Naujienų srautas

Pasaulyje2013.11.01 12:44

Vėl sužlugdyti planai įkurti didžiules saugomas teritorijas Antarktidoje

BNS 2013.11.01 12:44

Planai įkurti dvi didžiules saugomas vandenynų teritorijas prie Antarktidos krantų penktadienį žlugo jau trečią kartą, kai šias pastangas blokavo Rusija ir Kinija, pranešė tarptautinių derybų delegatai.

Planai įkurti dvi didžiules saugomas vandenynų teritorijas prie Antarktidos krantų penktadienį žlugo jau trečią kartą, kai šias pastangas blokavo Rusija ir Kinija, pranešė tarptautinių derybų delegatai.

Pasiūlymai įkurti dvi didžiules jūrines saugumas teritorijas buvo svarstomi per Antarktidos jūrinių gyvųjų išteklių apsaugos komisijos (CCAMLR) susitikimą Tasmanijos mieste Hobarte, kuriame dalyvavo 24 šalys ir Europos Sąjunga (ES).

Tačiau per dešimt dienų trukusias diskusijas valstybės nesugebėjo susitarti dėl JAV ir Naujosios Zelandijos siūlomos įsteigti saugomos teritorijos Roso jūroje ir kitos panašios zonos prie Antarktidos rytinių krantų, kurią siūlė Australija, Prancūzija ir ES.

„Tarptautinė bendruomenė susirinko Hobarte, kad apsaugotų svarbias teritorijas Antarktidos vandenyne – vienoje iš paskutinių nesutrikdytų aplinkų pasaulyje, tačiau Rusija pasirinko stoti skersai kelio“, – sakė į šias derybas savo delegatą pasiuntusio Jungtinėse Valstijose įsikūrusio fondo „Pew Charitable Trusts“ vykdomasis viceprezidentas Joshua Reichertas.

Pasak aplinkos apsaugos specialistų, tose vandenynų teritorijos labai svarbios 16 tūkst. žinomų gyvų organizmų rūšių, tarp jų banginiams, ruoniams, albatrosams, pingvinams ir unikalioms žuvų rūšims.

Švedijos delegacijos vadovas Bo Fernholmas sakė, kad derybų baigtis buvo nuvilianti.

„Buvo liūdna, – jis sakė naujienų agentūrai AFP. – Buvome labai susikrimtę dėl fakto, kad tai nepavyko, kad jie nesugebėjo to prastumti – tai nuvilia.“

Kitas delegatas, nenorėjęs, kad jo vardas būtų viešinamas, patvirtino šį rezultatą.

„Derybos žlugo. Rusija ir Kinija norėjo daugiau detalių, daugiau laiko. Tai labai nuvilia“, – jis sakė AFP.

Kad tos saugomos teritorijos būtų įkurtos, tokį sprendimą turėjo palaikyti visos 25 CCAMLR narės. Nors Naujosios Zelandijos ir JAV pasiūlymo mastas buvo sumažintas, tai nepadėjo užsitikrinti Rusijos paramos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi