Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Turkija atnaujino įšaldytas derybas dėl narystės ES

BNS 2015.09.08 13:45

Turkija antradienį atnaujino 40 mėnesių buvusias įšaldytas derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą, abiems pusėms džiaugiantis galimu „persilaužimo tašku“ įstrigusiame Ankaros siekyje tapti Europos klubo nare.

Turkija antradienį atnaujino 40 mėnesių buvusias įšaldytas derybas dėl stojimo į Europos Sąjungą, abiems pusėms džiaugiantis galimu „persilaužimo tašku“ įstrigusiame Ankaros siekyje tapti Europos klubo nare.

„Tai – tik pradžia“, – Turkijos ES reikalų ministras Egemenas Bagisas sakė oficialiai prasidėjus deryboms dėl 22 skyriaus, vieno iš 35 ES taisyklių blokų, kuriuos turi patenkinti kandidatės, siekiančios narystės ES.

Ragindamas pagreitinti derybas ES plėtros komisaras Stefanas Fuele sakė, kad derybas dėl dar dviejų skyrių – 23 ir 24, susijusių su žmogaus teisėmis ir laisvėmis, teisingumu ir saugumu, galima būtų pradėti „labai tikėtina, daug anksčiau, nei po trejų su puse metų“.

„Mums reikia sustiprinti mūsų įžadą“, – sakė jis.

Į tai E. Bagisas šmaikščiai atsakė: „Stefanai, mums reikia ne tik susižadėti, bet ir susituokti“.

22-asis skyrius dėl regioninės plėtros yra 14 skyrius, dėl kurio Turkija derasi nuo proceso pradžios 2005 metais, nors iki šiol tebuvo užbaigtas tik vienas skyrius.

Tuo tarpu Kroatija, kuri derybas pradėjo tuo pat metu, šių metų liepą jau tapo 28-ta ES nare.

Turkijoje vykdomos demokratinės reformos ir jos kaip Sirijos kaimynės vaidmuo siekiant išvengti krizės Artimuosiuose Rytuose vis tik padėjo Ankarai praverti duris į ES.

Birželio mėnesį ES sutiko atnaujinti derybas, bet vėliau jos buvo keliems mėnesiams atidėtos dėl Turkijos vyriausybės griežto susidorojimo su protestuotojais gegužės ir birželio mėnesiais.

Derybos nutrūko prieš trejus metus dėl Turkijos teritorinio ginčo su Kipru, kuris nuo 2004 metų priklauso Europos Sąjungai, taip pat galingųjų valstybių Prancūzijos ir Vokietijos pasipriešinimo šiam procesui.

Antradienį vykusioje spaudos konferencijoje abi derybų šalys kalbėjo pakiliai.

Cituodamas turkų posakį, kad viena gėlė dar nereiškia pavasario, E. Bagisas pareiškė: „Mes tikimės, kad tai yra pradžia, kuri užtikrins naują pavasarį“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi