Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Buvęs Lenkijos premjeras T. Mazoveckis palaidotas kapinaitėse prie Varšuvos

ELTA2015.09.08 13:45

Buvęs Lenkijos premjeras Tadeušas Mazoweckis sekmadienį antrojoje dienos pusėje buvo palaidotas mažose Liaskų kapinaitėse prie Varšuvos šalia savo žmonos Ewos.

Buvęs Lenkijos premjeras Tadeušas Mazoweckis sekmadienį antrojoje dienos pusėje buvo palaidotas mažose Liaskų kapinaitėse prie Varšuvos šalia savo žmonos Ewos.

Laidotuvės vyko laikantis karinio ceremonialo, buvo atlikti Lenkijos ir ES himnai, nuaidėjo garbės salvė. Baltos ir raudonos spalvų vėliava, kuri dengė karstą, buvo perduota jauniausiam T. Mazoweckio sūnui Michalui.

Maldą kapinėse sukalbėjo Varšuvos metropolitas kardinolas Kazimierzas Nyczas, kuris anksčiau aukojo gedulo mišias Šv. Jono Krykštytojo arkikatedroje Varšuvoje.

T. Mazoweckį į amžinojo poilsio vietą palydėjo Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis su žmona, Seimo pirmininkė Ewa Kopacz, Senato pirmininkas Bogdanas Borusewičius, premjeras Donaldas Tuskas.

Pirmasis po komunizmo griūties Lenkijos ministras pirmininkas T. Mazoweckis mirė spalio 28-ąją po ilgos ligos. Jam buvo 86 metai.

T. Mazoweckis, ilgametis pilietinių teisių gynėjas ir katalikų publicistas, per garsųjį streiką Gdansko laivų statykloje 1980 metų vasarą patarinėjo vėliau Lenkijos

prezidentu tapusiam Lechui Walęsai. Šalyje įvedus karinę padėtį, jis 1981–1982 metais buvo internuotas.

T. Mazoweckis buvo vienas iš apskritojo stalo derybų iniciatorių. Šios derybos suvedė sovietų paskirtą komunistinę valdžią ir opoziciją ir padėjo Lenkijai 1989 metais taikiai pereiti prie demokratijos.

1989 metų rugsėjį T. Mazoweckis tapo vyriausybės vadovu ir ėjo šias pareigas iki 1990 metų gruodžio. Tada jis atsistatydino, pralaimėjęs prezidento rinkimus.

Nuo 1992 iki 1995 metų T. Mazoweckis buvo Jungtinių Tautų (JT) specialusis pasiuntinys konfliktui buvusioje Jugoslavijoje sureguliuoti. Po Srebrenicos žudynių, per kurias Bosnijos serbų daliniai 1995 metų liepą nužudė 8 000 vyrų ir berniukų, jis iš šių pareigų pasitraukė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.