Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Ukraina nutraukia pasiruošimą sutarties su ES pasirašymui (papildyta)

BNS, ELTA 2015.09.08 13:45

Ukrainos vyriausybė ketvirtadienį nurodė nutraukti pasiruošimą istorinės prekybos ir politikos sutarties pasirašymui su Europos Sąjunga (ES) per šį mėnesį vyksiantį viršūnių susitikimą Vilniuje.

Ukrainos vyriausybė ketvirtadienį nurodė nutraukti pasiruošimą istorinės prekybos ir politikos sutarties pasirašymui su Europos Sąjunga (ES) per šį mėnesį vyksiantį viršūnių susitikimą Vilniuje.

Vyriausybės interneto svetainėje paskelbtas dokumentas nurodo „nutraukti Ukrainos ir Europos Sąjungos Asociacijos sutarties ruošimo procesą“.

Galutinai užkirsdama kelią Ukrainai pasirašyti šią sutartį kitą savaitę Vilniuje vyksiančiame Rytų partnerystės viršūnių susitikime, vyriausybė pasiūlė sukurti trišalę Ukrainos, Europos Sąjungos ir Rusijos prekybos komisiją.

V. Janukovyčius: Ukraina išliks kelyje į ES

Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius ketvirtadienį pažadėjo, kad jo šalis toliau sieks narystės ES, nors Kijevas nutraukė pasiruošimą istorinės prekybos sutarties su Europa pasirašymui.

Ukraina „toliau dirbs šiame kelyje, kelyje į ES integraciją“, sakė V.Janukovyčius Austrijoje, kurio žodžius vertė vertėjas.

Kiek anksčiau ketvirtadienį Ukrainos parlamentas nepritarė sutarčių projektams, kurie būtų išlaisvinę vieną 2004 metų Oranžinės revoliucijos lyderių J.Tymošenką.

„Žinoma, šiame kelyje yra sunkumų“, – sakė V.Janukovyčius žurnalistams po susitikimo su Austrijos kolega Heinzu Fischeriu.

„Turime išnagrinėti šias problemas ir pažiūrėti, ar jos yra išsprendžiamos arba išvengiamos“, – pridūrė prezidentas tikindamas, kad Ukrainos parlamentas ketvirtadienį priėmė keletą kitų įstatymų projektų, kad atitiktų ES keliamus kriterijus.

Paklaustas, kodėl nuo nugaros skausmų kenčianti J.Tymošenko, kuriai siūlomas gydymas Vokietijoje, negali būti paleista į laisvę, V.Janukovyčius pareiškė, kad tokį sprendimą turi priimti teismai.

„Galutinai atsakyti į šį klausimą šiandien yra neįmanoma“, – pridūrė jis, pažymėdamas, kad požiūris į J.Tymošenko Ukrainos parlamente ir užsienyje labai skiriasi.

„Turime laikytis įstatymų. Mes gerbiame įstatymus ir konstituciją. Ponios Tymošenko paleidimas yra labai kontroversiškas ir prieštaringas“, – pridūrė jis.

V. Putinas sutiktų su trišalėmis derybomis

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Maskva sutinka dalyvauti trišalėse derybose su Ukraina ir ES, kaip siūlo Ukrainos prezidentas.

„Mes – už. Bet tik iki sprendimo priėmimo (Asociacijos sutarties su ES pasirašymo)“, – sakė V.Putinas.

Jis taip pat nurodė, kad Rusija nėra prieš Ukrainos siekį tapti asocijuota ES nare; tačiau, jeigu Kijevas stotų į NATO, tuomet Maskva pasisakytų prieš.

„Mes nesame prieš suverenų Ukrainos pasirinkimą, kad ir koks jis būtų. Mes kalbame apie visai ką kita. Štai, jeigu mums pasakytų, kad Ukraina stoja į NATO, tai mes tuomet būtume realiai prieš“, – sakė V.Putinas ketvirtadienį per Rusijos literatų bendrijos posėdį.

Jis paaiškino, kad karinio bloko infrastruktūros priartėjimas prie Rusijos sienų reiškia tam tikra pavojų šiai šaliai.

„Ekonominiai susivienijimai nekelia jokio pavojaus valstybės gynybos galios požiūriu. Yra kitokių grėsmių“, – pažymėjo Rusijos prezidentas.

V.Putinas priminė, kad Rusija ir Ukraina yra atviroje rinkoje, kurioje galioja nuliniai eksporto ir importo tarifai; tačiau jeigu Kijevas „atvers vartus“ į ES ir toms pačioms prekių grupėms įves nulinius tarifus, tada Rusija nebegalės palaikyti ankstesnės tvarkos.

„Mes vedėme derybas su PPO 17 metų, derėjomės dėl kiekvienos pozicijos, o dabar mums tiesiog sako: „Jūsų vartai į Ukrainą atverti, o dabar Ukraina atvers šiuos vartus į Europą“ (ES)“, – nurodė prezidentas ir pabrėžė, kad Rusija privalo ginti savo ekonomiką ir tik tokia yra jos pozicija.

Kaltinimai Rusijai, kad ši šiuo klausimu laikosi „agresyvios politikos“, pasak jo, yra „nesąžiningas požiūris į mūsų pozicijos vertinimą“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi