Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

A. Medalinskas: pasirašyti sutartį V. Janukovičius gali sutikti paskutinę akimirką

Donecke, V. Janukovičiaus tvirtovėje, jau net 25 proc. žmonių pasisako už asociacijos sutartį, teigia politikos apžvalgininkas Alvydas Medalinskas. Anot jo, nors galimybių, kad Europos Sąjunga ir Ukraina pasirašys sutartį, labai mažai, V. Janukovičius gali sutikti tai padaryti paskutinę akimirką.

Donecke, V. Janukovičiaus tvirtovėje, jau net 25 proc. žmonių pasisako už asociacijos sutartį, teigia politikos apžvalgininkas Alvydas Medalinskas. Anot jo, nors galimybių, kad Europos Sąjunga ir Ukraina pasirašys sutartį, labai mažai, V. Janukovičius gali sutikti tai padaryti paskutinę akimirką.

„Iš esmės tai vyriausybės, M. Azarovo sprendimas. V. Janukovičius nenorėjo šito sprendimo priimti (turiu omenyje – stabdyti asociacijos sutarties pasirašymo), nes žmonių lūkesčiai didžiuliai net Rytų Ukrainoje“, – tikina politologas.

Jo nuomone, vis dėlto esminis veiksnys bus, ar opozicijai ir visuomenei pavyks tai, kas buvo padaryta sekmadienį: „Tai yra galingą mitingą padaryti dar galingesnį, primenantį Oranžinės revoliucijos laikus, palaikyti šitokią dvasią visoje šalyje, nes politikai turi į tai reaguoti.“

Vyksta ir taikūs mitingai, ir susirėmimai

LRT žurnalistė Rūta Ribačiauskienė tiesiai iš Ukrainos LRT radijo laidai „60 minučių“ pasakoja, kad padėtis Kijeve ir Lvove skiriasi. Jos teigimu, Kijeve milicija sulaikė keletą protestuotojų, vienas iš jų – Aukščiausiosios Rados opozicijos deputatės sūnus.

„Kalbėjau su politologais, ir manoma, kad susirėmimus, vykusius Kijeve prie vyriausybės, pradėjo ne opozicijos aktyvistai. Tam yra provokatoriai, kurie nori išprovokuoti susirėmimus su milicija ir tvarkos palaikymo būriais“, – sako žurnalistė.

Lvove ir Ivano Frankovske, pasak R. Ribačiauskienės, nuo ketvirtadienio studentai yra paskelbę neterminuotą protesto akciją. „Lvove ir vakar, ir užvakar, ir šiandien visą dieną vyko mitingai prie Taraso Ševčenkos paminklo. Ivano Frankovske įvyko maždaug tūkstančio studentų maršas, dabar jie taip pat paskelbė neterminuotą protesto akciją“, – pasakoja ji.

Be to, nors akciją organizuoja studentai, prie jos prisijungia ir tikrieji lvoviečiai, atvažiuoja žmonių iš Lvovo srities. „Šiandien Lvove gana šalta, sninga, bet žmonės stovi ir sako, kad nesiruošia trauktis“, – kalba žurnalistė.

Anot R. Ribačiauskienės, Lvovo, esančio Vakarų Ukrainoje, vadovybė yra paskelbusi, kad nepalaiko sprendimo nepasirašyti sutarties, ir yra išreiškusi nepasitikėjimą. Taigi, kaip tikina ji, miesto vadovai kartu su studentais mitinguoja, studentai neina į paskaitas.

R. Ribačiauskienė teigia, kad Vakarų Ukrainos žmonės sako esantys europiečiai ir palaiko Ukrainos siekį integruotis į ES, tačiau Rytų Ukrainoje padėtis kitokia: „Tai pramonės miestai, kur labai daug rusakalbių žmonių. Jie nusiteikę skeptiškai, nepalaiko asociacijos sutarties ir sako, kad Ukrainos kelias – Muitų sąjungą ir draugystė su Rusija.“

Odesos krašte, Kryme, pasak žurnalistės, padėtis kitokia. Nors rusakalbių žmonių ten daug, tačiau 50 proc. pasisako už eurointegraciją, 50 proc. – ne. „O bent jau 70 proc. kijeviečių pasisako už eurointegraciją“, – pabrėžia R. Ribačiauskienė.

ES priekaištauja Maskvai

LRT žurnalistė Eglė Merkytė, esanti Briuselyje, pabrėžia, kad ES prezidentas ir ES komisijos vadovas pareiškė atvirą priekaištą Maskvai, kuri nesislėpdama spaudžia Ukrainą: „Jie teigia, kad glaudesnis Ukrainos bendradarbiavimas su ES negali šaliai kainuoti santykių su Rusija. Nors Ukraina dabar sako, kad ji priversta sustabdyti sutarties pasirašymą tik dėl to, kad nori išsaugoti gerus santykius su Rusija.“

V. Janukovičius, E. Merkytės teigimu, yra išskyręs tris esminius dalykus, kodėl Ukraina nepasirašo sutarties. Pirma priežastis – prastėja ekonominė situacija ir tik Rusija gali ją pagerinti. Antra – pasirašius sutartį, Rusijai ir Ukrainai gali atsirasti daug prekybinių kliūčių, o tai vėl atsilieps ekonomikai. Trečia – pati asociacijos sutartis reikalaus milžiniškų lėšų.

„Kita vertus, ES vadovai pareiškė, kad kaip tik asociacijos sutartis Ukrainai būtų geriausia ekonominė parama, nes tada finansinę paramą galėtų teikti ir TVF“, – sako E. Merkytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi