Taip teigia Vilniuje lankęsis Ukrainos pasaulio kongreso prezidentas Eugene`as Czolij.

Ukraina nepasirašė asociacijos sutarties su Europos Sąjunga (ES) ne tik dėl Rusijos spaudimo, bet ir dėl šalyje vyraujančios korupcijos. Taip teigia Vilniuje lankęsis Ukrainos pasaulio kongreso prezidentas Eugene`as Czolij.

„Sutarties įgyvendinimas reikštų skaidresnę verslo veiklą. Organizacija „Freedom House“ išryškino, kas dabar vyksta su Ukrainos vyriausybinėmis institucijomis, jų artimais draugais ir šeimos nariais, konkrečiau – Ukrainos prezidento šeima. Jie yra sutelkę tiek turto ir įtakos, kad „Freedom House“ tai įvardijo kaip korupcijos slėpimą prisidengiant šeima. Sulig sutarties pasirašymu tokie dalykai pasikeistų, ir mes matėme, kokį sprendimą priėmė – nebuvo valios imtis pokyčių“, – sako E. Czolij.

– Kokia buvo Jūsų reakcija į paskutinį Viktoro Janukovyčiaus pareiškimą dėl asociacijos sutarties, kai prezidentas tarė galutinį „ne“ asociacijos sutarčiai su ES?

– Mes atstovaujame ne Ukrainoje gyvenančių žmonių interesams, kitaip – Ukrainos diasporai, kurią sudaro apie 20 mln. žmonių. Mes turime ryšių su organizacijos narėmis 47 pasaulio šalyse. Pastaruosius pustrečių metų mes skatinome Ukrainos integraciją į ES. Skatindamas Ukrainos integraciją, aš asmeniškai aplankiau ir susitikau su 26 pasaulio šalių vadovais. Mes manome, kad tai yra pati geriausia kryptis Ukrainai. Akivaizdu, kad ES vadovai yra labai nusivylę dėl Ukrainos vyriausybės sprendimo. Po ketverių metų derybų, kai praeitų metų kovą buvo paskelbta apie asociacijos sutarties suderinimą, likus savaitei iki viršūnių susitikimo, sprendimas nepasirašyti sutarties yra tiesiog nesuprantamas.

– Kodėl, Jūsų nuomone, Ukraina nusprendė sustabdyti šį susitarimą?

– Akivaizdu, kad buvo Rusijos spaudimas. Deja, kaip dažnai nutinka, Ukrainos vyriausybės vadovai prieš priimdami sprendimus šiandien leidžiasi, kaip aš sakau, į politines piligrimines keliones – į Maskvą. Siekdamas, kad ši sutartis nebūtų pasirašyta, prezidentas V. Putinas akivaizdžiai darė didelį spaudimą Ukrainos valdžios institucijoms. Rusijos žinia buvo labai aiški – kuo labiau jie priartės prie sutarties pasirašymo, tuo didesnis bus spaudimas. Pasaulis matė šį spaudimą vasarą, kai buvo daromas spaudimas dėl sienų kontrolės, dėl Ukrainos prekių eksporto sustabdymo į Rusiją ir kitų įvairių įtakos formų, kurios buvo taikomos. Manau, kad tai buvo labai svarbus veiksnys Ukrainos vyriausybės galutiniam apsisprendimui.

Tai įdomu. Jūsų premjeras Mykola Azarovas Rusijos spaudai sakė, kad jokio spaudimo nėra. Neseniai jis turėjo susitikimų su stambiais Ukrainos pramoninkais, verslininkais ir sąjungomis. M. Azarovas sakė, kad, jų nuomone, viskas gerai, todėl ir toliau ženkime su Rusija, o ne su ES. Taigi Jūsų premjeras tiesiog melavo?

– Jeigu sutartis būtų pasirašyta, ji turėtų būti įgyvendinta. Tai reikštų aktyvų reformų skatinimą ir sprendimą tokių problemų, kaip Rinkimų įstatymas. Tai kažkas, ko žmonės ir vyriausybė galbūt nenorėtų matyti, nes jiems patinka dabartiniai įstatymai. Sutarties įgyvendinimas reikštų skaidresnę verslo veiklą. Organizacija „Freedom House“ išryškino, kas dabar vyksta su Ukrainos vyriausybinėmis institucijomis, jų artimais draugais ir šeimos nariais, konkrečiau – Ukrainos prezidento šeima. Jie yra sutelkę tiek turto ir įtakos, kad „Freedom House“ tai įvardijo kaip korupcijos slėpimą prisidengiant šeima. Sulig sutarties pasirašymu tokie dalykai pasikeistų, ir mes matėme, kokį sprendimą priėmė – nebuvo valios imtis pokyčių.

– Kasdien matome protestus Ukrainoje. Jų buvo ir Vilniuje, Katedros aikštėje. Įsiminė plakatas, kuriame parašyta „Ukraina verta Europos“. Tad kodėl, Jūsų manymu, Ukraina verta Europos?

– Visų pirma, Ukraina yra Europos šalis. Ukrainiečiai yra Europos žmonės. ES sprendimas pasirašyti su Ukraina asociacijos sutartį turėtų būti ilgalaikis strateginis sprendimas, kuris abiem pusėms atneštų naudos. Pažvelgus 20–40 metų į priekį, tampa akivaizdu, kodėl ES naudinga matyti Ukrainą ES viduje, priešingai nei dabartinėje jos pozicijoje – Ukraina yra viena koja vienoje, kita – kitoje pusėje. Bet koks sprendimas, kuris pakeistų ES geopolitinę situaciją arba, dar blogiau, Ukrainą priimtų į Muitų sąjungą ir galiausiai – į Eurazijos sąjungą, kaip savo paskutinėmis Jungtinių Valstijų sekretorės darbo dienomis sakė Hillary Clinton, būtų Sovietų Sąjungos atgimimas. Manau, jei vertinsime šituo aspektu ir asociacijos sutarties pasirašymo teigiamas ir neigiamas puses nagrinėsime iš europietiškos perspektyvos, taps akivaizdu, kodėl šios sutarties pasirašymas svarbus ne tik Ukrainai, bet ir Europai.

Mes matėme, kad ukrainiečiai, ypač jauni žmonės, yra už ES. Jie pikti dėl V. Janukovyčiaus ir Ukrainos vyriausybės politikos. Kokia, Jūsų nuomone, ateitis? Ką ukrainiečiai ir vyriausybė turi daryti?

– Lapkričio 21 diena buvo liūdna tiems, kurie aiškiai matė Ukrainą kartu su Europa (taip būtų pasirašius asociacijos sutartį).  Mes, žinoma, esame nusivylę Ukrainos vyriausybės sprendimu tą dieną. Aš taip pat manau, kad šiuo klausimu lapkričio 24 diena irgi buvo labai svarbi. Tai buvo diena, kai Europa išgirdo daug svarbesnę nuomonę nei Ukrainos vyriausybinių institucijų. Ji išgirdo Ukrainos žmones. Jeigu Europa laukė aiškaus ženklo, kad Ukraina nori integruotis į Europą, ji tikrai turėjo tai girdėti lapkričio 24 dieną. Tikiuosi, kad tai bus paskatinimas, impulsas Ukrainos piliečių visuomenei stengtis labiau ir nuspręsti savo likimą – priešingai nei pasyviai stebėti įvykius ir nenorėti nieko pakeisti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi