Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Gruzijos prezidento rinkimus triuškinamai laimėjo premjero sąjungininkas

BNS 2015.09.08 13:45

Milijardieriaus Gruzijos premjero Bidzinos Ivanišvilio sąjungininkas pirmadienį švenčia triuškinamą pergalę prezidento rinkimuose, po kurių jis pakeis impozantišką valstybės modernizuotoją Michailą Saakašvilį, vadovavusį ištisą dešimtmetį, skelbia Centrinė rinkimų komisija (CRK), suskaičiavus 99,68 proc. balsų.

Milijardieriaus Gruzijos premjero Bidzinos Ivanišvilio sąjungininkas pirmadienį švenčia triuškinamą pergalę prezidento rinkimuose, po kurių jis pakeis impozantišką valstybės modernizuotoją Michailą Saakašvilį, vadovavusį ištisą dešimtmetį, skelbia Centrinė rinkimų komisija (CRK), suskaičiavus 99,68 proc. balsų.

„Tai praktiškai galutiniai CRK duomenys, ir jau niekas nepasikeis. Balsavimo rezultatai rodo, kad Margvelašvilis surinko 62,12 proc. balsų“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė rinkimų komisijos atstovė spaudai Eka Azarašvili.

Nors rinkėjų aktyvumas buvo gana mažas (46,91 proc.), Gruzijoje nėra nustatyta aktyvumo riba, kurios nepasiekus balsavimas būtų pripažintas negaliojančiu.

Kad laimėtų per pirmąjį rinkimų ratą, bet kuris kandidatas turėjo surinkti bent 50 proc. ir vieną balsą.

Per šiuos rinkimus Gruzijoje buvo 3,54 mln. registruotų rinkėjų. Balsavimas vyko 3 741 apylinkėje, iš kurių 52 veikė užsienyje beveik 40-yje šalių. Gruzija yra nutraukusi diplomatinius santykius su Rusija, kurioje gyvena daug jos piliečių, todėl toje šalyje jie balsuoti negalėjo.

Buvęs parlamento pirmininkas Davidas Bakradzė iš opozicinio Jungtinio nacionalinio judėjimo (JNJ) gavo 21,72 proc., o trečioje vietoje likusi Nino Burdžanadzė – 10,18 proc. balsų.

G.Margvelašvilis jau paskelbė savo pergalę džiūgaujančių šalininkų akivaizdoje per sekmadienį Tbilisyje vykusį mitingą, kai balsavusių rinkėjų apklausos parodė, kad jis veikiausiai užims prezidento postą.

„Labai dėkoju jums visiems. Tai mūsų bendra pergalė“, – sakė G. Margvelašvilis, kai buvo paleisti daugybė balių, miniai skanduojant pergalės šūkius.

B. Ivanišvilis, kuris yra turtingiausias žmogus Gruzijoje, džiūgaudamas dėl pergalės tame mitinge sakė, kad jo koalicija sieks bendradarbiauti su savo oponentais.

„Visi kartu pastatysime Gruziją, apie kurią svajojame, – sakė jis. – Sveikinu jus visus.“

Pasibaigus balsavimui šioje Kaukazo valstybėje, turinčioje apie 4,5mln. gyventojų, buvo leidžiami fejerverkai, o daugybė G. Margvelašvilio šalininkų spaudė automobilių garso signalus ir mojavo vėliavomis.

Antras likęs D. Bakradzė greitai pripažino pralaimėjęs.

„Sveikinu Georgijų Margvelašvilį su pergale rinkimuose ir pasitikėjimu, kurį jam išreiškė Gruzijos žmonės“, – D. Bakradzė sakė per televiziją.

Pasak jo, šie rinkimai patvirtino, kad M. Saakašvilio JNJ yra pagrindinė opozicijos jėga šalyje, kai negalutiniai rezultatai parodė, jog kovingo būdo buvusi parlamento pirmininkė Nino Burdžanadzė surinko tik kiek daugiau nei 10 proc. balsų ir liko trečia.

Sekmadienį vykę rinkimai užbaigė JAV sąjungininko M. Saakašvilio dešimtmetį valdžioje ir metus trukusį jo įtemptą sugyvenimą su savo politiniu varžovu B. Ivanišviliu, kuris taip pat yra žadėjęs atsistatydinti artimiausiomis savaitėmis.

Sakydamas atsisveikinimo kalbą per televiziją, M. Saakašvilis paragino savo šalininkus gerbti rinkimų rezultatus, nors vadino juos „rimtu nukrypimu“ nuo Gruzijos kelio į plėtrą.

„Gruzijos rinkėjai pareiškė savo valią. Noriu pasakyti tiems, kad nėra patenkinti šiais rezultatais: privalome gerbti daugumos nuomonę“, – pažymėjo M. Saakašvilis, stovėdamas tribūnoje, apjuostoje Gruzijos vėliavomis.

Jeigu rinkimų rezultatai bus patvirtinti, G. Margvelašvilis perims silpnesnį postą, nes dėl konstitucijos pataisų daugelis svarbių prezidento galių bus perduotos premjerui.

Šiuose rinkimuose didelės intrigos nebuvo, todėl žmonės gana negausiai ėjo į balsavimo apylinkes visą sekmadienį, o rinkimų komisija paskelbė, kad rinkėjų aktyvumas buvo tik 46,6 procento.

Komisijos pirmininkė Tamara Žvanija pirmadienį paryčiais paskelbtame pranešime nurodė, kad didelių pažeidimų nebuvo ir kad per balsavimą „rinkėjai laisvai išreiškė savo valią“.

57 metų B. Ivanišvilis paveržė valdžią iš M. Saakašvilio partijos per praeitais metais vykusius parlamento rinkimus, kurie žymėjo pirmąjį sklandų valdžios pasikeitimą Gruzijoje.

Pasak šalininkų, G. Margvelašvilis – megzti mėgstantis buvęs filosofijos dėstytojas, kuris už savo žaibišką iškilimą turi būti dėkingas B. Ivanišviliui, yra visiška M. Saakašvilio priešingybė.

„Mums nereikia dar vieno emocingo ir užsispyrusio prezidento“, – po balsavimo sakė universiteto profesorius Seržas Cuckiridzė.

JAV ambasadorius Gruzijoje Richardas Norlandas sekmadienį lankydamasis rinkimų apylinkėse sakė, kad balsavimas, kaip atrodo, einasi sklandžiai.

„Svarbu tai, kad šis balsavimas šiandien vyksta ... taikiai, teisingai, atvirai ir skaidriai, ir, kol kas, viskas, atrodo, juda ta kryptimi“, – sakė jis.

Vadovaujant M. Saakašviliui, Gruzija pagrindiniu prioritetu paskelbė stojimą į NATO ir Europos Sąjungą (ES), o G. Margvelašvilis žadėjo tęsti šį kursą.

G. Margvelašvilis taip pat žadėjo bandyti gerinti santykius su Maskva, kuriuos sugriovė trumpas 2008 metų Gruzijos ir Rusijos karas. Po jo Gruzija praktiškai prarado du atsiskyrusius regionus, kuriuose Rusija dabar yra dislokavusi tūkstančius savo karių.

Sąjungininkai Vakaruose reiškė susirūpinimą dėl įsivaizduojamo selektyvaus teisingumo, kai M. Saakašvilio partijai netekus valdžios buvo areštuota virtinė artimų prezidento sąjungininkų.

45 metų M. Saakašvilis yra sakęs, jog nori ir toliau aktyviai dalyvauti politikoje, bet B. Ivanišvilis, kuris neigia buvus politinę raganų medžioklę, pavadino jį politiniu lavonu ir perspėjo, kad jo gali laukti baudžiamasis persekiojimas, kai tik baigsis jo teisinė neliečiamybė palikus savo postą.

Per neramų dešimtmetį M. Saakašvilis, kuris atėjo į valdžią nušalinęs Eduardą Ševardnadzę per 2003 „Rožių revoliuciją“, sumažino korupciją, kūrė naują infrastruktūrą ir atgaivino Gruzijos ekonomiką.

Tačiau jo reformos papiktino daugelį žmonių, kurie jaučiasi užmiršti per šį skubėjimą į permainas, o policijos brutalumas slopinant opozicijos protestus suteršė jo, kaip novatoriško demokrato, įvaizdį.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi