Naujienų srautas

Visi įrašai
Pasaulyje2026.02.09 06:14

Karas Ukrainoje. „Newsweek“: Lavrovo pareiškimas – diplomatinis pažeminimas Trumpui

LRT.lt, BNS, ELTA 2026.02.09 06:14
00:00
|
00:00
00:00

Besitęsiant diplomatinei šachmatų partijai dėl karo Ukrainoje, Rusija ką tik sudavė politiškai skaudų (ir asmeninį) antausį JAV prezidentui Donaldui Trumpui, rašo JAV žurnalas „Newsweek“.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį apkaltino D. Trumpą tuo, kad šis tęsia „bidenizmą“ ir išduoda tai, kas esą buvo sutarta tarp jo ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino per jų viršūnių susitikimą Aliaskoje.

„Tai grynas „bidenizmas“, kurį Trumpas ir jo komanda atmeta. Tačiau jie ramiai pratęsė įstatymo galiojimą, o sankcijos Rusijai ir toliau galioja“, – sakė S. Lavrovas.

Jo teigimu, prezidentai susitarė akis į akį per viršūnių susitikimą, tačiau Vašingtonas nuo to susitarimo nusisuko.

„Lavrovo pašaipa sukurta tam, kad įžeistų JAV prezidentą“, – rašo amerikiečių žurnalas.

Pastebima, kad savo rinkimų kampanijos metu ir dar iki jos D. Trumpas save pristatinėjo kaip Antibideną – sandorių sudarytoją, kuris gali užbaigti karą Ukrainoje vien savo asmenybės jėga.

Tačiau, nepaisant Aliaskos susitikimo ir reguliarių kontaktų po jo, pagrindinė karo geometrija nepasikeitė: Rusija vis dar okupuoja maždaug penktadalį Ukrainos ir reikalauja maksimalistinių teritorinių sąlygų, o Kyjivas atmeta bet kokį formalų teritorijų atidavimą.

Dabar dar Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Vašingtonas pateikė birželio terminą taikos susitarimui pasiekti.

„Lavrovo „bidenizmo“ dūris ir kritika Trumpo veiksmams po Aliaskos yra įžūlus diplomatinis pažeminimas. Tai pateikia Trumpo pastangas derėtis dėl taikos kaip mėgėjiškas ir prieštaringas“, – rašo „Newsweek“.

Be to, priduriama, kad įžeidimas nuskambėjo politiškai jautriu metu D. Trumpui. Jis savo, kaip taikdario, reputaciją grindė pažadu tarpininkauti karo pabaigai. Dabar Rusijos užsienio reikalų ministras viešai griauna šį naratyvą, teigdamas, kad Maskva Trumpo sankcijų politiką laiko priešiška ir nesuderinama su tuo, kas, V. Putino manymu, buvo sutarta.

„Tai viešas Trumpo derybinių galių pašaipus nuvertinimas būtent tada, kai intensyvėja taikos derybos – Zelenskis pirmadienį sakė, kad JAV pasiūlė kitą savaitę surengti kitą trišalių derybų raundą jų šalyje pirmą kartą, tikėtina, Majamyje“, – pažymi žurnalas.

INFORMACIJA TRUMPAI

  • ISW: Rusijos pajėgos tęsia savo kampanijos, kurios metu vykdo nedidelio masto išpuolius anksčiau ramiose fronto zonose šiaurės Ukrainoje, siekdamos įtikinti Vakarus, kad fronto linijos Ukrainoje žlunga.
  • Rusai surengė dronų ataką Odesoje: mažiausiai vienas žmogus žuvo, kilo gaisrai, apgadinti namai
  • Ukrainiečių žvalgyba: rusams darosi vis sunkiau prisijungti prie sparčiojo interneto.
  • Rusija smogė Ukrainos elektros pastotei vos už 5 km nuo Lenkijos.
  • Lavrovas: JAV nesilaiko Aliaskoje sutartų principų.

Apie sekmadienio įvykius skaitykite čia.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą