Naujienų srautas

Pasaulyje2013.11.22 20:06

Griuvus „Maxima“ stogui Rygoje žuvo 50 žmonių

BNS 2013.11.22 20:06

Sugriuvusiame Rygos prekybos centre „Maxima“ žuvusių žmonių skaičius toliau didėja ir jau pasiekė 50, BNS sakė policijos atstovė Sigita Pildava.

Sugriuvusiame Rygos prekybos centre „Maxima“ žuvusių žmonių skaičius toliau didėja ir jau pasiekė 50, BNS sakė policijos atstovė Sigita Pildava.

Kai kurių aukų tapatybė nenustatyta, todėl policija ragina visus žmones, kuriems nepavyko susisiekti su savo artimaisiais ir kurie įtaria, kad jie galėjo būti tame prekybos centre, susisiekti su pareigūnais.

Ugniagesių ir gelbėtojų tarnybos pranešime sakoma, kad dar 35 žmonės buvo sužeisti, 28 iš jų paguldyti į ligonines. Tarp sužeistųjų yra 10 ugniagesių.

Ugniagesiai kelių savo kolegų neteko tuo metu, kai jiems atvykus į įvykio vietą įgriuvo dar viena didelė stogo dalis.

Tarnyba apskaičiavo, kad ketvirtadienį vakare įgriuvo maždaug 500 kv.m stogo, kuris griūdamas sugriovė ir dideles aukštų sienų dalis bei kone visas fasado vitrinas.

Didelės gelbėtojų pajėgos, dalyvaujant kariams ir dresuotiems šunims, penktadienį ryte toliau ieškojo gyvų žmonių sugriuvusiame prekybos centre tankiai gyvenamame Latvijos sostinės rajone. Tragedijos vietoje dirbo keturi dideli kranai. Apie 200 gelbėtojų, kuriems padėjo kariai, naršė griuvėsius visą naktį.

Gelbėtojai kartas nuo karto išjungia visą savo įrangą ir prašo dingusių žmonių giminaičių skambinti jiems, kad galėtų išgirsti skambančius mobiliuosius telefonus, sakė gelbėtojų atstovė Viktorija Šembelė.

Pasak jos, darbai vyksta lėtai, nes ir nuolaužų krūvos, ir išlikusi stogo dalis yra tarsi kortų namelis, galintis lengvai griūti toliau, jeigu bus pajudintos ar pakeltos ne tos dalys.

Gelbėtojai nežino, kiek žmonių dar gali būti po nuolaužomis, bet mano, kad žuvusiųjų skaičius didės.

Laukia žinių apie artimuosius

Paryčiais nufilmuotuose reportažuose matėsi apgriuvusi „Maxima“ parduotuvę įsikūrusi rajone, apstatytame pilkais sovietinės epochos pastatais. Ugniagesių ir greitosios pagalbos automobiliai buvo apsupę prekybos centrą, kurio stogas įgriuvo ketvirtadienio vakarą, kai pastate buvo daugybė po darbo apsipirkti užsukusių žmonių.

Pastatas, kurio ilgis yra apie 500 metrų, buvo apšviestas prožektoriais, o gelbėtojai plušėjo, valydami nuolaužas.

Kelios dešimtys žmonių lūkuriavo netoli apgriuvusio pastato, laukdami žinių apie savo artimuosius. Kol kas nežinoma, kiek žmonių liko įstrigę po griuvėsiais.

„Ten liko mano žmona. Apie ją nėra jokios informacijos – ar ji žuvusi, ar gyva. Kai tik paskambinu, nebūna jokios informacijos“, – sakė Igoris Umanovas.

Gelbėtojams darbuojantis jau 15 valandų, vyras sakė tikintis, kad jo žmona tebėra gyva.

Gelbėtojai periodiškai sustabdydavo darbus, mėgindami išgirsti gyvų galėjusių likti žmonių balsus arba mobiliųjų telefonų skambučius, nurodė Latvijos televizija.

Vienas „Maxima“ atstovas sakė, kad buvo sužeisti penki parduotuvės darbuotojai, iš kurių du buvo hospitalizuoti, tačiau dar trys nebuvo rasti.

„Pastate labai pavojinga“

Ugniagesių vadas Oskaras Abuolinis nurodė: „Dirbame visomis pajėgomis, tačiau pastate padėtis labai pavojinga – atrodo tikėtina, kad turėsime dirbti visą dieną.“

Rygos metas Nilas Ušakovas sakė, kad prekybos centras sugriuvo tikriausiai dėl statybinių medžiagų, kurios buvo sukrautos ant jo stogo.

„Maxima“ atstovė spaudai Renata Saulytė BNS kol kas nekomentavo padėties. Ji teigė, kad oficialus Latvijos „Maxima“ pranešimas spaudai bus išplatintas penktadienį apie 8-9 val. ryto.

Televizijos reportažuose parodytuose vaizdo įrašuose matėsi, kad 500 metrų ilgio prekybos centro stogas veikiausiai įgriuvo du kartus, o per antrąją griūtį nukentėjo į įvykio vietą atvykę gelbėtojai.

Nelaimės vietoje apsilankęs premjeras Valdis Dombrovskis patvirtino, kad policija pradėjo baudžiamąjį tyrimą, aiškindama šios katastrofos priežastis. Jis pridūrė, kad penktadienio rytą įvyks nepaprastasis ministrų kabineto pasitarimas.

Stogą norėta apželdinti

Pastatas, kuriame įsikūrusi ši „Maxima“ parduotuvė, buvo užbaigtas 2011 metais ir pelnė architektūros premiją.

Pagal vieną iš prielaidų, griūtį nulėmė statybos darbai ant prekybos centro stogo, kurį planuota apželdinti.

Sostinės tarybos narys Jurijus Radzevičius patvirtino, kad prekybos centro stogą buvo planuojama paversti žaliąja erdve.

„Tas projektas buvo pateiktas pagal visus reikalavimu, bet mes, žinoma, aiškinsimės, ar medžiagos ir ten vykdyti darbai atitiko standartus“, – J. Radzevičius sakė nacionalinei televizijai LNT.

„Maxima“ savo tinklalapyje naktį paskelbė pranešimą, kuriame nurodo, kad kompaniją „pribloškė ir sukrėtė“ įvykusi nelaimė.

Pranešime taip pat priduriame, kad kompanija kol kas nežino, kodėl įvyko tragedija, ir teikia pareigūnams „visą turimą informaciją“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi