Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Saudo Arabija oficialiai atsisakė vietos Saugumo Taryboje

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Saudo Arabija, kurią Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja kartu su Lietuva išrinko į Saugumą Tarybą, formaliai atsisakė savo vietos. Tai esą protestas prieš Vakarus, kurie pernelyg švelniai ėmė elgtis su Sirija ir Iranu.

Saudo Arabija, kurią Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja kartu su Lietuva išrinko į Saugumo Tarybą, formaliai atsisakė savo vietos. Tai esą protestas prieš Vakarus, kurie pernelyg švelniai ėmė elgtis su Sirija ir Iranu.

Tai karaliaus Abdullah sprendimas, nes Saudo Arabija – absoliuti monarchija. Jis kėdės Saugumo Taryboje, kurią šalis išsikovojo pirmą kartą, atsisakyti grasino praėjus vos kelioms valandoms po šalies diplomatų džiūgavimų. Dabar seka formalus pareiškimas. Tai beveik spjūvis į veidą savo diplomatams, kurie dėl vietos Niujorke užkulisiuose kovojo dvejus metus.

„Generalinis sekretorius Saudo Arabijos laišką gavo vakar. Manau, kad laišką gavo ir Generalinės Asamblėjos pirmininkas. Generalinė Asamblėja spręs, kas pakeis Saudo Arabiją“, – sakė JT generalinio sekretoriaus atstovas Martinas Nesirky.

Vietą užimti sutinka Jordanija, jei tik surinks reikalingus du trečdalius Generalinės Asamblėjos balsų. O Saudo Arabija savo apsisprendimą grindžia pykčiu dėl Baracko Obamos sprendimo atšaukti karinius smūgius Sirijai, kai amerikiečius sugundė Rusijos cheminio nusiginklavimo planas. Abdullah pyksta ir dėl pasistūmėjusių Vakarų derybų su Iranu – Vakarai pasiryžę atšaukti sankcijas, jei tik Iranas įrodys stabdantis branduolinę programą.

„Nesutarimų būna dvejopų – dėl tikslų ir dėl priemonių. Nesutariame dėl kai kurių tikslų, bet daugiausiai – dėl priemonių“, – teigė Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras Saudi al Faisalas.

Saudo Arabija – musulmonų sunitų šalis, Irano ir Sirijos valdžia – musulmonų šiitų rankose. Apžvalgininkai sako, kad šios dvi grupės stumdosi dėl įtakos regione, esą Saudo Arabija ir Kataras, vos prasidėjus neramumams Sirijoje, ėmė finansuoti šalyje kovojančius radikalius sunitų dalinius. Sirijoje, beje, gimė viena iš keturių Abdullah žmonų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.