Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Palestiniečiai dėl Y. Arafato mirties kaltina Izraelį

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Palestiniečių pareigūnai tikina, kad dėl jų pirmojo prezidento Yassero Arafato mirties prieš devynerius metus kaltas tik Izraelis. Palestiniečiai sako tuo įsitikinę po Šveicarijos ekspertų tyrimų, Arafato palaikuose radusių nepaprastai daug radioaktyvaus polonio.

Palestiniečių pareigūnai tikina, kad dėl jų pirmojo prezidento Yassero Arafato mirties prieš devynerius metus kaltas tik Izraelis. Palestiniečiai sako tuo įsitikinę po Šveicarijos ekspertų tyrimų, Arafato palaikuose radusių nepaprastai daug radioaktyvaus polonio.

Palestiniečių abejonėms išsklaidyti prieš metus šveicarų ekspertai iškėlė Yassero Arafato palaikus, mėginius nagrinėjo ne tik jų, bet ir palestiniečių, prancūzų, rusų komandos. Jų išvadų žiniasklaida dar laukia, o šveicarai sako, kad ant palaikų rado kone dvidešimt kartų daugiau radioaktyvaus polonio nei įprasta.

Tiesa, šveicarai pripažino, kad po mirties praėjo per daug laiko, palaikai itin suirę, todėl sakyti, kad Y. Arafatas mirė nuo polonio galima tik atsargiai. Palestiniečiai mano, kad įrodymas tvirtas, esą tiek polonio į žmogaus kūną patekti gali tik kažkam pasistengus, 2004-aisiais polonis atrodė tobuli nuodai, nes elementą susekti sunku, jo poveikį žmogaus organizmui pagrįsti painu. Polonis plačiai išgarsėjo tik vėliau tyrus disidento Aleksandro Litvinenkos, į Britaniją pabėgusio Rusijos specialiųjų tyrimų pareigūno, bylą.

„Izraelis pirmasis ir vienintelis įtariamasis dėl Y. Arafato nužudymo. Ir toliau tęsime tyrimą, kad išsiaiškintume visas detales“, – tikina palestiniečių tyrėjų vadovas Tawfikas Terawi.
Didžiausia mįslė – kas ir kaip Y. Arafatą apnuodijo, juk pirmąjį palestiniečių prezidentą supdavo tik ištikimi šalininkai. Patys palestiniečiai kaltindami Izraelį vis cituoja savo saugumo pajėgų informaciją, kurios taip ir nedetalizuoja. Izraelis kaltinimus dar kartą paneigė.

„Pabrėšiu taip aiškiai, kaip tik galiu. Izraelis Y. Arafato nenužudė. Palestiniečiai turėtų nustoti svaidytis kaltinimais be menkiausių įrodymų. Pakaks“, – teigia Izraelio užsienio reikalų ministro atstovas Yigalas Palmoras.

Arafato našlė Suha Arafat vyro mirtį vadina politine žmogžudyste, amžiaus nusikaltimu, bet tiesiogiai į Izraelį pirštu nerodo: „Neįsivaizduoju, kas kaltas. Mes kreipėmės į Prancūzijos teismus dėl žmogžudystės. Pasitikime šalies teise, laukiame rezultatų. Teisingumui paprastai reikia laiko.“

Prancūzai bylos tyrimą pradėjo pernai vasarą po  televizijos „Al Jazeera“ dokumentinio filmo. Filmas rėmėsi preliminariais įtarimais, kuriuos iškėlė ekspertai polonio ieškoję ant Y. Arafato drabužių, vilkėtų prieš mirtį. Arafatas prieš devynerius metus mirė Prancūzijos karo ligoninėje, tada medikai manė, kad dėl insulto.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt