Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Britų saugumo tarnybos gina laisvę, teigia žvalgybos vadovai

ELTA 2015.09.08 13:45

Jungtinės Karalystės saugumo tarnybos gina „laisvę ir demokratiją“, per kryžminę apklausą parlamente sakė saugumo tarnybos MI5 generalinis direktorius Andrew Parkeris, kuriuo remiasi BBC.

Jungtinės Karalystės saugumo tarnybos gina „laisvę ir demokratiją“, per kryžminę apklausą parlamente sakė saugumo tarnybos MI5 generalinis direktorius Andrew Parkeris, kuriuo remiasi BBC.

Precedento neturinčiame viešame posėdyje taip pat dalyvavo Jungtinės Karalystės žvalgybos (GCHQ) vadovas seras Iainas Lobbanas ir slaptosios žvalgybos MI6 vadovas seras Johnas Sawersas.

A. Parkeris pažymėjo, kad nuo atakų Londone 2005 metų liepos 7 dienos išaiškinti 34 planuojami teroro aktai.

Žvalgybos vadovus apklausė Žvalgybos ir saugumo komitetas.

Pradėdamas posėdį, kurio tiesioginė transliacija atsilieka dviem minutėmis, norint išvengti netyčinio slaptos informacijos paviešinimo, komiteto pirmininkas Malcolmas Rifkindas teigė, kad tai „labai svarbus žingsnis mūsų žvalgybos agentūrų skaidrumo link“.

Vadovai paaiškino, kaip vertina žvalgybos vaidmenį pasaulyje po Šaltojo karo ir ar jie verti kasmet skiriamų 2 mlrd. svarų sterlingų iš mokesčių mokėtojų pinigų.

A. Parkerio teigimu, tai „proporcinga investicija, norint išvengti šaliai gresiančių pavojų“.

Reaguodamas į susirūpinimą, kuris kilo buvusiam JAV Nacionalinio saugumo agentūros darbuotojui Edwardui Snowdenui paviešinus slaptus dokumentus, MI5 vadovas sakė: „Dėl pareiškimų, kad tai, ką mes darome, kompromituoja laisvę ir demokratiją, mūsų nuomonė visiškai priešinga. Mūsų darbas tiesiogiai susijęs su grėsmėmis šaliai, mūsų gyvenimo būdu ir čia gyvenančiais žmonėmis.“

Paklaustas, kodėl saugumo tarnybos nesugebėjo nuspėti Sovietų Sąjungos žlugimo, rugsėjo 11-osios atakų JAV ir arabų pavasario, J. Sawersas pareiškė, kad „mes nesame visažiniai specialistai ir negalime nuspėti, kad įvyks kitą mėnesį ar kitais metais“.