Naujienų srautas

Pasaulyje2014.01.10 17:03

Ukrainoje demonstracijos dalyviai reikalauja sutarties su ES (atnaujinta)

BNS 2014.01.10 17:03

Dešimtys tūkstančių provakarietiškų ukrainiečių sekmadienį dalyvavo demonstracijoje sostinėje Kijeve ir kituose šalies miestuose protestuodami prieš vyriausybės sprendimą atsisakyti prekybos sutarties su Europos Sąjunga (ES).    

Dešimtys tūkstančių provakarietiškų ukrainiečių sekmadienį dalyvavo demonstracijoje sostinėje Kijeve ir kituose šalies miestuose protestuodami prieš vyriausybės sprendimą atsisakyti prekybos sutarties su Europos Sąjunga (ES).

Tai didžiausias protestas Ukrainoje po taikios 2004 metų Oranžinės revoliucijos, kuri privertė anuliuoti suklastotus prezidento rinkimų rezultatus ir iškėlė į valdžią provakarietiškos pakraipos vyriausybę.

Opozicinė partija „Batkivščina“ („Tėvynė“) savo pareiškime nurodė, jog maždaug 100 tūkst. žmonių susirinko į vadinamąjį EuroMaidaną („EuroAikštę“), kurio pavadinimas ir „Twitter“ paskyra buvo sukurti šią savaitę, kai opozicija paragino žmones išeiti į gatves ir spausti Ukrainą atšaukti savo sprendimą.

Šimtai protestuotojų Kijeve taip pat bandė prasiveržti pro teisėsaugos pareigūnų gretas aplink vyriausybės pastatą; o kai kurie demonstrantai svaidė akmenis į policininkus ir pliekė juos atsineštais transparantais, o pareigūnai juos tramdė guminėmis lazdomis.

Kaip savo ruožtu informavo „Batkivščinos“ spaudos tarnyba, milicijos specialiosios pajėgos „Berkut“ prieš mitingo dalyvius panaudojo ašarines dujas, kai kolona iš EuroMaidano prisiartino prie Ministrų kabineto pastato.

Be to, nuo Aukščiausiosios Rados pastato mitingo link pajudėjo kolona jaunuolių, kuriuos, kaip teigia spaudos tarnyba, suvežė Regionų partija. „Į minią ėmė skristi dūminiai užtaisai“, – sakoma pranešime.

Kijevo milicija patvirtino, kad teisėsaugos pareigūnai sekmadienį panaudojo ašarines dujas prieš protestuotojus, kurie, pasak jų, sviedė į pareigūnus dūminį užtaisą ir mėgino įsiveržti į Ministrų kabineto pastatą.

Mitingas tęsis neribotą laiką

Vienas „Batkivščina“ lyderių, parlamentaras Oleksandras Turčynovas sakė, kad Kijeve vykstantis paramos Asociacijos sutarčiai su Europos Sąjunga (ES) mitingas tęsis neribotą laiką ir kad opozicinės partijos įsteigs savo būstines EuroMaidane.

„Šiandien skelbiame, kad mitingas, kuriuo reikalaujama Asociacijos sutarties su Europos Sąjunga pasirašymo, tęsis neribotą laiką“, – sekmadienį sakė jis mitinge Kijevo centre.

Per sekmadienio mitingą kalinamos ekspremjerės Julijos Tymošenko duktė perskaitė motinos laišką, kuriame prezidento Viktoro Janukovyčiaus reikalaujama pasirašyti sutartį su ES.

„Tai – mūsų kelias į normalų gyvenimą, - skaitė Jevhenija Tymošenko, drebėdama nuo jaudulio ir šalčio. – Neleiskite jam taip pažeminti mūsų visų“.

J.Tymošenko sąjungininkas Jurijus Lucenka, kuris neseniai buvo paleistas iš kalėjimo, kalbėjo kovingiau ir klausė protestuotojų, ar jie yra pasirengę kovoti už savo šalies ateitį.

„Jie mums paskelbė karą, – miniai kalbėjo J.Lucenka. - Ar mes pasirengę priimti šį iššūkį?“

„Mes – ne Sovietų Sąjunga“

Anksčiau dieną dešimtys tūkstančių žmonių su ES ir opozicijos vėliavomis ėjo Kijevo centro gatvėmis. Demonstrantai eidami EuroMaidano link skandavo „Ukraina yra Europa“ ir giedojo nacionalinį himną.

„Mes norime būti drauge su Europa, – su ašaromis akyse sakė 62 metų pensininkas, buvęs chemikas Volodymyras Mnichas. – Norime, kad mūsų vaikai turėtų ateitį ir nebūtų spaudžiami Rusijos“.

Kai kurie demonstrantai laikė transparantus su užrašais „Mes – ne Sovietų Sąjunga, mes – Europos Sąjunga“. Minia taip pat skandavo raginimus nušalinti prezidentą Viktorą Janukovyčių ir paleisti iš kalėjimo J. Tymošenko.

„ES reiškia Ukrainos plėtrą, – sakė demonstracijoje dalyvaujantis 19-metis vadybos studentas Andrijus Mazeta. – Muitų sąjunga reiškia Ukrainos sunaikinimą. Mums reikia nustumti Rusiją kaip įmanoma toliau“.

Milicija pranešė, jog kai kurie demonstrantai svaidė kiaušinius į sovietų revoliucijos lyderio Vladimiro Lenino statulą, kai minia ėjo pro ją.

„Jaučiu, kad mes esame europiečiai, – sakė 19-metė Aleksandra Prisjažniuk. – Viliamės pademonstruoti savo jėgą, parodyti, kad mes kažką reiškiame savo pačių šalyje“.

Daugelis ukrainiečių nori parodyti kad „Janukovyčius nėra Ukraina“, sakė 31 metų protestuotojas Artiomas Vaškevičius, kuris į mitingą atvyko iš šalies rytų regiono.

„Atvykau, kad mes turėtume nepriklausomą šalį“, – sakė jis.

„Batkivščina“ taip pat paskelbė, jog kelių policijos pareigūnai stabdė autobusus, kurie veža protestuotojus iš kitų Ukrainos miestų, kad dalyvių skaičius dar labiau nepadidėtų.

Opozicijos partija UDAR („Smūgis“) sakė, jog valdžia net bandė sutrukdyti jos lyderiui, bokso čempionui Vitalijui Klyčko dalyvauti mitinge – neduodama leidimo jo lėktuvui tūpti Kijevo oro uoste, jam grįžtant iš susitikimų Europoje. Jo lėktuvas buvo priverstas nutūpti kitame mieste.

Ukrainos vakaruose esančiame Lvove protestuotojai prieš mitingo pradžią pastatė aštuonias palapines su ES vėliavomis.

Tuo tarpu Sevastopolyje Krymo pusiasalyje, kur yra dislokuota rusų karinio laivyno flotilė, provakarietiški ukrainiečiai susidūrė su prorusiškai nusiteikusiais demonstrantais, o milicija buvo priversta blokuoti eismą.

Tebėra laukiamas

Ketvirtadienį Kijevas netikėtai paskelbė, kad sustabdo pasirengimą Asociacijos sutarties su ES pasirašymui kitą savaitgalį per viršūnių susitikimą Vilniuje. Vakarų diplomatai sako, kad toks sprendimas buvo priimtas spaudžiant Maskvai.

Sekmadienio protestas laikomas opozicijos jėgos ir sugebėjimo pastūmėti prezidentą Viktorą Janukovyčių atgal ES kryptimi išbandymu.

Kalinama opozicijos lyderė J. Tymošenko penktadienį paragino gatvėse protestuoti prieš Ukrainos vyriausybės sprendimą nebepasirašyti minimos sutarties, kuri yra simbolinis žingsnis Vakarų link ir tolyn nuo kaimynės Rusijos.

V. Janukovyčius tik nedidele persvara įveikė J. Tymošenko 2010 metų prezidento rinkimuose ir laiko ją politine grėsme. 2015 metais prezidentas sieks perrinkimo.

Vis dėlto ES kol kas tebetvirtina, kad V. Janukovyčius vis tiek yra laukiamas viršūnių susitikime Vilniuje, kur abi šalys ketino pasirašyti minėtą sutartį.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi