Pasaulyje

2014.01.10 17:04

V. Janukovyčius išdėstė sutarties su ES pasirašymo sąlygas

BNS, DELFI.lt2014.01.10 17:04

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pareiškė, jog asociacijos su Europos Sąjunga (ES) sutarties pasirašymas per viršūnių susitikimą Vilniuje įmanomas tik su adekvačios finansinės paramos Ukrainai sąlyga.

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius pareiškė, jog asociacijos su Europos Sąjunga (ES) sutarties pasirašymas per viršūnių susitikimą Vilniuje įmanomas tik su adekvačios finansinės paramos Ukrainai sąlyga.

Tokią mintį Ukrainos vadovas išsakė per interviu Ukrainos televizijoms, kuris trečiadienio rytą buvo transliuojamas per televiziją „1+1“.

V. Janukovyčiaus žurnalistai paklausė, kas turi nutikti, kad lapkričio 28–29 dienomis Vilniuje Ukraina pasirašytų asociacijos sutartį su ES.

„Jeigu jūs man pasakytumėte, jog planuojama įkurti stabilizacijos fondą, kurio lėšos mums padėtų susidoroti su sunkumais, kurie šiandien grasina Ukrainai, jeigu būtų užtikrintas finansavimas“, – į klausimą atsakė Ukrainos prezidentas.

Į klausimą, apie kokią konkrečią pinigų sumą kalbama, V. Janukovyčius atsakė: „Yra skirtingų skaičiavimų, skirtingų sumų pinigų. Kiekvienais metais – ne po mažiau kaip 20 milijardų. Kiekvienais metais. Ir ne mažiau. Iš viso iki 2017 metų susidarytų maždaug 160 milijardų – tiek reikia“.

Premjeras: Ukraina vis dar nori sutarties su ES

Ukraina vis dar nori sudaryti istorinį susitarimą su Europos Sąjunga (ES) dėl glaudesnių santykių, nors pasirengimas šio dokumento pasirašymui buvo sustabdytas, trečiadienį pareiškė vyriausybės vadovas Mykola Azarovas.

„Aš atsakingai pareiškiu, kad derybų procesas dėl asociacijos sutarties pasirašymo pratęstas, ir darbas, kuriuo siekiama priartinti šalį prie europinių standartų, nesustoja nė vienai dienai“, – sakė M. Azarovas per ministrų kabineto posėdį.

Jis pažymėjo, kad Ukraina tęsia derybų procesą ir nesitraukia iš Rytų partnerystės projekto, o dabartinę pauzę panaudos tam, kad toliau tobulintų įstatymų leidybą, gerintų demokratinius standartus ir didintų šalies ekonomikos konkurencingumą.

M. Azarovui kalbant, prie vyriausybės pastato Kijeve mitingavo beveik tūkstantis protestuotojų, kurie reikalavo, kad Asociacijos susitarimas būtų pasirašytas Vilniuje.

Minioje buvo pagrindiniai opozicijos lyderiai, tarp jų partijos UDAR (Ukrainos demokratinis aljansas už reformas) vadovas, buvęs pasaulio profesionalų bokso sunkaus svorio čempionas Viltalijus Klyčko, kelių kitų nacionalistinių partijų, kurių elektorato bazė yra ukrainietiškai kalbantys vakariniai šalies regionai, lyderiai.

„Ši valdžia turi pasitraukti“, – sakė V. Klyčko, kreipdamasis į minią, kuri garsiai skandavo: „Gėda!“

„Norime gyventi pagal Europos įstatymus“, – sakė UDAR lyderis.

Proeuropietiškų demonstrantų mitingai, kuriuose reikalaujama pasirašyti Asociacijos sutartį Vilniuje, tęsiasi Ukrainoje jau ketvirtą dieną.

ES pareigūnai vylėsi, kad vadinamoji Asociacijos sutartis su Ukraina bus pasirašyta per dviejų dienų viršūnių susitikimą Vilniuje, kuris prasideda ketvirtadienį.

Tačiau Ukrainos vyriausybė netikėtai sustabdė derybas, pareiškusi, jog būgštauja, kad pasirašius susitarimą su ES nukentės jos prekybiniai ir ekonominiai santykiai su didžiąja kaimyne Rusija.

Susitarimas su ES, laikomas pirmuoju žingsniu į narystę 28 šalis vienijančioje Bendrijoje, leistų Ukrainai pirmą kartą ištrūkti iš Rusijos orbitos. Tačiau Rusija nori, kad Ukraina prisijungtų prie Maskvos vadovaujamos Muitų sąjungos, kurią prezidentas Vladimiras Putinas laiko alternatyva ES ir kuriai jau priklauso Baltarusija su Kazachstanu.

M. Azarovas per ministrų kabineto posėdį pabrėžė, kad „mūsų visuomenė neskils, nes neketiname keisti savo eurointegracinio kurso“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.