Pasaulyje

2013.11.11 11:55

„Haiyan“ išgyvenusios moters ir jos naujagimės istorija

BNS 2013.11.11 11:55

Emily Sagalis verkė iš džiaugsmo, pagimdžiusi „stebuklingą“ mergytę supertaifūno nuniokotame Filipinų mieste, o vėliau davė dukrelei savo motinos, dingusios per šią audrą, vardą.

Emily Sagalis verkė iš džiaugsmo, pagimdžiusi „stebuklingą“ mergytę supertaifūno nuniokotame Filipinų mieste, o vėliau davė dukrelei savo motinos, dingusios per šią audrą, vardą.

Mergytė gimė pirmadienį nuniokotame oro uosto komplekse, kuriame buvo įkurtas improvizuotas medicinos centras. Gimdyvės lova tapo nešvarus faneros lakštas, pastatytas tarp purvo, stiklo šukių, sulankstytų metalinių konstrukcijų, vinių ir kitokių nuolaužų.

„Jis tokia graži... Pavadinsiu ją Bea Joy savo motinos Beatriz garbei“, – 21 metų E. Sagalis sušnibždėjo po gimdymo.

Moteris sakė, kad jos motina buvo nunešta milžiniškų bangų, kai supertaifūno „Haiyan“ sukeltas potvynis užliejo jų namus netoli Taklobano miesto, Leitės provincijos sostinėje, tapusioje vienu iš labiausiai nukentėjusių regionų. Nuo to laiko Emily motinos niekas nematė.

Manoma, kad per 10 tūkst. žmonių žuvo Leitėje, o dar šimtai – kitose salose Filipinų vidurio regione, todėl „Haiyan“ siautėjimas tikriausiai taps didžiausia stichine nelaime per šalies istoriją.

Tačiau šioje tragiškoje padėtyje Bea Joy atnaujino gyvenimo ciklą.

„Jis yra mano stebuklas. Galvojau, kad žūsiu, kai ji tebebuvo mano viduje ir kai atūžė aukštos bangos, kurios visus mus nusinešė“, – aiškino motina, šalia kurios stovintis apsiašarojęs vyras Jobertas sūpavo apkabinęs kūdikį, o savanorė gydytojų pagalbininkė laikė iškėlusi lašelinės maišelį.

Vyras pasakojo, kad pirmoji atsiritusi banga nunešė jų medinį namą, stovėjusį pajūrio miestelyje San Chosė, daug metrų į salos gilumą, o vandens srautas nuplovė visus šeimos narius.

Pasak jo, visa gyvenvietė buvo nušluota, o kadaise buvusi vaizdinga vietovė virto nuolaužų sąvartynu, kuriame tyso išpurtę žmonių ir gyvūnų lavonai.

„Šiandien turėtume švęsti, tačiau taip pat gedime savo žuvusiųjų“, – aiškino Jobertas.

Vyras dėkojo Dievui, esą padėjusiam rasti jam savo žmoną, plūduriuojančią tarp nuolaužų..

Jie buvo nešiojami vandens, kaip atrodė, ištisas valandas, kol potvynis nuslūgo, o sutuoktiniai atsidūrė mokyklos pastate, kur prisiglaudė kiti dumble išsimurkdę ir sužeisti, tačiau gyvi likę žmonės.

Pora ir jų išgyvenę kaimynai ten kiūtojo iki pirmadienio ryto, turėdami tik geriamojo vandens butelių, kurių rado tarp nuolaužų. Jobertas žinojo, kad jo žmona gali pagimdyti bet kuriuo metu, tačiau nesulaukė jokios pagalbos.

„Sąrėmiai jai prasidėjo (pirmadienį) 5 val. (sekmadienį 23 val. Lietuvos laiku), todėl turėjome nueiti kelis kilometrus, kol vienas sunkvežimio vairuotojas mus pavėžėjo“, – sakė jis.

Gimdyvę prižiūrintis jaunas kariuomenės gydytojas kapitonas Victoriano Sambale sakė, kad Emily vandenys jau buvo nutekėję, kai pora atėjo į improvizuotą ligoninę. Jis pridūrė, kad per gimdymą motinai buvo prasidėjęs kraujoplūdis.

„Pirmąkart čia priėmėme kūdikį. Vaikelis jaučiasi gerai, o mes sugebėjome sustabdyti kraujavimą motinai“, – nurodė V. Sambale.

Tačiau jis perspėjo, kad gydytojai labai susirūpinę dėl galimų infekcijų, kuriomis galima lengvai užsikrėsti dabartinėmis nehigieniškomis sąlygomis, o medicinos darbuotojai gimdyvei dabar beveik niekuo negalėtų padėti.

„Be abejo, motinai tebegresia infekcijos ir sepsio (kraujo užkrėtimo) pavojus. Turime duoti jei švirkščiamų antibiotikų. Deja, vakar mums baigėsi netgi geriamieji antibiotikai“, – skundėsi V. Sambale.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.