Naujienų srautas

Pasaulyje2014.01.10 17:00

W. Moltereras: Rytų partnerėms mainais už reformas ES siūlo 500 mln. gyventojų rinką

BNS, ELTA 2014.01.10 17:00

Rytų partnerėms gali atsiverti 500 mln. Europos Sąjungos gyventų rinka, jeigu jos įvykdys ekonomines ir politines reformas, teigia Europos investicijų banko viceprezidentas Wilhelmas Moltereras.

Rytų partnerėms gali atsiverti 500 mln. Europos Sąjungos gyventų rinka, jeigu jos įvykdys ekonomines ir politines reformas, teigia Europos investicijų banko viceprezidentas Wilhelmas Moltereras. 

„Pagrindinis ES pasiūlymas toms partnerėms, kurios atitinka reikalavimus, yra visiškas priėjimas prie 500 mln. vartotojų rinkos. Ši artima ekonominė integracija turėtų eiti petys į petį kartu su padidintu politiniu bendradarbiavimu.

ES aiškiai siūlo naujas prekybos galimybes, jei būtinos ekonominės, politinės ir teisinės reformos bus įvykdytos“, – ketvirtadienį Vilniuje Rytų partnerystės verslo forume teigė W. Moltereras.

Premjeras: darbo jėga visoje Europoje turi judėti laisvai

Premjeras Algirdas Butkevičius, ketvirtadienį dalyvavęs antrajame Rytų Partnerystės verslo forume.pabrėžė, kad šis forumas suteikia progą užmegzti kontaktus verslo lyderiams ir sustiprinti tarpusavio bendradarbiavimą.

„Vilnius šiomis dienomis tapo Europos ir šešių Rytų partnerystės šalių traukos centru. Prasidėjusiame verslo forume, pavadintame „Verslas be sienų“, aptariama verslo ateitis ir plėtra Europos Sąjungos (ES) ir Rytų partnerių šalyse. Labai svarbu, kad šalys suprastų, jog prekybos liberalizavimas būtų naudingas abipusiai. Rytų Partnerystės šalims tai reikštų augančius investicijų srautus, ekonomikos augimą, galimybę tiekti produktus pusei milijardo ES vartotojų“, – sako premjeras A. Butkevičius.

Pasak Vyriausybės vadovo, Rytų partnerystės verslo forumas suteikia puikią progą ES ir Rytų partnerių šalių politiniams ir verslo lyderiams keistis idėjomis, kurti naujas strategijas, užmegzti kontaktus. „Tikiuosi, kad šis renginys atvers kelią naujai bendravimo tradicijai siekiant geresnių ekonomikos rezultatų mūsų valstybėse ir geresnio gyvenimo mūsų žmonėms“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Ministras Pirmininkas laikosi nuomonės, kad ES galiojantys susitarimai dėl laisvo piliečių ir darbo jėgos judėjimo turi būti be išlygų vykdomi.

„Tai yra nepaprastai jautrus klausimas visoms ES šalims, bet, manau, kad visos ES šalys yra pasirašiusios sutartis dėl laisvo darbo jėgos judėjimo ir tai turėtų būti įgyvendinama ir vykdoma“, - atsakė A. Butkevičius.

Kalbėdamas apie Ukrainos sprendimą stabdyti asociacijos ir laisvos prekybos sutartį su ES, premjeras pažymi manantis, jog tai nėra proceso pabaiga.

„Ukrainos pažanga didžiulė, ši šalis jau priartėjo prie Europos. Tikiu, kad šis procesas bus atnaujintas artimiausioje ateityje. Sveikinu Moldovą ir Gruziją, pasirengusias sutarčių parafavimui, kurias tikimės pasirašyti 2014 m.“, – teigia premjeras.

Kiek vėliau Lietuvos premjeras susitiko su Ukrainos vicepremjeru. Susitikime kalbėta apie energetinės nepriklausomybės svarbą. Premjeras pasveikino Ukrainą, nuo kitų metų pirmininkausiančią Energetikos bendrijai, kurios tikslas – siekti bendros Europos energetinės erdvės. Pokalbio metu taip pat aptartos galimybės didinti konteinerinio traukinio „Vikingas“, transporto koridoriumi jungiantį Juodosios ir Baltijos jūros regionus, efektyvumą.

Ukrainos vicepremjeras: Ukraina užtikrintai sieks narystės ES

Ukrainos vicepremjeras Vilniuje pareiškė, kad jo šalis užtikrintai sieks narystės Europos Sąjungoje (ES), nes tai yra vienintelis kelias Ukrainai.

„Ukraina ištikima savo pozicijai. Iš tikrųjų, jokio skilimo neįvyko, mes užtikrintai siekiame iškelto tikslo“, – Vilniaus Rytų partnerystės verslo forume sakė Serhijus Arbuzovas, salėje sukeldamas plojimų bangą.

Ukrainos vicepremjero teigimu, asmeniškai jis ir jo komanda įdėjo daugiausia pastangų, kad pastaruosius dvejus metus, ypač paskutinį pusmetį, Ukraina priartėtų prie tikslo.

„Dar kartą pasikartosiu, kad jokio skilimo Ukrainoje nėra. Ukrainiečiams yra reikalinga Europa. Europietiškas kelias – mums vienintelis. Mes daug padarėme, kad būtume čia. Mes šiandien dirbsime ir aš esu tikras, jog mūsų misijos rezultatas bus sėkmingas“, – tvirtino S. Arbuzovas.

Jo teigimu, su ES plėtros komisaru Stefanu Fule vyko ne viena diskusija, aptartos pačios sudėtingiausios temos tam, kad visuomenei būtų aiškus Ukrainos siekis ir tikslas.

„Esu tikras, kad tai istorinis momentas mūsų šaliai. Niekas nežadėjo, kad bus lengva. Niekas nesitikėjo, kad tai ateis kažkaip nepastebimai, todėl planuojame klausimą aptarti tokia sudėtimi, kuri gali parodyti išeitį iš susidariusios situacijos“, – forume teigė S. Arbuzovas.

Jis patikino, kad Ukraina neatsitrauks.

„Mes nenorime, kad iš mūsų pavogtų momentą. Mes vienareikšmiškai kovosime už savo teisę ir už tą sprendimą, kuris buvo priimtas“, – sakė Ukrainos vicepremjeras.

S. Fule: ES neprašo Ukrainos atsisakyti prekybos su Rusija

Europos Sąjunga neprašo Ukrainos atsisakyti prekybos su Rusija, teigia ES plėtros komisaras Stefanas Fule. Jis sako, kad ES yra pasirengusi pasirašyti sutartį, kai Ukraina bus pasirengusi.

„Paprasčiausiai tai nėra pasirinkimas tarp Rusijos ir Europos Sąjungos. Niekas neprašo Ukrainos atsisakyti tradicinės prekybos sutarties su Rusija. Tai visiškai normali praktika, kai kompanijos gamina prekes skirtingoms rinkoms“, – ketvirtadienį Vilniuje vykstančiame Rytų partnerystės verslo forume sakė S. Fule.

Jo teigimu, pavyzdžiui, automobilių pramonė gamina skirtingus automobilius pagal skirtingų rinkų reikalavimus.

S. Fule teigė, kad Ukrainos sprendimas nuvylė jos piliečius, o šalis prarado galimybę pademonstruoti užsienio investuotojams, kad yra pasirengusi modernizavimui.

„Tai yra nusivylimas ne tik ES, bet, mes manome, taip pat ir Ukrainos žmonėms. Pačios ambicingiausios sutarties pasirašymas, kokią kada nors šaliai partnerei pasiūlė Europos Sąjunga, būtų nusiuntusi viso pasaulio investuotojams aiškų signalą (...) kad Ukraina yra rimtai nusiteikusi dėl savo modernizacijos“, – teigė pareigūnas.

Jis tikino, kad ES pasirengusi pasirašyti sutartį, kai Ukraina bus pasirengusi.

„Pasiūlymas vis dar galioja. Asociacijos sutartis paruošta pasirašymui, kai tik Ukraina bus pasirengusi“, – sakė S. Fule.

Pasak jo, sutartis su ES šalims partnerėms atneš didelę ekonominę naudą.

„Naujos kartos asociacijos sutartis (...) atneš didžiulę ekonominę naudą kiekvienai valstybei“, – teigė S. Fule.

EIB vadovas: tikimės, kad Ukraina išgirs, jog pasiūlymas vis dar galioja

Europos investicijų banko (EIB) prezidentas tikisi, kad Ukraina išgirs, jog pasiūlymas pasirašyti sutartį su Europos Sąjunga vis dar galioja.

„Mes tikrai tikimės, kad visi išgirs, ką šiandien labai aiškiai pasakė eurokomisaras Fule – pasiūlymas vis dar galioja ir tikimės, kad jis bus priimtas (...), nes mes visi žinome, kokia svarbi partnerė yra Ukraina. Ne tik tokioms šalims, kaip Lietuva, bet visai Europos Sąjungai“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje, skirtoje Rytų partnerystės verslo forumui, sakė Werneris Hoyeris.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi