Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Gruzijos ir Lietuvos ryšiai: nuo A. Vienuolio iki verslininkų bendradarbiavimo

Zinaida Paškevičienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Išlikę istoriniai paminklai ir archyviniai dokumentai liudija apie nuo seno Lietuvą ir Gruziją siejusius glaudžius ryšius. Dabar ten gyvena keli šimtai mūsų tautiečių, dėl palankių verslo sąlygų aktyvėja verslininkų bendradarbiavimas.

Išlikę istoriniai paminklai ir archyviniai dokumentai liudija apie nuo seno Lietuvą ir Gruziją siejusius glaudžius ryšius. Dabar ten gyvena keli šimtai mūsų tautiečių, dėl palankių verslo sąlygų aktyvėja verslininkų bendradarbiavimas.

Vienos vaistinės Tbilisio centre darbuotojos prisipažino nežinoję, kad čia 1903–1905 metais vaistininko padėjėju dirbo lietuvių klasikas Antanas Vienuolis Žukauskas, nors ant pastato atminimo lentoje apie tai  parašyta  lietuvių ir gruzinų kalbomis. Iki šių laikų vaistinėje išlikę ir autentiški baldai.

 „Gruzijoje XX amžiaus pradžioje buvo sukurta pirmoji lietuviška pjesė teatrui „Amerika pirtyje“, yra disputas – ar vienas Antanas Vilkutaitis, ar jo brolis sukūrė. Tuomet jis tikrai Boržomyje dirbo, buvo geležinkelio inžinierius, tiesė jį nuo Chašurio iki Boržomio. Ambasados iniciatyva jam pastatytas paminklas Boržomyje“, – teigia Lietuvos ambasadorius Gruzijoje Jonas Paslauskas.

Pirmos žinios apie čia gyvenusius lietuvius siekia XIX amžiaus antrąją pusę. Medikus, farmacininkus, inžinierius, kitus tarnautojus  caro valdžia į tarnybą  pervedė iš kitų Rusijos vietų, nemažai lietuvių atvyko per pirmąjį pasaulinį karą.

„Turime duomenų iš archyvų, kad jeigu lietuviškas spektaklis vykdavo Tbilisyje, ateidavo per 500 tautiečių, tai yra daug.  Pagal lietuviškų laikraščių  prenumeratas Gruzijos sostinė buvo viena iš populiariausių lietuviškų  emigracijos vietų“, – pasakoja J. Paslauskas.

Gauti dokumentai iš Gruzijos Nacionalinio archyvo padėjo surasti namą, kuriame  veikė pirmoji Lietuvos atstovybė Kaukaze, joje 1918–1920 metais patarėju dirbo tautinio atgimimo Sąjūdžio veikėjas, inžinierius, diplomatas  Petras Vileišis. Prieš dvejus metus ant namo, kuriame jis gyveno, atidengta atminimo lenta.

Šiandien Gruzijoje  mėgstama kultūros renginių ir poilsio vieta tampa neseniai atidarytas Vilniaus skveras Tbilisyje.

Pasak Lietuvos ambasadoriaus, lietuvių bendruomenę Gruzijoje jungia apie kelis šimtus tautiečių, daug studentų, pastaruoju metu atvyksta nemažai verslininkų. Šiuo metu tarpusavyje bendradarbiauja apie penkiolika Lietuvos ir Gruzijos miestų bei miestelių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.