Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Pakistane suimta 18 įtariamųjų dėl lietuvio ir kitų užsienio alpinistų nužudymo

BNS2015.09.08 13:45

Pakistano policija ketvirtadienį suėmė 18 įtariamųjų, siejamų su 10 užsienio alpinistų, tarp kurių buvo ir lietuvis Ernestas Markšaitis, nužudymu Himalajuose birželio mėnesį, bet perspėjo, kad dar dalis jų lieka laisvėje.

Pakistano policija ketvirtadienį suėmė 18 įtariamųjų, siejamų su 10 užsienio alpinistų, tarp kurių buvo ir lietuvis Ernestas Markšaitis, nužudymu Himalajuose birželio mėnesį, bet perspėjo, kad dar dalis jų lieka laisvėje.

Birželio 22 dienos išpuolis buvo kruviniausias prieš užsieniečius Pakistane per pastarąjį dešimtmetį. Atsakomybę už šį išpuolį prisėmė Talibano judėjimo nauja grupuotė Pakistane  „Junood ul Hifsa“.

Gilgito-Baltistano provincijos Gilgito ir Diamero rajonų policijos pareigūnai pranešė, kad suėmė 18 įtariamųjų, kurie įtariami suplanavę ir įvykdę šį išpuolį.

Tyrimui vadovaujantis pareigūnas nurodė, kad tik keturi sulaikytieji, kaip manoma, yra tiesiogiai susiję su žudynėmis antros pagal dydį Pakistano Nanga Prabato viršukalnės papėdėje.

„Mes suėmėme keturis kaltinamuosius, kurie nušovė turistus Nanga Prabato stovykloje, tačiau septyni tebėra laisvėje“, – sakė Muhammadas Naveedas naujienų agentūrai AFP.

Išpuolį įvykdė policininkų uniformomis persirengę užpuolikai. Tarp žuvusiųjų buvo vienas lietuvis, vienas dvigubą Amerikos ir Kinijos pilietybę turintis alpinistas, trys ukrainiečiai, du slovakai, dar du kinai ir vienas nepalietis. Taip pat žuvo gidas pakistanietis.

Tyrimo metu per apklausas išaiškėjo daugiau nusikaltimo detalių. Įtariamieji atskleidė, kad alpinistus buvo norėta pagrobti, sakė tyrimą atliekantis pareigūnas.

„Jie sakė, kad planas žlugo, per užpuolimą pasipriešinus vienam iš kinų“, – sakė jis.

„Kai viens kinų turistas pasipriešino, vienas iš teroristų paleido šūvį ir jį nušovė, tada teroristai pradėjo kautis dėl jo tarpusavyje. Po to jie pradėjo šaudyti padrikai į turistus“, – pasakojo pareigūnas.

Paklaustas, ar pagrobimo planas galėjo pavykti, pareigūnas paaiškino, kad pagrobėjams buvo beveik neįmanoma pabėgti su įkaitais dėl ypatingos vietovės.

Vienas aukšto rango vietos administracijos pareigūnas sakė, kad ekstremistai iš Diamero vietovės vyko apmokymų į genčių rajonus prie Afganistano sienos.

Šiaurės Vaziristane buvo apmokyta 35 žmonių grupė, tarp jų ir 18 suimtųjų.

„Ši grupuotė buvo įkurta kaip Pakistano Talibano tąsa šiauriniame regione“, – sakė pareigūnas AFP, pridurdamas, kad ta pati grupuotė yra atsakinga už išaugusį šiitų nužudymų skaičių Pakistano šiaurinėje dalyje.

M.Naveedas taip pat patvirtino, kad kai kurie suimtieji dėl išpuolio Nanga Prabate, turi ryšių su Pakistano Talibanu.

Po išpuolio Talibanas pranešė įkūręs naują grupuotę „Junood ul Hifsa“, kuri pasirinko žudyti užsieniečius ir šitaip keršyti už JAV bepiločių lėktuvų atakas prieš Talibano ir „Al Qaeda“ ekstremistus šiaurės vakarų Pakistane.

Šis išpuolis pareikalavo daugiausia užsieniečių gyvybių Pakistane per pastarąjį dešimtmetį, ir pirmą kartą buvo užpulti alpinistai, vykstantys kopti į kalnus šiauriniuose šalies rajonuose, kurie iki šiol buvo laikomi saugūs, nepuldinėjami islamistų kovotojų.

Be to, tai didelis smūgis šalies turizmo pramonei, kuri ir anksčiau dėl kovotojų išpuolių, per kuriuos per pastaruosius metus žuvo maždaug tūkstantis žmonių, sulaukdavo nedaug užsienio turistų.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt