Pasaulyje

2015.09.08 13:45

J. Kerry gyrė R. Sikorskį už indėlį į Rytų partnerystės susitikimą Vilniuje

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Lenkijoje besilankantis JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry atvyko aptarti ekonominio bendradarbiavimo ir planų iki 2018 metų Lenkijoje įkurdinti priešraketinio skydo komponentus.

Lenkijoje besilankantis JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry atvyko aptarti ekonominio bendradarbiavimo ir planų iki 2018 metų Lenkijoje įkurdinti priešraketinio skydo komponentus.

Vizitas vyksta Europai piktinantis dėl Amerikos šnipinėjimo programos. J. Kerry pripažino, kad kai kuriais atvejais JAV saugumo agentūra „nuėjo per toli“.

Tiesiai iš oro uosto J. Kerry nuvyko į kapines pagerbti praėjusią savaitę mirusio pirmojo pokomunistinės Lenkijos premjero Tadeuszo Mazowieckio atminimo.

Svečią lydėjo buvusio premjero ir diplomato sūnus Michalas Mazowieckis ir Amerikos ambasadorius Lenkijoje.

Svarbiausi J. Kerry vizito Varšuvoje klausimai – dvišalė prekyba ir gynybos ryšiai. Jis Lenkiją vadina svarbia partnere, taip pat ir plėtojant demokratiją žemyne bei visame pasaulyje.

„Noriu ypač pagirti ministro [Radoslawo] Sikorskio patarimus rengiant Rytų partnerystės susitikimą Vilniuje. Tai labai svarbi programa, Lenkija daug prisidėjo, kad joje atsispindėtų ir mūsų interesai“, – sakė J. Kerry.

Daug emocijų sukėlusi JAV Nacionalinio saugumo agentūros pasiklausymų programa, kurią paviešino buvęs jos darbuotojas Edvardas Snowdenas, taip pat aptarta Lenkijoje.

„Mes tik norime apsaugoti savo piliečius, tačiau, žinoma, svarbu išlaikyti saugumo užtikrinimo ir piliečių privatumą pusiausvyrą. Prezidentas Obama nurodė griežtai ištirti šią programą“, – sakė JAV valstybės sekretorius.

Kai kurie Lenkijos analitikai klausimus J. Kerry`ui apie Europos šalių lyderių ir piliečių telefonų sekimo skandalą vadina laiko gaišinimu – esą daug svarbiau spausti, kad JAV įvykdytų ekonominio ir karinio saugumo pažadus Lenkijai.

Dvišaliai prekybos mainai per pastaruosius dešimt metų išaugo keturis kartus. Lenkija yra didžiausia Amerikos prekybos partnerė Rytų ir Vidurio Europoje. Amerikiečiai investavo Lenkijoje 20 mlrd. dolerių, sukūrė 180 tūkst. darbo vietų, ir tai dar ne riba.

Nors santykiai su Iranu labai pamažu, bet šiltėja, J. Kerry dar sykį užtikrino, kad 2016 metais Radzikove tikrai bus pradėta kurti bazė, kurioje bus dislokuoti JAV priešraketinio skydo elementai – raketos gaudytojos. Jos turėtų pradėti veikti 2018 metais.

Tokiai bazei Rumunijoje jau padėtas kertinis akmuo, o Lenkijoje dislokuoti amerikiečiai pilotai apmoko savo kolegas lenkus.

J. Kerry yra išvykęs į vienuolikos dienų kelionę – daugiausia į Vidurio Rytus ir Šiaurės Afriką, taip pat Lenkiją, iš kurios keliaus į Izraelį ir Palestiniečių autonomiją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.