Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Ukraina laukiama, bet sąlygos jai nelengvės

BNS2015.09.08 13:45

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako apgailestaujantis, kad į Europos Sąjungos (ES) Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje atvykęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius nepakeitė savo nusistatymo ir atsisakė pasirašyti asociacijos ir laisvos prekybos sutartį su ES.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako apgailestaujantis, kad į Europos Sąjungos (ES) Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje atvykęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius nepakeitė savo nusistatymo ir atsisakė pasirašyti asociacijos ir laisvos prekybos sutartį su ES.

Ministro teigimu, ES yra pasirengusi svarstyti sutartį, kai Kijevas bus pasirengęs, bet pabrėžė, kad sąlygos Ukrainai ateityje nepalengvės.

„Apmaudu, kad galimybė neišnaudota“, – penktadienio rytą BNS sakė ministras, Vilniuje tęsiantis ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimui.

Pasak L. Linkevičiaus, dar ketvirtadienį, vadovams susirinkus į vakarienę, visi variantai buvo galimi, bet viską lėmė V. Janukovyčiaus sprendimas.

ЈJeigu kada nors situacija pasikeis, mes vėl imsimės ją svarstyti. Visa tai galioja, ką sakėme prieš savaitę ar netgi vakar. Tiesą sakant, ir vakar tokie variantai dar nebuvo atmesti, bet Ukrainos prezidento sprendimas liko toks, koks buvo“, – sakė ministras.

„Viskas įmanoma buvo ir vakar. Atvirai kalbant, buvo galima dar kartą imti svarstyti tą situaciją. Kiek tai pasikeis ateityje, aš nežinau, tik prognozuočiau, kad situacija nepalengvės ir sąlygos šitam susitarimui pasiekti tikrai netaps palankesnės“, – kalbėjo L. Linkevičius.

Ukrainos vyriausybė praėjusią savaitę paskelbė nusprendusi atidėti asociacijos sutarties pasirašymą, argumentuodama būtinybe stiprinti prekybą su Rusija.

Vis dėlto Ukrainos prezidentas nusprendė atvykti į viršūnių susitikimą Vilniuje, ir tai suteikė vilties, kad jis paskutinę minutę gali pasirašyti susitarimą.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel Vilniuje ketvirtadienio vakarą sakė, kad durys Ukrainai išlieka atviros, nepaisant to, kad žlugo ankstesni planai sutartį pasirašyti penktadienį Lietuvoje.

C. Ashton: ES durys Ukrainai lieka atviros

ES nori plėtoti tvirtus santykius su Ukraina ir palieka duris atviras, nepaisant Kijevo atsisakymo pasirašyti asociacijos ir laisvos prekybos sutartį, sakė ES išorės politikos vadovė Catherine Asthon.

„ES durys yra atviros, nes mes tikime, kad tai svarbu tiek jiems, tiek mums. Tikiuosi, kad judėsime pirmyn taip greitai, kaip įmanoma“, – žurnalistams sakė C. Asthon, dalyvaujanti ES Rytų partnerystės viršūnių susitikime.

Pasak C. Ashton, ES suinteresuota plėtoti ekonominius santykius su Ukraina. ES pareigūnė pabrėžė, kad jie tik papildytų Ukrainos santykius su kitomis šalimis, turėdama omenyje Rusiją.

„Norime tvirtų santykių su Ukraina. Tikime, kad ypač ekonominėje srityje galime daryti daug ką kartu Ukrainos žmonių ir ES labui. Ir daryti tai papildant bet kokius kitus santykius, kurių jie norėtų“, – kalbėjo C. Ashton.

ES vadovams Vilniuje nepavyko įtikinti Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus apsigalvoti ir pasirašyti asociacijos bei laisvos prekybos sutartį. Anksčiau tikėtasi ją patvirtinti Vilniuje penktadienį, bet Ukrainos vyriausybė praeitą savaitę sustabdė derybas, argumentuodama būtinybe atkurti prekybinius ryšius su Rusija.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.