Naujienų srautas

Pasaulyje2013.10.28 12:49

Naujoviškos mokyklos į Vengriją pasižiūrėti vyksta iš viso pasaulio

Šachmatų didmeistrė, iki šiol geriausia pasaulyje šachmatininke laikoma Judita Polgar gimtojoje Vengrijoje vieną iš sostinės Budapešto rajonų pavertė „šachmatų stebuklų šalimi“. Vaikai matematikos, gramatikos, net muzikos čia mokosi pagal šachmatų logiką.

Šachmatų didmeistrė, iki šiol geriausia pasaulyje šachmatininke laikoma Judita Polgar gimtojoje Vengrijoje vieną iš sostinės Budapešto rajonų pavertė „šachmatų stebuklų šalimi“. Vaikai matematikos, gramatikos, net muzikos čia mokosi pagal šachmatų logiką.

J. Polgar ne tik niekais pavertė mitą, kad šachmatai – protingų vyrų žaidimas. Kartu su seserimis Suzana ir Sofija jai pavyko užbaigti tuometinės Sovietų Sąjungos vyravimą prie šachmatų lentos, kai 1988 metais ji laimėjo moterų šachmatų olimpiadą.

J. Polgar iki šiol laikoma geriausia pasaulio šachmatininke moterimi ir nepamiršta daug prie to prisidėjusio jos tėvo mokymo: genijais tampama, o ne gimstama. Dabar pati dviejų vaikų motina J. Polgar daug laiko skiria specialiai mokymo programai jos įkurtuose „šachmatų rūmuose“, kur mokoma pagal šachmatų logiką.

„Nesiekiame ugdyti didmeistrių, bet šachmatai padeda vaikams mąstyti logiškai ir tai pritaikyti kasdieniame gyvenime“, – sako J. Polgar.

Šachmatų rūmuose – kaip pasakų šalyje. Žaidimo lentos herojai veda vaikus per sudėtingus mokykloje dėstomus dalykus, o šachmatų figūrų ėjimai ir kombinacijos padeda įsisavinti matematikos, kalbų, net muzikos žinias – lyg žaidžiant.

Šachmatų figūros tampa skaičiais, raidėmis ar muzikos natomis. Į šią mokyklą viename Budapešto rajonų dabar traukia pedagogai ne tik iš Vengrijos, bet ir Britanijos, Jungtinių Valstijų, kad išmoktų mokyti pagal šachmatų sistemą. Žaisti šachmatais mokoma daug kur, bet jų sistema niekur netaikoma kitiems dalykams įsisavinti.

„Šachmatai – labai sudėtingas sportas, šešios figūros gali judėti šešiais skirtingais būdais, juos galima derinti su įvairiais žaidimų elementais“, – sako šachmatų didmeistrė.

„Vaikams labai sunku susikaupti 45 minutes. Bet šachmatai juos išmoko sekti kelias detales iš karto ir apjungti tai į sistemą. Šachmatai padeda suburti žinias“, – sako matematikos mokytoja R. Halasz.

Pati mokyklos įkūrėja J. Polgar ir jos seserys mokėsi namuose, nes taip nusprendė jų tėvas, norėjęs, kad daugiausia dėmesio būtų kreipiama šachmatams. Jais Vengrijoje žaidžiama visur, nuo rugsėjo šachmatai įtraukti ir į mokymo programas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi