Naujienų srautas

Pasaulyje2013.12.02 12:17

Ukrainos opozicija prašo pratęsti ES stebėtojų misiją

ELTA 2013.12.02 12:17

Ukrainos opozicija prašo pratęsti Europos Sąjungos (ES) stebėtojų misiją Ukrainoje, iki bus paleista kalinama ekspremjerė Julija Tymošenko. Tai ketvirtadienį Vilniuje vyksiančioje Pilietinės visuomenės konferencijoje sakė J. Tymošenko partijos „Batkivščina“ (Tėvynė) lyderis Arsenijus Jaceniukas.

Ukrainos opozicija prašo pratęsti Europos Sąjungos (ES) stebėtojų misiją Ukrainoje, iki bus paleista kalinama ekspremjerė Julija Tymošenko. Tai ketvirtadienį Vilniuje vyksiančioje Pilietinės visuomenės konferencijoje sakė J. Tymošenko partijos „Batkivščina“ (Tėvynė) lyderis Arsenijus Jaceniukas.

Ukrainos opozicija teigia nesitikinti didelių pokyčių, kol nepasikeis šalies valdžia.

ELTA primena, kad ES stebėtojų misija dėl įkalintos Ukrainos buvusios premjerės J. Tymošenko likimo buvo pratęsta iki šiomis dienomis vykstančio Vilniuje ES Rytų partnerystės susitikimo.

Europos Parlamentas (EP) lapkričio 13 d. nusprendė pratęsti misiją, kuriai vadovauja buvęs Lenkijos prezidentas Aleksanderis Kwasniewski ir buvęs EP pirmininkas Patas Coxas, kai Ukrainos parlamentui nepavyko priimti įstatymo, kuris leistų J. Tymošenko išvykti gydytis į Vokietiją.

„Komisijos tikslai išlieka tokie patys, kokie ir buvo, kad Ukraina pasirašytų Asociacijos sutartį ir paleistų Juliją Tymošenko“, – sakė A. Jaceniukas.

Pasak Ukrainos opozicijos lyderio, priimdama rezoliuciją atsisakyti pasirašyti sutartį Ukraina pažeidė savo pačios įstatymus, kuriuose buvo įtvirtintas Ukrainos siekis prisijungti prie ES.

„Trejus pastaruosius metus jie sakė, kad Ukraina taps ES narė, ir vieną sekundę jie atsisakė“, – piktinosi A. Jaceniukas.

Ukrainos opozicijos lyderis sako nesuvokiąs, ką šalies prezidentas Viktoras Janukovyčius veiks Vilniuje

„Tai klausimas prezidentui, aš nežinau nuoširdžiai, ką, po galais, jis veiks Vilniuje“, – sakė A. Jaceniukas.

Ukrainos opozicijos vadovas neskubėjo protestų šalyje vadinti revoliucija, tačiau atkreipė dėmesį į jų masiškumą.

„Pasižiūrėkite į ukrainiečių veidus, jie buvo įkvėpti, aš irgi, europinės integracijos idėjos. Praėjusį sekmadienį protestavo daugiau nei šimtas tūkstančių žmonių, paskutinį kartą tiek buvo per Oranžinę revoliuciją“, – sakė A. Jaceniukas.

Ukrainos opozicijos vadovas yra įsitikinęs, kad V. Janukovyčius neturi galimybės būti perrinktas prezidento rinkimuose, jei jie bus teisingi ir teisėti.

„Šis prezidentas bandys suklastoti rinkimus 2015 metais, jis neturi šansų laimėti laisvus rinkimus. Tai priklauso ne nuo teisės aktų, bet nuo to, kaip jie yra įgyvendinami“, – sakė A. Jaceniukas.

Opozicijos lyderis nežada, kad kitąmet vykstančiuose prezidento rinkimuose opozicija kels vieną kandidatą, ko siekia partijos „Udar“ lyderis Vitalijus Kličko.

„Bet antrame ture visi rems vieną kandidatą“, – sakė A. Jaceniukas.

Savo ruožtu, ES misijos vadovas P. Koksas, kuris daugybę kartų lankėsi Kijeve, kur susitikinėjo tiek su opozicijos, tiek su Vyriausybės atstovais, pasakojo, kad labiausiai jį asmeniškai palietė susitikimai su jaunais žmonėmis, kurie tiesiog susistabdę gatvėje dėkojo už tai, ką misija daro Ukrainoje.

„Mes norime palikti jiems viltį“, – sakė P. Coxas. ES misijos vadovas neabejoja, kad Rusijos spaudimas padarė įtakos Ukrainai nepasirašyti sprendimo.

„ES gerbia partnerių suverenitetą ir jų suverenų sprendimą pasakyti: taip arba ne, arba galbūt“, – sakė P. Coxas.

ES komisaras Štefanas Fuelle pažymėjo, kad Ukraina nėra spaudžiama rinktis: Europa ar Rusija, nes yra normalu, kad kompanijos gamina produktus skirtingoms rinkoms.

Eurokomisaras savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad Asociacijos sutarties pasiūlymas Ukrainai buvo ambicingiausias iš kada nors partnerėms pateiktų pasiūlymų, o atsisakymas pasirašyti nuvylė žmones.

Š. Fuelle suteikia viltį, kad, net jei sutartis nebus pasirašyta Vilniuje, ES palieka atviras duris diskusijoms, kai tik Ukraina pati priims atitinkamus sprendimus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi