Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Kijeve protestuotojai užsibarikadavo sobore, planuojamas naujas protestas

BNS, ELTA 2015.09.08 13:45

Ukrainos sostinėje sužeista ir suimta dešimtys protestavusiųjų, kai šeštadienio rytą policija šiurkščiai išvaikė demonstrantus, raginusius prezidentą Viktorą Janukovyčių atsistatydinti dėl nepasirašytos Asociacijos sutarties su Europos Sąjunga. Sekmadienį Kijeve planuojamas naujas protestas.

Ukrainos sostinėje sužeista ir suimta dešimtys protestavusiųjų, kai šeštadienio rytą policija šiurkščiai išvaikė demonstrantus, raginusius prezidentą Viktorą Janukovyčių atsistatydinti dėl nepasirašytos Asociacijos sutarties su Europos Sąjunga. Sekmadienį Kijeve planuojamas naujas protestas.

Išvaikytieji protestuotojai vėl renkasi prie Michailovsko vienuolyno, kur glaudžiasi sustiprintos policijos specialiųjų dalinių „Berkut“ sužeisti protestuotojai. Sekmadienį planuojama nauja protesto akcija.

Ukrainos riaušių policija naktį į šeštadienį panaudojo jėgą prieš protestuotojus, tarp kurių buvo daug studentų, merginų. Danų žurnalistas nufilmavo, kaip „Berkut“ kariai spardo kojomis žmonėms per galvas.

Kaip naujienų agentūrai ELTA teigė BBC Ukrainos korespondentas Vitalijus Červonenka, žmonės yra ištikti šoko, niekas nelaukė tokio žiaurumo, nes aikštėje buvo susirinkę daugiausiai studentai, tarp jų buvo daug merginų.

„Prezidentas ir premjeras kol kas atsitvėrė tylos siena ir nieko neaiškina. Tik Kijevo policijos spaudos sekretorius pareiškė, kad tokių veiksmų imtasi siekiant išlaisvinti aikštėje vietą Kalėdų eglei. Nepatvirtintinais duomenimis, po šių įvykių atsistatydina prezidento administracijos vadovas Sergejus Liovočkinas“, – sakė V. Červonenko.

Ukrainiečių naujienų agentūra UNIAN, remdamasi neįvardintu šaltiniu prezidento administracijoje, pranešė, kad prezidentas Viktoras Janukovyčius atsistatydinimo pareiškimo dar nepriėmė.

Pasislėpė sobore

Apie 100 Ukrainos eurointegracijos šalininkų žvarbų šeštadienio rytą nuo milicijos guminių lazdų gelbėjosi pasislėpę viename vienuolyne Kijevo centre. Suolais užrėmę vienuolyno vartus, kad neįsiveržtų milicija, protestuotojai švintant tvarstėsi žaizdas.

Kai kurie dalyvavo 6 val. vietos (ir Lietuvos) laiku vykusiose pamaldose mėlynos ir baltos spalvos Šv.Mykolo katedroje paauksuotais kupolais; po pamaldų grupė barzdotų, juodai apsirengusių vienuolių priėjo prie protestuotojų ir, išklausę jų pasakojimus apie susirėmimus su policija, paragino nekerštauti.

„Jie pavaišino mus arbata, kad sušiltume, ragino išlikti tvirtos dvasios ir nekovoti blogiu prieš blogį“, – sakė 25 metų kijevietis Romanas Cado, kuris skundėsi, kad milicija mušė jį per kojas, vaikydama demonstrantus, dalyvavusius ES šalininkų mitinge.

„Bažnyčią lankau nedažnai – tik sprukdamas nuo blogio jėgų“, – juokavo jis.

Pagrindinėje demonstracijoje Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje penktadienio vakarą susirinko apie 10 tūkst. žmonių, pasklidus žiniai, kad V. Janukovyčius nusprendė vėl siekti didesnio suartėjimo su Rusija.

Šeštadienį paryčiais milicijos specialiųjų pajėgų „Berkut“ pareigūnai, naudodami garsines granatas ir gumines lazdas, pradėjo vaikyti protestuotojus.

„Čia – vienintelė mums likusi saugi vieta; be to, nebeturiu kur kitur eiti“, – sakė 17-metis moksleivis Aleksandras Ananičius, atvykęs iš Lvovo.

Policijos autobusai budėjo prie vienuolyno sienų, ir kol kas nežinia, kiek laiko protestuotojai galės būti užsibarikadavę viduje.

Bažnyčios atstovai atsisakė komentuoti padėtį.

Ukrainos ortodoksų katedra, kurioje tikintieji degina žvakeles priešais paauksuotas šventųjų ikonas, buvo sugriauta per Sovietų Sąjungos diktatoriaus Josifo Stalino vykdytus religijos persekiojimus, tačiau ji buvo atstatyta Ukrainai tapus nepriklausoma.

Prie pagrindinių vartų savanoriai, kai kurie senyvo amžiaus, dalijo maistą protestuotojams, daugiausiai jaunimui, kurie pasakojo vieni kitiems apie naktį patirtus išgyvenimus.

19-metis Ustimas Cholodniukas, kuriam buvo sutvarstyta galva, ir ant juodos odinės striukės matėsi išdžiūvusio kraujo dėmes, sakė, kad buvo mušamas milicininkų, kol neteko sąmonės, o atsipeikėjęs sugebėjo keturpėsčias išropoti iš aikštės.

„Žmonės atvežė mane čia taksi automobiliu, kad bent kur nors būčiau saugus“, – jaunuolis sakė skambant bažnyčios varpams.

„Ukraina nieko panašaus nematė“

„Maidanas buvo šiurkščiai nušluotas, – parašė socialiniame tinkle „Twitter“ opozicijos parlamentaras Andrijus Ševčenka, turėdamas omenyje Kijevo centre esančią Nepriklausomybės aikštę, kurioje per 2004-ųjų Oranžinę revoliuciją vyko didžiausi šalyje mitingai.

„Dešimtys sužeista, dešimtys areštuota. Ukraina anksčiau nieko panašaus nematė“, – nurodė jis.

Milicija sostinėje Kijeve vaikė ašarinėmis dujomis ir garsinėmis granatomis šimtus proeuropietiškais nusiteikusių protestuotojų iš miesto pagrindinės Nepriklausomybės aikštės šeštadienį paryčiais, pasakojo įvykių liudininkai.

Milicininkai puolė protestuotojus, kurie tebebuvo toje aikštėje įkurtoje stovykloje po didesnių demonstracijų penktadienio vakarą, per kurias buvo protestuojama dėl V. Janukovyčiaus sprendimo nepasirašyti istorinės asociacijos ir laisvosios prekybos sutarties su ES.

Milicija: į mus kreipėsi komunalininkai

Už pasipriešinimą milicijai ir chuliganizmą sulaikyti 35 asmenys, pranešė agentūrai „Interfax“ Kijevo milicijos valdybos spaudos tarnyba.

„Už pasipriešinimą milicijos darbuotojams ir chuliganiškus veiksmus sulaikyti 35 asmenys. Surašomi administraciniai protokolai. Dauguma jų jau paleista“, – sakė pašnekovas.

Pasak milicijos, į ją kreipėsi sostinės komunalinės valdybos bendradarbiai, nes mitinguotojai esą trukdo jiems atlikti pareigas, rengiantis kalėdinėms ir naujųjų metų šventėms. Anot milicijos, daug kartų perspėti aktyvistai neklausė milicijos nurodymų ir ėmė mėtyti į milicininkus nuodėgulius ir šiukšles.

„Tada, panaudojus specialiąsias priemones, mitinguojantieji buvo išstumti iš Maidano“, – aiškino valdyboje.

Milicija dar pabrėžė, kad dėl nukentėjusiųjų pareiškimų bus atliktas tarnybinis patikrinimas. Taip pat pažymima, kad medikai milicijai pateikė „tik apie 20 pranešimų“ apie nukentėjusius mitingo dalyvius, kai Euromaidanas buvo vaikomas.

Naudojo garsines granatas ir lazdas

Pasak liudininkų, milicija pirmiausiai svaidė į minią garsines granatas, o vėliau puolė protestuotojus, švaistydamiesi lazdomis. Vaikydami žmones, pareigūnai dalį demonstrantų nustūmė į aplinkines gatves.

„Mes šokome, skandavome taikius šūkius“, – pasakojo naujienų agentūrai AFP viena demonstrančių, septyniolikmetė Marija. – Žmonės klykė, verkė, kai kurie alpo“.

Pasak M. Čalych, riaušių milicija „Berkut“ tampė, spardė žmones, keikė juos.

Šeštadienį 5 val. vietos (ir Lietuvos) laiku dalį aikštės atitvėrė juodašalmiai riaušių milicininkų. Devyneriais metais anksčiau toje pačioje aikštėje vyko Oranžinės revoliucijos protestai dėl valdžios politikos ir prezidento rinkimų klastojimo.

Įtampa Kijeve didėjo nuo penktadienio, kai V. Janukovyčius nepasirašė sutarties su ES lyderiais per viršūnių susitikimą Lietuvoje, nusigręždamas nuo savo pažadų siekti integruoti savo šalį į Europą.

Pasak prezidento, Ukrainai teksianti našta pakelti ekonomiką iki ES standartų bus per didelė. Jis pridūrė, kad Kijevas sieks atgaivinti ekonominį dialogą su Rusija.

Penktadienio vakarą bent keturi žmonės buvo sumušti milicininkų, tarp jų naujienų agentūros „Reuters“ operatorius ir fotografas, kuriems nuo smūgių guminėmis lazdomis buvo sukruvintos galvos.

Naujienų agentūra „Interfax“ paskelbė, kad milicija žmones iš Nepriklausomybės aikštės išvaikyti nusprendė po „virtinės incidentų“.

Penktadienio vakarą vykusioje demonstracijoje, kurioje dalyvavo apie 10 tūkst. protestuotojų, opozicijos lyderiu tapęs sunkiasvoris bokso čempionas Vitalijus Klyčko sakė, kad Janukovyčius nuvylė ukrainiečių lūkesčius įsilieti į Europos šeimą.

„Šiandien jie pavogė mūsų viltį, viltį gyventi modernioje europietiškoje šalyje“, – sakė V. Klyčko, kuris tikriausiai kandidatuos per 2015 metų prezidento rinkimus.

„Asociacijos sutarties nepasirašymas – tai valstybės išdavystė“, – pridūrė jis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi