Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Ukraina delsia priimti prokuratūros, rinkimų ir kalinių gydymo užsienyje įstatymus

Artėjant Europos Sąjungos Rytų partnerystės susitikimui Vilniuje, Ukraina vis dar delsia priimti prokuratūros, rinkimų ir kalinių gydymo užsienyje įstatymus. Politologai tvirtina, kad prezidentas V. Janukovyčius taip tikisi sau išpešti daugiau asmeninės naudos ir paramos 2015-ųjų prezidento rinkimuose.

Artėjant Europos Sąjungos Rytų partnerystės susitikimui Vilniuje, Ukraina vis dar delsia priimti prokuratūros, rinkimų ir kalinių gydymo užsienyje įstatymus. Politologai tvirtina, kad prezidentas V. Janukovyčius taip tikisi sau išpešti daugiau asmeninės naudos ir paramos 2015-ųjų prezidento rinkimuose.

Aukščiausiosios Rados neeilinėje sesijoje, kuri vyks antradienį, du pagrindiniai su eurointegracija susiję klausimai nebus svarstomi – prokuratūros ir rinkimų įstatymų projektai. Jų svarstymas atidėtas ketvirtadieniui. Tačiau Rados deputatams bus pateikti 4 kalinių gydymo užsienyje įstatymo projektai, kuriuos parengė atskiros frakcijos ir deputatai.

Rados darbo grupė taip ir neįstengė keturių projektų sujungti į vieną ir rasti bendrą sprendimą. Opozicija reikalauja išleisti kalinamą ekspremjerę J. Tymošenko gydytis į užsienį. Be jokių išlygų – kaip to reikalauja ES šalys.

Tačiau prezidento V. Janukovyčiaus vadovaujama regionų partija reikalauja atlyginti nuostolius šaliai ir kad J. Tymošenko valstybėi įsipareigotų, jog po gydymo per 10 dienų ji grįš į Ukrainą.

„Norint išlaisvinti Juliją Tymošenko, kuri neteisėtai kali jau trečius metus, nereikia atskiro įstatymo. Ir tai, kad V. Janukovyčius kamuolį permetė Aukščiausiąjai Radai, tik patvirtina jo norą tempti laiką ir laukti – o gal Europa Ukrainą priims ir be J. Tymošenko išlaisvinimo“, – teigia vienas iš opozicijos lyderių, Aukščiausiosios Rados deputatas Aleksandras Turčinovas.

Pasak politologų, viena iš priežasčių, kodėl delsiama priimti reikiamus įstatymus – Rusijos siūloma Muitų sąjunga. Ukrainos spauda praneša, kad Ukrainos prezidentas Rusijos vadovą Vladimirą Putiną bandė įtikinti, jog Asociacijos sutartis su ES nieko nereiškia Rusijai.

Spėjama, kad Rusija žada paramą V. Janukovyčiui prezidento rinkimuose, jei šalis iki 2015-ųjų taptų Muitų Sąjungos nare, o ne prisijungtų prie Europos Sąjungos laisvosios prekybos sutarties.

„Janukovyčius greičiausiai Putinui nori parduoti ne įstojimą į Muitų sąjungą, bet atidėtą Asociacijos sutarties su ES pasirašymą. Ar tai pavyks, pamatysim greitu laiku. Tačiau po nepasirašymo Ukraina patenka į politinį vakuumą, ir tuomet nori nenori Janukovyčiui prireiks Maskvos pagalbos, taigi kelias po metų aiškus – į Muitų sąjungą. Ir, aišku, prezidento rinkimai – Janukovyčus be Maskvos paramos jų nelaimės“, – sako Ukrainos euroatlantinio bendradarbiavimo instituto mokslinis direktorius, politologas Aleksandras Suško.

„Situacija sudėtinga, bet ne beviltiška. Sprendimai dar nepriimti, ir jie gali būti priimti tik paskutiniu momentu. Būtent viršūnių susitikimo metu. Manau, kad šiuo metu svarbiausia dirbti, išlaikyti stabilumą ir dirbti, siekiant tikslų“, – teigia Lietuvos ambasadorius Ukrainoje Petras Vaitiekūnas.

Lietuva yra pareiškusi pirmoji ratifikuosianti Ukrainos ir ES asociacijos sutartį, jeigu tik šalis pasuks Europos link.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi